Ia ndau gjinin


 • Arsyet e ia ndau gjinin
 • Si të jetë një mom?
 • Po në lidhje me fëmijën?
 • Përballuar me depresionin!

 • Arsyet e ia ndau gjinin

 • Shkojnë për të punuar (në të vërtetë, për një kohë të gjatë mund të kombinohen dhënien e gjirit dhe punë, por jo të gjitha nënat të përballuar me këtë detyrë);
 • Sëmundje Mami (shumë droga janë në përputhje me GW, por jo të gjithë);
 • sëmundje foshnjore (pothuajse gjithmonë bie mom në spital me fëmijën, dhe vetëm në raste të rralla ajo është e kundërindikuar qumësht);
 • Lodhje mami;
 • nevojë për të pjesë me fëmijën për një kohë të gjatë (p.sh. pushimi);
 • laktacionit attenuation natyrore (ngritje në fuqi);
 • Foshnja refuzimi nga gjiri.


 • Si të jetë një mom?

  Ju mund të ndalojë prodhimin e qumeshtit duke përdorur medikamente, por ajo është shumë më mirë për të imituar procesin natyror të zhdukjes së laktacionit. Si të bëhet kjo?

  Së pari, ne duhet gradualisht të reduktuar të ushqyerit në minimum. Në mënyrë tipike, nëse ia ndau gjinin ndodh shumë herët, dhe kështu fëmija është vënë në gji nuk është shumë shpesh - për shembull, në kohën e gjumit, natën dhe në mëngjes. Nëse keni kohë, ju gradualisht mund të heqin dorë nga të ushqyerit në mëngjes, pastaj natën, dhe kështu me radhë. Më të "shtrenjtë" për të ushqyerit e fëmijës do të hiqet kaluar.

  Së dyti, kur të ushqyerit minimizohet, mundësisht në një ditë papritmas ndalet vënë fëmijën në gji.


  Përse? Sepse foshnja gjiri qumësht stimulon gjoksin në prodhimin e tij të ri, duke ruajtur prodhimin e qumeshtit. Më të vjetër fëmija, aq më shumë në një aplikim ajo stimulon ardhjen e qumështit.

  Së treti, ne duhet të dimë se ditët e para do të bjerë dhe dhimbje gjoks kur shtypet apo edhe të prekur. Çfarë duhet të bëni?

 • tavolinë veshur sytjena rehatshme butë;
 • të zbatohet për zonat e dhimbshme e gjoksit lakër djegur lë të duash dhe të veshin; ajo duhet të punojnë jashtë 3-4 herë në ditë;
 • vaj kamfuri për të lyej gjoksin;
 • pini infuzion të urtë dhe nenexhik ose nenexhik çaj;
 • është lakër turshi;
 • një herë ose dy herë në ditë me një mbushje e tepërt maksimale podtsezhivat gjoksin e saj për të lehtësuar duar dhe tonometers, më i mirë në një të ngrohtë (jo të nxehtë!) dush ose dush - kjo do t'ju ndihmojë të relaksoheni.

 • Përveç kësaj, nuk podtsezhivaniya stimulojë Tides qumështit.

  Përafërsisht 6/5 kusht ditë është përmirësuar. Me zemrat të bollshme mund të fillojnë të dal qumësht - kjo nuk është e "humbur" për të askund, dhe duhet disi të dilni jashtë. Pastaj, nën veprimet e duhura dhe qëndrimet e nënave, Tides shpesh nuk përditësuar. Dy javë është zemrat mjaft e butë dhe qumësht pushon të jetë prodhuar. Shkarkesë të vogël nga gjiri kur presion mund të shfaqet gjatë vitit.


  Po në lidhje me fëmijën?

  Për fëmijë më të lehtë për të lëvizur gradualisht ia ndau gjinin. Por kjo nuk është gjithmonë e mundur. E pra, nëse nëna mund të shkoni diku për pak ditë - fëmija shpejt harrojmë për gjoks dhe ajo do të jetë më e lehtë për të larguar.

  Nëse kjo dështon, gjumë disa ditë më të mirë në një dhomë tjetër, duke e lënë fëmijën dikujt nga të afërmit. Fëmija mund të qajë shumë në ditën e parë, gjumë të dobët. Më tej ajo është.
  %
  3C / p

  Duke qenë me të, të përpiqet sa më shumë të jetë e mundur për të puth atë, të krijojë kontakte të prekshëm, fëmija kuptohet mom nuk e shmangin atë (në qoftë se ju shkoi diku, ai vetëm të harrojmë, por nëse ju jeni në shtëpi dhe nuk e marrin atë - Fëmija nuk mund ta kuptojnë atë dhe ofenduar). Veshin atë në duart tuaja, stroking, puth. Le të ndjehen se ende dashuri. Me një fëmijë i vogël ka për të vepruar intuitive me fëmijën më të vjetër mund të përpiqet për të rënë dakord, duke thënë se tsytsya sëmurë apo të thyera.


  Unë duhet të them se fëmijët zakonisht harroj gjoksin e jo nënë e paraqitur. Megjithatë, me kusht që nëna ka një mjaft të fortë.


  Përballuar me depresionin!

  Sa për emocionet mom kryesisht diktohet ata hormonal ndryshimet që ndodhin gjatë laktacionit zhdukjes. Trupi po ndryshon shumë, dhe mund të filloni një depresion të vërtetë, sidomos nëse ia ndau gjinin ishte në iniciativën e nënës sime.

  Konvencionale menduar nënën time:

 • I kushtoj fëmijë
 • Jam privuar nga e foshnjës më të mirë
 • Fëmija im është i sëmurë
 • Ai është i sëmurë
 • Ai nuk do të më duan
 • Ju mund të më kenë frikë për veten dhe fëmijën tuaj, ju mund të ndjeni frikën e vdekjes ose fatkeqësi mund fëmijëve më shumë i mërzitur, madje shumë të rënda.

  Përsëriteni për veten se të gjitha shkon nga shumë shpejt. Rëndë zakonisht në ditën e parë, atëherë moralisht bëhet shumë më e lehtë. Fëmija juaj i ngushtë, dhe kjo është e gjitha e drejtë.

  Dashuria e nënës nuk është matur periudhë gjirit, në mënyrë të sigurt - dhe kështu të jepni fëmijën tuaj më të mirë.

  Informacion nga artikullin "ia ndau gjinin".