Lindjes vertikale


 • A bit e historisë dhe gjeografisë
 • Sjellja e nënave dhe jashtë gjatë lindjes 'vertikal'
 • Avantazhet e lindjes "vertikal"
 • Sot tradicional pozita nënat sjellje konsiderohet
  shtrirë në shpinë të tij.
  Megjithatë, "tradicionale" nuk do të thotë "vetëm
  të jetë e mundur "dhe veçanërisht" më i mirë ". Disavantazhet e kësaj metode
  ofrimit të përfshijnë faktin se shumica e nënave në
  "Horizontale" linja të luajë vetëm një rol pasiv, por kjo nuk është e
  Përgjithshëm. Shumë më e rëndësishme është fakti se ajo është pozita fiziologjikisht i pamundur
  më të mirë jo për të thirrur gratë që mbajnë jo për Dalë
  fëmijë. Ajo rezulton se pozicionin e shtrirë në shpinë, jo shumë të rehatshme

  Dy aktorët kryesorë të lindjes - nëna dhe fëmija kthehet
  më i përshtatshëm vetëm për ata që luajnë lindjes mbështetës
  Roli - për mjekët dhe obstetër.


  A bit e historisë dhe gjeografisë

  Unë duhet të them se lindjes grua i shtrirë në shpinë duke i dhënë kohët e fundit
  - Të 200-300 vitet e fundit. Që nga kohra të lashta, lindja ose në këmbë, ose
  i ulur në gjunjë e tij ose squatting, që është, në fakt,
  praktikuar ato "vertikale" të punës (të punës të organit të drejtë), e cila do të diskutohet në këtë artikull.


  Në gratë shpesh lindin në banjë natopleniy, dhe
  mami, të angazhuar në ndihmuar në lindjen e fëmijës, dhe të japë nënave


  gënjeshtër të gjatë poshtë, duke e detyruar atë që të ecin, nganjëherë deri në pikën e lodhje, dhe
  madje hap mbi pengesat. Me sa duket, kjo taktikë është zgjedhur nga
  ato konsiderata që pozita vertikale dhe lëvizjet kontribuojnë
  tkurrjen e mitrës.

  Që nga kohët e lashta në Kinë vazhdoi të mbajë traditën e gjeneratave të ulur. Në Evropë, kjo ofrimit taktikë ishte gjithashtu mjaft e zakonshme. Në Holandë
  deri në shekullin e kaluar, pajën e nuses përfshira karrige për shpërndarjen. Në
  Burimet historike ka shenja se shekulli XVI në Francë kryesisht gra kanë lindur me katër këmbë, dhe në Gjermani - një karrige.

  Besohet se metoda pranishëm ofrimit ka origjinën në

  Franca dhe ajo erdhi në një kohë kur mjeku mashkull hyri për herë të parë
  nënat dhomë, përvetësuar rolin caktuar tradicionalisht
  mami. Besohet se gruaja përfundimisht kishte për të shkuar në
  të marrë një pozitë të rehatshme për manipulim obstetrik, veçanërisht për
  imponimi i pincë obstetrike. Nuk është një tjetër pamje - thonë
  i njohur për eccentricities e tij francez Mbreti Louis XIV dashur
  shikojnë gratë lindin, dhe pozita vertikale penguar shqyrtimin,
  si po lind dhe i qetë.

  Megjithatë, një grua që përcakton taktika e sjelljes në të ardhmen
  lindjes, ky ekskursion në histori nuk është e mjaftueshme.

  Natyrisht,
  Lexuesi i interesuar është pak informacion në lidhje me mënyrën në të cilën
  kohët dhe në disa vende femrat e preferuar "vertikale"
  familjet, ajo dëshiron të dijë më shumë rreth asaj se si këto janë të
  lindjes, nëse ata kanë disa avantazhe mbi
  "Horizontale". Ne do të përpiqemi për të përmbushur ajo është një legjitime
  kuriozitet.


  Sjellja e nënave dhe jashtë gjatë lindjes 'vertikal'

  Të bësh punë "vertikale" (si dhe llojet e zakonshme të shtëpisë moderne pleqsh) do të thotë liri të plotë të lëvizjes në fazën e parë të punës,
  më i gjatë i të treve, është zgjerim kur i qafës së mitrës.

  Një grua në këtë kohë mund të qëndrojë, të ecin, të ulet, shtrihem mbi napivsydity
  karrige speciale apo karrige dizajn origjinal (të tilla
  ekzistojnë adaptim, dhe shumë spitale lindjes plotësisht të aftë dhe
  do të thotë se ata të blejnë ose të bëjë për të porositur), të marrë një dush të ngrohtë ose
  ... Edhe notuar nëse është e mundur - të gjitha të kontribuojnë
  të zvogëlojë dhimbje gjatë lindjes. Nga rruga, që prej kur
  "Vertikale" anestezi punës rrallë duhet - kjo është një prej tyre
  avantazhe.

  Pozicioni vertikal i fazës së dytë të punës, kur dhe
  është lindja aktual i fetusit, është në dispozicion në versione të ndryshme:
  gjysmë-ulur squatting, gjunjëzim, në këmbë ose ulur në një posaçërisht

  karrige ndërtuar. Pozita më e mirë konsiderohet kur
  grua në punë gjatë përpjekjeve të gjunjëzuar në një shtrat normal, përballet
  përsëri e krevatit, përkulur pak përpara. Në pozicion ulur, ose gjysmë-ulur
  squatting grua në punë po përballet me një mjek. Mjek dhe mami
  monitoruar rrjedhën fiziologjik të punës, dhe vetëm kur është e nevojshme
  grua obstetrik ndërhyrje në punë është vënë në pozitë të shtrirë në shpinë (e saj
  vuri në shpinë të tij).

  Në fazën e tretë të punës kur ka pjellë e lindjes,
  grua e ulur bashkëngjitur për fëmijën gjoks. Placentë në gratë
  është në një pozitë të ulur, e cila kontribuon në më shumë efektive

  (Ndihmon forcën e gravitetit) tkurrjes së mitrës dhe është më e shpejtë se
  "horizontale" linja.


  Avantazhet e lindjes "vertikal"

  Krahasimi i punës "vertikale" me metodën e dorëzimit,
  praktikuar në sot, tregon një numër të
  përfitime. Sipas mendimit tonë, argumentet në favor të lindjes "vertikal"
  shumë dhe imponues. Këtu janë kryesore. Në
  "Vertikale" të lindjes:

  Ul presionin e mitrës në enët e mëdha të gjakut. Është e njohur se në qoftë se një grua shtatzënë është i shtrirë në shpinë të tij, më shumë
  mitra (në masë së bashku e të cilit me fëmijën dhe lëngut amniotik deri në fund
  shtatzënia është rreth 6 kg) presion mbi organeve të barkut dhe,

  më e rëndësishmja, enët e mëdha të gjakut - aorta (anije nisen
  direkt nga zemrës dhe duke pasur të organeve dhe indeve të gjakut pasur
  oksigjen) dhe cava inferior vena (këtë të gjithë enë gjaku nga fund
  gjysma e trupit mbrapa për të zemrës). Dërrmues shkaqet aorta
  se mitra dhe, në përputhje me rrethanat, një fëmijë vjen i pamjaftueshëm
  oksigjen. Dërrmues Cava inferior vena është i mbushur me reduktimin
  kthyer gjakun në zemër dhe të ngjeshur venoz në organet e brendshme,
  përfshirë në mitrës. Një rënie e gjakut të kthehej në zemër,
  natyrisht, zvogëlon sasinë e gjakut që

  ejected nga zemra, që është, përsëri, në përkeqësimin e furnizimit me gjak
  mitra dhe foshnja.
  Dhe kur një grua ulet ose qëndron në të katër këmbët, presioni i mitrës mbi enët e mëdha të gjakut zvogëlohet,
  e cila përmirëson qarkullimin utero-placental dhe parandalon
  Zhvillimi i hipoksi fëmijë (uria oksigjenit), si në
  lufton (faza e parë e punës) dhe duke kaluar nëpër kokë
  kanalin e lindjes (faza e dytë e punës).

  Ulja fazën e parë të punës. Pozicion vertikal në fazën e parë të punës ofron
  edhe më intensive në krahasim me pozicionin e shtrirë në shpinë,
  Membranat presion dhe kreu i fëmijës për segmentin më të ulët të mitrës dhe

  qafën e mitrës dhe lehtëson hapjen efektive, të qetë dhe të shpejtë
  fyt i mitrës . Në këtë fazë të parë të punës është shkurtuar
  në krahasim me familjet "horizontale" rreth 2-3 orë. Kjo
  favorshme ndikojnë në të dy nënat (sepse është i gjatë
  kontraktimet dhimbshme janë një shkak i frikës së lindjes së fëmijës) ose
  dhe fëmijë (çdo luftë të çon në një pezullim të përkohshëm
  Furnizimi me oksigjen për fëmijën).

  Zvogëlon rrezikun e lëndimit spital. Kur faza e parë e punës në vertikale
  Pozicioni i nënave është reduktuar, kohëzgjatjen e periudhës së dytë
  Lindjet vertikale rritur pak (rreth 20-30 minuta).


  Nga kjo ne nuk duhet të nxjerrë konkluzione të nxituara për dhimbjen më të madhe
  I punës "vertikale". Vëzhgimet tregojnë se në këmbë ose ulur
  fetusi femër duke lëvizur poshtë jo vetëm më ngadalë, por më shumë
  pa probleme. Prandaj, rreziku i traumës së lindjes për nënën dhe fëmijën.
  Gjatë fuqive të arritur koordinim optimal të muskujve të barkut
  shtyp, mbrapa, kati legenit dhe të gjithë muskujt skeletore, përveç kësaj, një grua që jep ndihmon forcën e gravitetit.
  Si rezultat i dëbimit të fetusit është e nevojshme për tensionin e muskujve
  minimizohet, muskujt e legenit kat të pushojnë sa më shumë të jetë e mundur -

  lindjet ndodhë fiziologjikisht, fëmija kalon nëpër lindjen më të lehtë
  Rrugët me fuqinë e kostos më pak për veten e tyre.

  Humbja e reduktuara të gjakut . Sepse placenta e një gruaje në një pozicion ulur ndarë reduktohet shpejt humbjen fiziologjik të gjakut (të thotë humbjen e gjakut në këto linja "vertikale" është 100-150 ml).

  Ofron sjellje aktive të grave gjatë lindjes së fëmijës. Gruaja në punë i drejtë i përfshirë në mënyrë aktive në procesin e gjenerues,
  sytë e tyre pa lindjen e fëmijës së saj. Pas lindjes
  Nëna e fëmijës menjëherë mori atë lart dhe e vë gjoksin e tij, para se të
  pulsation e fundit kërthizës kurrizit dhe placentë.

  Brenda gjysmë ore
  (Dhe ndonjëherë më gjatë) fëmija është në gji të nënës. Kërthizës kurrizit klemmiruetsya vetëm pas pulsation saj.

  Në përfundim, unë dua të them se marrja e lindjes vertikale
  nuk kërkon përpjekje të veçantë organizative dhe nuk ofron
  pajisje të veçanta të shtrenjta. E vetmja gjë që
  me të vërtetë nevojë për të zbatuar në praktikë kjo më butë
  dhe mënyra të rehatshme e dorëzimit, - një ndryshim në tradicional
  idetë për taktikat dhe tejkalimin e ofrimit fiziologjik
  Të menduarit e sigurt stereotipi dhe stafi sjellje mami.