Vaksinimi kundër poliomelitit


 • Vaksinimi kundër poliomelitit
 • Vaksina e poliomelitit Oral
 • Vaksina e poliomelitit Inactivated
 • E rëndësishme unvaccinated!

 • Vaksinimi kundër poliomelitit

  Duke pasur parasysh se poliomelitin - një infeksion viral dhe terapi të veçantë që prek këto viruse nuk është, e vetmja mënyrë efektive për të parandaluar sëmundje është vaksinimi.

  Për vaksinimin kundër poliomelitit përdorur dy drogë: (. Nga Lat gojën Oris, duke iu referuar të gojës) me gojë jetojnë vaksinën polio (OPV) që përmbajnë modifikuar virus plogeshti polio, e cila zgjidhje dripping në gojën e tij, dhe vaksinën polio inaktivuar (IPV) permbajne vrare nga virusi i poliomelitit egër, që administrohet me anë të injektimit.

  Të dy vaksinat përmbajnë tri lloje të virusit të poliomielitit. Kjo është, të mbrojtur kundër të gjithë "variacionet" ekzistuese të infeksionit. Megjithatë, vaksina e inaktivuar polio Vendi ynë nuk prodhon. Por ka një vaksinë imovak fushë të huaj që mund të përdoret për vaksinim. Ata janë gjithashtu pjesë e vaksinës Tetrakok (vaksinës kombinim për difterisë, tetanozit, pertussis, poliomielitit). Të dyja këto barna janë përdorur në baza komerciale nga prindërit e tyre.

  Vaksina e poliomelitit mund të administrohet në të njëjtën kohë me imunoglobulinë dhe çdo vaksinat e tjera, me përjashtim të BCG.  Vaksina e poliomelitit Oral

  Lëngjet rozë, shije të hidhur-i kripur.

  Metoda Input: varrosje një fëmijë gojë - indet limfoide e faring, fëmijët më të vjetër - në sipërfaqen e bajamet, ku sistemi imunitar fillon për të formuar. Në këto vende nuk ka buds shije, dhe fëmija nuk do të ndjehen vaksinën e keqe shije. Përndryshe, do të ketë jargëzim tepruar, baby swallows të drogës, ai merr në stomak me pështymë dhe shkatërruar atje. Vaksinimi është efektive. Vaksina e poliomelitit Oral varrosur me pikatore e disponueshme plastike ose duke përdorur shiringë e disponueshme (pa gjilpërë).

  Doza varet përqëndrimin e medikamentit, ose 4 pika 2 pika. Nëse një vidryhnuv fëmijë pas marrjes së vaksinës, procedura përsëritet. Pas vaksinë regurgitation përsëritet më nuk administrohet, dhe doza tjetër i dhënë pas gjashtë muajsh. Brenda një ore pas administrimit nuk mund të ushqejnë dhe të fëmijës ujë.

  Skema e imunizimit: Tre vaksinat e para për vaksinimin kalendarik është kryer në 3, 4, 5 dhe 6 muaj, e ndjekur nga një një-kohë Rivaksinimi 18, 20 muaj. dhe 14 vjet. Besohet se vetëm 5 entries Vaksina poliomelitit jetojnë plotësisht të garantuar mungesën e sëmundjes-lidhur poliomielitit paralizuar në një takim të infeksionit.

  Nëse orar imunizimin e vaksinimeve është prishur, dhe intervalet ndërmjet dozave të vaksinës mori më pastaj ri-vaksinuar një fëmijë është e nevojshme, vetëm i mbajnë shtypur të gjitha të jenë vaksinat që mungojnë.

  Reagimi i trupit. Pas hyrjes reagime nxiti (lokale ose të përgjithshme) janë zakonisht mungon. Në raste jashtëzakonisht të rralla mund të shkaktojë ethe ulët-grade (37,5 ° C) pas 5-14 ditë pas vaksinimit. Në foshnjat herë pas here vëzhguar lëvizjet e shpeshta të zorrëve, të cilat vazhdon për 1-2 ditë pas vaksinimit dhe shkon nuk trajtohet. Këto reagime nuk janë komplikime. Nëse shkelja e një karrige janë të theksuara (në stol është i mukusit, e gjelbër, mbuluar me vija me gjak, etj) dhe zgjat një kohë të gjatë, mund të jetë një manifestim i një infeksion zorrëve që kohë rastësisht përkoi me vaksinim.

  Si një "pune" vaksinimit. Vaksina e poliomelitit Oral është një live-afat (1 muaj) mbetet në zorrë dhe, të gjitha vaksinat e gjalla, format e trupit në shartuar sistemit imunitar të njeriut është pothuajse identike me atë që ndodh pas transferimit të infeksionit. Kjo antitrupat sintetizuara (proteina mbrojtëse) në gjak dhe mukozën e zorrëve (e ashtuquajtura imunitetit sekretor) nuk lejon "egër" virus për të hyrë në trup. Përveç kësaj, në zhvillim qelizat mbrojtëse specifike që janë në gjendje të njohin virusin polio në trup dhe shkatërrimin e tyre. Një tjetër tipar i rëndësishëm: ndërsa virusi i vaksinës jeton në zorrë, kjo nuk do të le të shkojë "egër" virus polio.

  Prandaj, në rajonet ku ka polio, të sapolindur në spitalin e drejtë të fut vaksinë të jetojnë për të mbrojtur fëmijën në muajin e parë të jetës nga infeksioni. Imunitet afatgjatë vijon vaksinimi nuk të formuar, kështu që ajo është quajtur "zero". Një dozë e parë vaksinuar fëmijë administruar në 2 muaj dhe vazhdojnë të fut atë në skemë të plotë.

  Në vaksinës së poliomelitit gjallë është një tjetër tipar i papritur - ajo stimulon sintezën e interferon në trup (agjentëve antivirale). Pra, në mënyrë të tërthortë, një vaksinë mund të mbrojë kundër gripit dhe infeksioneve të tjera virale respiratore.


  Vaksina e poliomelitit Inactivated

  Disponueshme në formë të lëngshme, paketuar në një dozë prej 0.5 ml shiringë.

  Metoda Input: injeksion. Kids deri në 18 muaj. - Nënlëkurës një rajon subscapular (ndoshta në shpatull) ose intramuskulare në kofshë, fëmijët më të vjetër - në supe.
  Nuk ka afate ushqim dhe pije janë të nevojshme.

  Imunizim skemë. Kurs vaksinimin primar përbëhet nga 2 ose 3 vaksine në intervale prej 1.5-2 muaj. Imuniteti është krijuar dhe pas 2 injeksione, por në disa raste preferueshme për të futur vaksinën tri herë. Kjo është veçanërisht e rëndësishme për fëmijët me imunitet të reduktuar, që kërkojnë doza të mëdha apo frekuencë të lartë të administrimit të drogës në formimin e përgjigjes qëndrueshme imunitar.

  Unë do të thotë fëmijët me sëmundje kronike, shtetet e mungesës së imunitetit, dhe kirurgji iu nënshtruan për të hequr shpretkë.

  Pas 1 viti pas input tretë shpenzojnë Rivaksinimi parë. Kusht i dytë në 5 vjet, më revaktsynatsyy është e nevojshme.

  Reagimi i trupit. Pas hyrjes 5-7% marrje ryshfeti mund të jetë i detyruar reaksion lokal (e cila nuk është një ndërlikim i vaksinimit) si ënjtje dhe skuqje që të mos kalojë 8 inç në diametër. Në 1-4% të rasteve, ka reagime të zakonshme të shkaktuara në formën e rritjes afatshkurtër temperaturë të ulët, baby ankthi për ditën e parë ose dy pas vaksinimit.

  Si një "pune" vaksinimit. Mbi futjen e vaksinës së poliomielitit çaktivizuar në antitrupave shartuar njeriut në gjak. Megjithatë, Mukoza e zorrëve janë praktikisht nuk formohen. Jo të sintetizuara dhe qelizat mbrojtëse që mund të njohin dhe shkatërrojnë virusin polio në trup së bashku me agjentin, siç është rasti me nxitjen. Kjo është një vaksinim i rëndësishëm pengesë.

  Megjithatë, përdorimi i vaksinave të inaktivuara kurrë vaktsynoasotsiyovanyy poliomelitin dhe mund të administrohet në mënyrë të sigurtë për fëmijët me imunitetit.

  Komplikimet. Një efekt anësor i IPV mund të jetë, në raste shumë të rralla, skuqje të lëkurës alergjik.


  E rëndësishme unvaccinated!

  Njerëzit të cilët nuk kanë polio vaksinimin (pavarësisht nga mosha), të cilët vuajnë me imunitetit, mund të infektohen nga fëmijë të imunizuar dhe të poliomielitit të sëmurë vaktsynoasotsiyovanyy (VAP).

  Ka raste kur fëmijët e vaksinuar nga prindërit e infektuar, AIDS, në fazën e imunitetit, dhe - me të afërmit fillore mungesës së imunitetit apo ata që marrin drogë që shtypin sistemin imunitar (trajtim të kancerit). Për të shmangur situata të tilla është e rekomanduar për të vaksinuar një vaksinë polio fëmijëve çaktivizohet, dhe lani duart pas fëmijën podmyvaniya dhe nuk shartuar puthje në buzë.

  Vaksinimi kundër poliomelitit, si dhe çdo vaksinë tjetër, në qoftë se ajo është bërë me kohë dhe sipas rregullave crumbs brishtë do të përballet me sëmundje të vështirë dhe të rrezikshme. Pra, e bëjnë fëmijën më shumë, ajo do të forcuar trupin dhe lehtësimin prindërit e problemet e shumta dhe sfidat që familjet zakonisht kanë për t'u shqetësuar fëmijën sëmurë seriozisht.

  Informacion nga artikullin "shpoj ose të bjerë? Marrja vaksinimin kundër poliomelitit. "