Tekave Shtatzënia e shijes


 • Shijet
 • Çka e shkakton këto kushte?
 • Një teori alternative
 • Momente Psikologjike: hani për dy?
 • Dhe nëse të gjithë se kërkimet?
 • Si tjetër mund të shprehet çuditshme?
 • Çfarë duhet të bëni?
 • Pasi në jetën tuaj ju mund?!
 • Shije dhe nuk con ryat

  Stroking veten në bark, Vic, që është muaji i dytë i shtatzënisë, ëndërr duke menduar: - Këtu është diçka që të solonenkoho! Pastaj në një blic - kuzhinë, hap frigoriferin, dhe vrapoi në banjo ... me vjellje.
  .. Skena e njohur? Ju papritmas donte perime shumë të kripura apo, anasjelltas, një bar çokollatë? Ndoshta mendimi i ushqimit do të frymëzojë neveri? Pastaj ju është lartësia e toksicitetit të hershme.

  Në të vërtetë, periudha kryesor kur një grua është duke vuajtur, duke mos ditur se çfarë për të ngrënë - është e 16-18 javët e para të shtatzënisë. Gjendja shëndetësore është përkeqësuar për shkak të përzier të shpeshta ose edhe të vjella - atëherë ju qëndroni përgjithmonë në planin cilat produkte mund të konsumojnë. Nuk është se unë dua të përkëdhel veten, por vetëm konfuz: çfarë ju mund të hani për të ndjehen mirë?!


  Çka e shkakton këto kushte?

  Fiziologjik shkakton të përzier është ndryshime të mprehta hormonale, trupi rrit nivelet e hormoneve progesterone, i cili mbështet dhe mban shtatzëninë. Ajo ofron një përmbajtje të lartë të veprimit progesterone në muskujt e stomakut dhe zorrët, duke shkaktuar ushqim gjatë vonuar në stomak dhe lëng stomakut merr në ezofag.


  Ajo shkakton vjellje dhe urth.

  Po në lidhje çuditshme shumë e shije? A hormonet shumë ...?

  Po, ata janë të drejtë, njerëz! Hormonal ndryshon trupi ndikon fuqimisht preferencat shije (dëshirën dhe neveri nga njëri-tjetri). Fjalët e MD njohur botërisht Michelle Hlisman ", këto hormone çuditshëm që janë të veshur në trup tre muajt e parë të shtatzënisë, duke shkaktuar quirks e shije."


  Një teori alternative

  Besohet se më trupi juaj merr alarme të veçanta dhe të ju njoftojmë kështu çfarë trupi mungon dhe çfarë ne duhet të refuzojë.

 • Nëse ju papritmas bëhet mjaft erë e padurueshme e kafe apo vetëm një mendim i tortës krem ​​në të njëjtën kohë me këtë ushqim, është e mundur - mënyrë trupi juaj dëshiron për të siguruar ju dhe fëmijën e toksinave.

 • Nëse ju gjeni se ju doni me pasion fruta - ndoshta në trupin tuaj është i ulët në karbohidratet.
 • Nëse ju doni të përfshijë në të përditshme krem ​​tuaj akull dietë, trupi juaj qan shumë në marrjen e produkteve të qumështit (në këtë rast është më mirë për të braktisur akullore dhe hani kos ose djathë vilë në vend të tij).
 • Ndoshta kjo teori është krejt e drejta e jetës: natyra mençur.

  Duke kërkuar për një shtatzëni të dytë, unë mund të them se gjatë toksikoz unë do të hani ushqime të gatuar vetëm proteina. Nga ajo që unë ndihem më mirë, të përballen edhe me sistemin e saj të tretjes. Kjo është kur mjekët rekomanduar me forcë një dietë.

  Tani, në javët e fundit të shtatzënisë, unë dua për të ngrënë më shumë fruta dhe perime - kështu që çfarë, kjo është këto produkte janë të dobishme në këtë periudhë, në veçanti, për të ruajtur elasticitetin e lëkurës para lindjes.


  Moment psikologjik: të hahet për dy?

  Ideja se gruaja shtatzënë duhet të hani për dy, e shpërndarë në gjerësisht. Ndonjëherë ajo shkakton nënën për të menduar për atë që do të ju lutemi foshnjen e tyre. Prandaj - një tjetër arsye e mundshme për pikëpamjet e produkteve të caktuara dhe madje edhe mbi-ushqimin. Megjithatë, të ushqyerit e grave shtatzëna duhet të jetë një të plotë dhe të ndryshme, por kjo nuk do të thotë se ajo ha shumë. Kur furnizimi i tepërt i ushqyesve fetusi nuk ka nxitje për të zhvilluar.

  Sigurisht, të gjithë duhet të jetë masë.


  Dhe nëse të gjithë se kërkimet?

  Shkencëtarët e pranojnë se disa raste nuk mund të shpjegohet preferencat. Mos e detyroni veten për të pasur atë që konsiderohet "i mirë" për ju, nëse si rezultat i stomakut tuaj do të jetë i keq.


  Si tjetër mund të shprehet çuditshme?

 • Ju mund të dëshironi të provoni të papritura që më parë nuk e kam si ose nuk shkaktojnë interes. Pse jo, në qoftë se ju doni atë tani? Megjithatë, mbani mend që me guxim të angazhuar për të provoni produkte të reja është e rrezikshme, veçanërisht nëse ju jeni të prirur për alergji.
 • Syyumynutnoe dëshira për të ngrënë diçka të veçantë.
 • Pse jo, nëse dëshironi goodies ju mund të blejnë tani dhe nuk ka probleme?

  Megjithatë, në qoftë se keni nevojë për të ngritur një njeri nga shtrati në dy në mëngjes - kjo është një pikë e dyshimtë. Vetëm një që është një qëndrim i ndryshëm dhe emocionet. Dhe - një nga arsyet kryesore vazhdojnë të argumentojnë për "shtatzënë" shijet aq kohë sa nuk do të jetë shtatzënë!


  Çfarë duhet të bëni?

 • Nëse ju doni diçka të veçantë, provoni zëvendësuar produktet. Për shembull, në qoftë se ju jeni një të vërtetë nuk mund të bëjë pa ëmbëlsirat, të zëvendësojë atë me diçka që do të jetë i ëmbël dhe kalori - për rrush të thatë apo fruta të thata.
 • Në të kundërtën, në të njëjtën kohë - të përpiqen për të kaluar në një tjetër ushqim me të njëjtën lëndë ushqyese. Për shembull, në qoftë se ju nuk mund të hani brokoli, plotësoni forgone produktet e qumështit kalcium.

 • Shmangni distractions. Nëse ju me pasion doni të hani atë që ju nuk mund, të kthehet larg dhe do të bëjë diçka tjetër. Të marrë një shëtitje, lexoni një libër, telefononi një mik. Ju duhet të bëni diçka në kokën e saj deri në këtë dëshirë nuk do të funksionojë.
 • Bëhu picky në qoftë se ju doni të provoni diçka të re. Ndërsa vështirë se diçka ju otruyitesya ose "fitojnë" alergji.
 • Mundohuni që të rrinë për të matur në përdorimin e ushqimit.
 • Vetëm të relaksoheni nganjëherë le veten të kënaq veten dhe të tjerët! Mos u habitni dhe mos e quajnë veten e tyre pafund të disiplinës dhe rendit.

 • Pasi në jetën tuaj ju mund?!

  Vetëm se, ju duhet të mbani mend se tekave apo caprices - puna juaj, ata nuk duhet të jetë një shkak për pakënaqësi, lot apo edhe depresioni.

  Një të dashur juaj nuk është fajtor sepse ai nuk e keni mendoi ajo që ju dëshironi për drekë sot; kur u përgatitur një anëtar të familjes, ajo nuk është harruar se si të bëhet kjo dhe jo duke u përpjekur për të gatuaj çdo gjë vetëm për të gjithë ju. Gratë shtatzëna ndonjëherë e vështirë për të kënaqur, të përpiqet për të trajtuar veten me humor - unë ju siguroj se do të ndihmojë më!

  Informacion nga artikullin "Të vagaries e shije."