Kur shtatzënia mbrapa dhimbje


 • Rreth Nesh: arsyes - pasojë
 • Kur ka dhimbje
 • Çfarë numrat thonë ...
 • Për të parandaluar
 • Nëse ndihma është e nevojshme
 • Kjo pikë e dyshimtë!
 • Rreth Nesh: arsyes - pasojë

  Gjatë shtatzënisë femurit - nyje sakrale që janë fikse zakonisht, fillojnë të pushojnë nën ndikimin e Relaxin hormon, një fëmijë mund të lehtë të kalojë gjatë lindjes. Kjo, së bashku me rritjen e stomakut, të thyer kravatë. Për të kompensuar këtë, ne kemi për të marrë larg shpatullat prapa dhe bëj qafën tuaj. Zgjatje të barkut për të gjithë vënë re statusin e nënës, vetëm përkeqëson problemin. Rezultati - një shtyllë kurrizore shumë të lakuar, muskujt e tendosur në shpinën e ulët dhe dhimbje.

  Nëse shtatzënisë keni pasur probleme me sistemin musculoskeletal:

 • lakim të shpinë;
 • dhimbje të ulët mbrapa;
 • zhvillimi i dobët i muskujve të përfshirë në anim legenit,
 • ju gjeni veten në rrezik për ndodhjen e mesit dhe dhimbje pelvike.

  Kur ka dhimbje

  Ndjesi të dhimbshme në gratë mund të jenë të ndryshme në periudha të ndryshme të shtatzënisë. Kjo zakonisht nuk është e para tremujorit të dytë, e cila është rreth muajit të pestë (20 javë).

  Megjithatë, dhimbje mund të ndodhë më herët. Për shembull, në varësi të mënyrës së jetesës që është nëna. Një nga miqtë e mi, Ludmila, tani është tre muaj shtatzënë.


  Ajo punon si sekretar në qeverinë dhe të detyruar për t'u ulur për orë të fundit. Totali orët e punës - 08:00. Me përjashtim të një pushim dreke dhe mundësi disa herë për të lënë vendin e punës, gruaja e re kalon shumë kohë ulur prapa një tavolinë. Result - tani ajo ankohet për dhimbje të vazhdueshme prapa.

  Deri në muajin e tetë kur ndërprerja e shtatzënisë nuk është larg, dhimbje mund të përkeqësohet - dhe jo vetëm për shkak të rritjes së peshës. Por sepse koka e foshnjës të mund të ushtrojë presion mbi shpinë të ulët.

  Çfarë numrat thonë ...

  Sipas statistikave, frekuenca e dhimbje në shpinë, më të ulët mbrapa dhe legenit gjatë shtatzënisë është 30-50 për qind, dhe në periudhën pas lindjes arrin 65-70 për qind.

  Për të parandaluar

  Nëse dhimbje, që ra fjala, shpesh i quajtur "të paqëndrueshme" nuk po ju mërzit, ka një shans që ata nuk do të kenë kohë për të bërë kështu.
  Në fund të fundit, më të mirë - ajo sigurisht parandalimi. Shmangni fituar peshë të tepërt. Paund Extra vetëm ngarkesës varg. Dietë e rëndësishme të pasura me kalcium. Hani produktet e qumështit (djathë, djathë me pak yndyrë, kos). Si dhe peshk, mish, arra, herbs. A nuk veshin këpucë me takë të lartë. Ajo nuk ofron këmbën e duhur mbështetës. Disa mjekë rekomandojnë takë të gjera deri në 5 cm. Veshin këpucë, madje edhe anijet, vetëm ulur. Shmangni këmbë të gjatë.

  Nëse është e nevojshme, ajo duhet të jetë një këmbë në një stol të ulët për të ligët ose bëj këmbën në gju dhe për të parandaluar tendosje të tepruar që kryqe muskujve.

  Është gjithashtu e rëndësishme që të ulen dhe të qëndrojë. A nuk qëndrojnë në tokë të fortë. Për shembull, ndërsa gatim darkë ose larje enët Vendos Mats qilim mënyrë që të mos rrëshqasin. I ulur siç duhet. Varg Vende ngarkesës është shumë më i madh se hapat e tjerë, pra, tapiceri e duhur është i rëndësishëm. Mundohuni të ulur në një karrige, prapa i cili është një fokus i mirë për shpinë, mbështetëse më të mirë përpara, me armrests (ata mund të mbështeten kur në këmbë) dhe vend të vështirë, parandalimin e "bie përmes".

  Shmangni stools dhe stola pa shpine.

  Ulur, kudo që të jeni, do të përpiqen për të kurrë të vënë këmbët e tij. Kjo nuk është vetëm qarkullimi i gjakut, por edhe shkakton një ngarkesë të madhe, devijim i pelvisit përpara, rrit dhimbje. Vend makinë mund të shkojë përpara që do të përkulem dhe të heqë një gju.

  Ulur një kohë të gjatë mund të jetë e dëmshme. Është e rekomanduar për t'u ulur jo më shumë se 1 orë, pastaj të marrë një pushim. Më të mirë të vendosur veten e tyre një vend jo më shumë se gjysmë ore.

  Është e rekomanduar për të fjetur në një dyshek të vështirë. Pozicion të rehatshëm gjatë gjumit redukton përsëri dhimbje gjatë ambulation. Nga rruga, orthopedists nuk rekomandohet për ata që të paktën ndonjëherë mbështetur dhimbje, në dyshekë e ujit.

  Formë e rëndësishme jastëk. Përsosur jastëk - mesme.

  Getting up, përkthejnë dy këmbët në shtrat për të zbritur ato në dysheme, jo perevorachyvaytes anësor.

  Ndiqni ushtrim të thjeshtë, të kuptueshme për të gjithë, fizike që forcon muskujt e barkut - "mace përsëri": Qëndroni në të katër këmbët, dhe parashikimi është i mirë prapa. Por e vetmja mënyrë për të ndjehen rehat me, dhe madje edhe zbavitëse. Ndjehen të këndshëm dhe fleksibël pidhi!

  Nëse ndihma është e nevojshme

  Këshilla për parandalimin e dhimbjes janë të përkryer për ato gra për të cilët çështja e shfaqjes së dhimbjes është bërë urgjente. Në të vërtetë, dietë, për t'u ulur, qëndrim nuk është kurrë tepër vonë dhe, mbi të gjitha, jo i keq për të mësuar.

  Por ka disa karakteristika.

  Nëse vuani nga sëmundjet e stomakut, zorrëve, duke shkelur thithjen e kalciumit nga ushqimet dozë e nevojshme dietë rregullim (futje e enzimeve ndihmon tretjen e ushqimit, natyrisht, pas konsultimit me mjekun).

  Mundohuni të shpenzojnë më shumë jashtë. Brenda në rrezet e diellit prodhon vitaminë D, të nevojshme për metabolizmin normal të kalciumit.

  Me dhimbje të rregullt ka nevojë për masa drastike. Para së gjithash, një plotësim kalcium. Dozimit - 1000 - 1500 mg në ditë. Gjithashtu, kontrolloni me mjekun tuaj në lidhje me nevojën për të marrë vitamina B

  Gjithashtu, në qoftë se dhimbja është jo "të paqëndrueshme", dhe thjesht u bë e mërzit ju sa më shumë të jetë e mundur kufi ndonjë aktivitet fizik.

  Nëse ju doni të rritur se - çdo subjekt, të jetë i sigurt për t'u ulur mbi haunches e tij. Harrojeni lëvizje të papritur. Për shembull, zakon i ulur poshtë në një karrige "me gjithë fuqinë e tij." Uluni në një karrige shumë të mirë. Mëso për t'u çlodhur. Shumë probleme të lidhura me shpinë të tij, shumëzuar stresin. Nëse ju mendoni se kjo është - shkaku kryesor siklet, kur ka dhimbje, të përpiqen për t'u çlodhur.

  Nëse dhimbja është shumë e rëndë, pyesni doktorin tuaj për mundësinë e realizimit të terapisë plotësuese, duke përfshirë:

 • indometacin;
 • Voltaren (tableta, qirinj, Masi);
 • Fastum - xhel.
 • Kjo pikë e dyshimtë!

  Në këtë rast është përdorimi i terapisë manuale për dhimbje.

  Tani ka vepra të cilat kanë një ndikim pozitiv chiropractic. Megjithatë, trajtimi i tillë duhet të kryhet vetëm në qendra të specializuara që kanë përvojë me gratë shtatzëna me një përvojë të konfirmuar të gjatë, baza shkencore. Në çdo rast, para se të vizituar një chiropractor duhet të konsultoheni me një neurolog dhe nevojën tuaj mjek e trajtimit të tillë.

  Nënat nderuar ardhshme, nëse probleme sipër godas prishin ekuilibrin e shtatzënisë, nuk përpiqet për të dëshpërimit. Ne sinqerisht shpresojmë se këto këshilla dhe përkushtimin tuaj në marrjen e kujdesit të shëndetit dhe të ardhshëm fëmijën e tyre do të ndihmojë për të kapërcyer çdo vështirësi.

  Fat i mirë dhe të lindjes të lumtur!

  Shko në krye.