Shtatzënia dhe vegetarianism


 • Çështje të rëndësishme
 • Çfarë duhet të hani gjatë shtatzënisë?
 • Kërcënimi i hekurit mangësi anemi
 • A kam nevojë për të marrë vitamina?
 • A aderimin në një dietë vegjetarian gjatë shtatzënisë të fituar peshë të mjaftueshme?
 • Ushqyerja me gji
 • Do fëmijë të rriten të shëndetshëm dhe aktiv?

 • Çështje të rëndësishme

  A është e sigurt për të qenë vegans gjatë shtatzënisë? A është e sigurt për të ushqyer të gjirit, duke ndjekur një dietë të rreptë vegjetarian? Dhe mund të rritur një fëmijë vegans pa vënë rrezik shëndetësore të tij? Po. Kur kam marrë shtatzënë (gati tre vjet më parë), shumë wondered nëse unë ndërmend të vazhdojë të mbetet në radhët e vegans.

  Unë përsëri filloi të "hetimin e vet." Kam lexuar libra për gratë që ishin vegans gjatë shtatzënisë dhe të ushqyer fëmijët e tyre sipas të njëjtit dietë. Unë kam qenë shumë i qartë - Unë jam i sigurt, dhe ju gjithashtu. Unë do të përpiqemi për t'iu përgjigjur pyetjeve më të zakonshme që lidhet me shtatzëninë, gji dhe pasues të ushqyerit e fëmijës sipas një dietë të rreptë vegjetarian.


  Çfarë duhet të hani gjatë shtatzënisë?

  Gjatë shtatzënisë, është thelbësore për të vëzhguar dietë të saktë - kjo ndikon në zhvillimin e duhur të fetusit. Vegjetarian shtatzënë (vegans) është një avantazh i madh: ata janë jashtëzakonisht të pasura dietë të gjitha vitaminat dhe mineralet që janë thelbësore për fëmijën.


  Nëse ju hani pesë enët fruta për mëngjes dhe pesë enët perime për darkë - vetëm të përpiqet të mos marrë një shumë të pasura me vitamina! Është e rëndësishme për të diversifikuar dietën tuaj gjatë shtatzënisë për të siguruar trupin me numër adekuat dhe të ndryshme të vitaminave dhe mineraleve. Më poshtë janë disa opsione dietë e përditshme që siguron të gjithë përbërësit e nevojshme nga gratë shtatzëna.

  Nga rruga, jo-vegjetarian jetë gjithashtu enët gjobë.

  Mëngjesi:

  • Pancakes me miell krunde, kalitur me shurup panje

  • prevede

  • kokrra qull me krunde, qumësht soje

  • thekon tërshërë me mollë dhe kanellë

  • dolli me bukë gruri me gjalpë dhe fruta

  • tofu Beat me qepë dhe speca të kuq dhe të gjelbër

  Dreka:

  • perime sallatë marule dhe i veshur me vaj perimesh

  • bukë Vegjetarian sanduiç me krunde, avokado, marule, domate dhe qepë

  • Patate të ziera me brokoli dhe soje salcë kosi

  • sandviçësh "falafel" me tahini dhe turshi

  • terren bizele supë

  Darka:

  • makarona me miell gruri dhe krunde, i kalitur salcë marinara

  • pjekur patate e ëmbël

  • pica vegjetarian, pa djathë

  • zazharka vegjetarian me oriz ngjyrë kafe dhe tofu

  • patate dhe rosto chechevychnoe

  • fasule pjekur me salcë Barbecue

  • Spinaq Lasagna

  • Snack:

  • misër Pop me maja diete

  • Fruta të thata

  • ëmbëlsuar

  • Nuts

  Çdo ushqim që përmban proteina. Nëse ju konsumoni çdo ditë kalorive të mjaftueshme me një shumëllojshmëri të ushqimit të shëndetshëm, ju mund të jeni i sigurt se ajo është në trupin tuaj dhe merr numrin e kërkuar të proteinave. Por ata që ende dyshojnë këtë, ne mund të këshillojë të hahet më shumë arra dhe bishtajore. Nëse ju merrni proteina të vetëm nga burime bimore, ushqim juaj jo e kolesterolit - një substancë që shkakton bllokimin e enëve të gjakut. Jo Morita uritur veten e tyre - dhe proteina në dietën tuaj të mjaftueshme për ju dhe fëmijën tuaj.

  Shumë njerëz, duke përfshirë shumë mjekë besojnë se trupi ka nevojë për kalcium duhet të pini qumësht. Kjo nuk është thjesht e vërtetë. Ushqim vegjetarian është shumë e pasur me kalcium. Shumë e kalciumit të përfshira në perimet me gjethe të tilla si brokoli dhe lakër burim perimeve e kalciumit mund të shërbejë shumë arra, tofu, lëng me shtojcave kalcium. Në mënyrë që të pasuruar dietën me kalcium të dobishme për të shtuar në ushqim dhe rum nga farat e susamit melasë.


  Kërcënimi i hekurit mangësi anemi

  Një tjetër mit i përhapur. Një dietë e mirë-ekuilibruar vegjetarian është e ndryshme, sigurisht, të sigurojë futje e hekurit në një shumë të mjaftueshme për ju, për fëmija juaj të rritet.

  Nëse ju jeni gatim në tenxhere gize, ushqim thith shumë shtesë prej hekuri. Përdorimi i agrumeve dhe ushqime të tjera me një përmbajtje të lartë të vitaminës C me ushqime të pasura në hekur, gjithashtu intensifikon thithjen e hekurit. Burim i shkëlqyer i hekurit - prunes supë, fasule, spinaq, melasë rum, bizele, rrush të thatë, tofu, sprouted grurë, krunde gruri, luleshtrydhe, patate dhe kënaqur.


  A kam nevojë për të marrë vitamina?

  Nëse jeni duke planifikuar mirë dietë dhe të kenë mundësi për të blerë produkte të cilësisë së lartë, ju nuk keni nevojë për ndonjë vitamina të veçanta për gratë shtatzëna. Vetëm vitaminë, e cila nuk është në ushqim vegan - B12.

  Nëse ju nuk blej ushqime të veçanta të fortifikuara me vitaminë B12, ajo duhet të merret si shtesa ushqimore. Unë personalisht gjatë shtatzënisë nuk ka marrë asnjë vitaminë. Mjeku im më dërgoi që të testeve periodike të gjakut për të kontrolluar përmbajtjen e acidit folik, vitaminë B12 dhe ushqyesve të tjera, dhe performanca ime kurrë nuk ka rënë nën normale. Megjithatë, në qoftë se ju nuk jeni të sigurt se nevoja juaj e përditshme për vitaminë mjaft i kënaqur, askush nuk pengon ju merrni vitaminat për gratë shtatzëna.


  A aderimin në një dietë vegjetarian gjatë shtatzënisë të fituar peshë të mjaftueshme?

  Thelbi i vegetarianism nuk është i kufizuar futje kalori, dhe zgjedhjen e ushqimeve të shëndetshme. Sigurimi i futje të mjaftueshme të kalorive, të bëjë dietën tuaj sa më shumë të jetë e mundur - dhe me peshë ju do të jenë të gjithë të drejtë. Unë personalisht gjatë shtatzënisë vënë në peshë rreth 10 kg, dhe hani mjaft të arsyeshme! Mundohuni të mos hani shumë "boshe" kalorive ushqimore ëmbëlsira të llojit dhe cookies. Hani sa më shumë fruta dhe perime! Nëse ju të përballojë dhjetë vakte në ditë - për shëndetin tuaj!


  Ushqyerja me gji

  Unë kam qenë i gjirit ushqyer vajzën time për shtatë muaj. E gjithë kjo kohë unë si të gjithë nënë pleqsh ngrënë pak më shumë se zakonisht, por nuk e ndryshon dietën përhershëm.

  Në lindjen e vajzës sime peshonte 3250 kg, dhe peshë shumë të shtuar mirë. Për më tepër, unë e di se disa gra vegjetarian që gji-ushqyer për shumë më të gjatë se unë dhe fëmijët e tyre u rrit shumë i madh. Breast ushqyerit qumësht nënë - një vegjetarian nuk përmban shumë toksina dhe pesticidet që janë në qumështin e grave që përdorin mish. Kjo i jep fëmijë VEGJETARIANËT pozicion të mirë fillimi, duke siguruar atë me shanse të larta të shëndetit në të ardhmen e afërt dhe më të largët.


  Do fëmijë të rriten të shëndetshëm dhe aktiv?

  Pa dyshim.
  Fëmijët janë rritur në një dietë vegjetarian, hani një shumë më shumë fruta dhe perime sesa moshatarët e tyre në dietë të cilat përfshijnë produkte të kafshëve.

  Fëmijët VEGJETARIANËT vuajnë më pak, shumë më pak vuajnë nga alergjitë ushqimore. Në fillim të ushqimeve duhet të futet në dietë e frutave fëmijë dhe pure perimesh. Si fëmijën ajo thjesht mund të fillojnë marrjen e produkteve nga "rritur" tryezë vegjetarian. Këtu janë enët disa që me siguri do të gjeni fëmijën kur të rritet:

  • Kikirik gjalpë dhe pelte sanduiçe me;

  • Perimet dhe kokteje frutash;

  • bollgur me mollë dhe kanellë;

  • Spageti me salcë domate;

  • salcë molle;

  • rrush të thatë;

  • brokoli, steamed;

  • patate e pjekur;

  • oriz;

  • burgers soje me ndonjë enët anë;

  • waffles, pancakes dhe dolli frëngjisht me shurup panje;

  • pancakes me boronica;

  • ... dhe më shumë!

  Të rritur një fëmijë-vegjetarian - ashtu si çdo fëmijë tjetër - emocionuese, dhe vlerësojmë punën e vështirë. Por dietë vegjetariane do të sigurojë atij një start të mirë në rrjedhën e jetës. Unë nuk pendohem moment në vendimin e saj. Vajza ime është e shëndetshme dhe të lumtur ... por nuk është kjo dëshira më isha i vogël e çdo nënë?