Shtatzënia dhe anemi


 • Çfarë është anemi shtatzënë?
 • Si anemi manifestuar diagnostikohet?
 • Sa e rrezikshme anemia në shtatzëni?
 • Si për të parandaluar anemi shtatzënë?
 • Si të mos për të trajtuar aneminë shtatzënë?
 • Si për të trajtuar aneminë shtatzënë?
 • Numri së bashku me hemoglobinë për anemi reduktuar zakonisht i qelizave të kuqe të gjakut - eritrociteve. Hemoglobinë Normal në gratë konsiderohen të jenë 120-160 g / L, qelizat e kuqe të gjakut -. 3,4-5,0 m / Ml.
  Shumica (90% e rasteve) diagnostikua me mangësi hekuri anemi - një gjendje në të cilën trupi i mungon një komponent i rëndësishëm i hemoglobinës - hekur. Shumë ekzistojnë jashtë shtatzënisë dhe deficitin e saj të fshehur.

  Në Rusi qendrore, duke përfshirë Moskë, mangësi hekuri është gjetur në 15% të femrave.
  I anemisë për shkak të disa arsye. Njëra është se organet e tretjes nuk mund, pa marrë parasysh sa prodhimet e hekurit shumë njerëz hanë, thith më shumë se 2 mg hekur në ditë. Me djersë, urinë, rënie e flokëve, shtresohem epitelin e lëkurës excreted në ditë 1 mg e hekurit. Gratë në moshë riprodhuese në ditët e menstruacioneve të humbasin 40-50 mg (në një farë 60 mg) dhe 20% e femrave - më shumë se 60 mg hekur. Nga të hahet njëjta vlen edhe për këto ditë vetëm 20 mg prej hekuri.
  Deficiti në 30 mg shërohet nga e aksioneve (depo) e organizmit në një muaj mesatare - në hapësirë ​​prej një cikël menstrual në një tjetër.


  Shuma totale e hekurit, të cilat duhet të ruhen në depo -. 4 vitet Gjatë shtatzënisë, lindjes, dhënien e gjirit kaloi 0,6-0,7 g hekurit. Pas të gjitha, është e nevojshme jo vetëm nënë por edhe trupi i fëmijës.

  Çfarë është anemi shtatzënë?

  Të ashtuquajturit tregues të gjakut të kuqe - sasia e hemoglobinës, qelizat e kuqe të gjakut, hekur - reduktuar edhe në gratë shtatzëna të shëndetshme. Kjo është e natyrshme dhe për shkak të faktit se vëllimi i komponentëve të ndryshëm të rritjeve të gjakut gjatë shtatzënisë në shkallë të ndryshme. Vëllimi i plazmës (pjesa e lëngshme e gjakut) rrit më shumë se shuma e qelizave të kuqe të gjakut. Nuk është si kultivimin e qelizave të kuqe të gjakut (që janë të përbërë kryesisht prej gjakut të trashë), në një sasi të madhe të lëngshme.

  Numri i madh i qelizave të kuqe të gjakut është normale, dhe specifik (për njësi vëllimi i gjakut) - është zvogëluar. Kjo gjendje quhet hidremiya. Hidremiya dhe anemi (anemi) - dy gjëra të ndryshme.

  Megjithatë, gratë shtatzëna shpesh zhvillojnë anemi vërtetë. Në Moskë, Shën Petersburg dhe qytete të tjera të Rusisë ajo është gjetur në 40% të nënave shtatzëna. Në vende të ndryshme, incidenca e sëmundjes në mesin e grave shtatzëna shkonin 21-80%.
  Para zhvillimit të anemisë në gratë shtatzëna tërheqin një shumëllojshmëri të faktorëve. Shpesh, arsyet qëndrojnë në kundërshtim me thithjen e hekurit në zorrë, gjakderdhje në traktin gastrointestinal (hemorroide, për shembull) në placenta PREVIA.

  Anemia provokojë vjellje shkaktuar nga toksiciteti, të shumta (binjakë, trinjakë, etj), disa sëmundje kronike (hepatiti, pielonefrit, etj). Anemia është shpesh në dimër dhe pranverë, kur ushqimi ishte vitamina.
  Në hematopoiesis bërë një hormone ndikim të madh. Men (androgens) rritja thithjen e hekurit dhe femra (estrogjenit) pak pengojnë. Prandaj, si një të riu, në periudhën e funksionit seksual në femra shpesh shfaqet anemi, të cilat më pas mund të shndërrohen në mangësi hekuri anemi gjatë shtatzënisë. Më shpesh kjo sëmundje është diagnostikuar në fazat e hershme të shtatzënisë, nuk është për të.

  Anemia është e lidhur direkt me shtatzënia zhvillohet, zakonisht në pjesën e dytë.
  Nëna e ardhmja përveç mangësi hekuri anemi, dhe anemi vuajnë natyrën ndonjëherë të ndryshme: megaloblastic (mangësi të vitaminës B12 ose acid folik), hypoplastycheskoy (shtypjen e palcës së eshtrave hematopoiesis), hemolitik (kongjenitale ose autoimune e fituar). Shkaqet, foto klinik i sëmundjes, trajtimin, prognozë e tyre të ndryshme dhe unike. Vuajnë nga sëmundje të tilla kërkojnë hematologist vëzhgimin e kohës e hershme të shtatzënisë, dhe nëse sëmundja i parë u shfaq gjatë shtatzanisë, kur ajo është zbuluar simptomat e hershme.  Si anemi manifestuar diagnostikohet?

  Disa mendojnë se nuk është, dhe për këtë arsye nuk mund të sjellë mjeku nuk ka ankesa. Dobësi tjetër shqetësuese, gulçim, marramendje, zalisur. Shpesh ka dhe ndryshime trofike të lidhur enzimat kanë mangësi në trup që përmbajnë hekur. Pastaj ka humbje të flokëve, thonjtë i brishtë, të çara në qoshet e gojës, duart dhe trekëndësh të verdhë nën hundë, ndoshta pavullnetshme urinim dhe zorrë lëvizje, pasion ekzotike gastronomik - dëshira për të ngrënë shkumës, gomë, erë të lëngshme me një erë të athët. Në anemi të rëndë mund të zhvillojë dështimit të zemrës nga palpitations, edemë, ul presionin e gjakut.


  Testeve gjakut zbuluar anemisë vërtetë paktën 110 g / L per hemoglobinës, indeksi ngjyrë me pak se 0.95, nivelet e hekurit serum me pak se 10 mg / dL.
  Mjekët thonë se anemi ndodh në të butë, përmbajtja hemoglobinë e 90-110 g / l; i moderuar anemia e rëndë është në nivelin e hemoglobinës së 80-89 g / l, anemia e rëndë konsiderohet nëse sasia e hemoglobinës më pak se 80 g / l.


  Sa e rrezikshme anemia në shtatzëni?

  Për nënën. Anemia promovon komplikime të ndryshme shtatzënisë. Toksikoz në gratë shtatzëna që vuajnë nga anemia, ka 1,5 herë më shumë gjasa se sa gratë të shëndetshme. Në veçanti, preeclampsia, e cila është shoqëruar me ënjtje, proteina në urinë, tensioni i lartë i gjakut është diagnostikuar në rreth 40% të grave shtatzëna me anemi, dështime, lindjes së parakohshme - në 15-42%.

  Më shpesh zhvillojnë komplikime gjatë lindjes.
  Për një fëmijë. Fëmijët nënat e të cilëve gjatë shtatzënisë vuajtjet jetës anemi-vjeçar shumë shpesh shfaqin mangësi hekuri. Fëmijët e vitit të parë të jetës, e lindur në gratë me anemi shtatzënë më shpesh vuajnë nga SARS, ata kanë gjasat më të lartë të enterocolitis, pneumoni, forma të ndryshme të alergjive (duke përfshirë diatez).

  Si për të parandaluar anemi shtatzënë?

  Disa gra mund të parashikojnë zhvillimin e anemisë gjatë shtatzënisë, ata që vuajtën nga ajo para se të vuajnë sëmundje kronike të organeve të brendshme, shumë herë gratë e lindi dhe gjatë shtatzënisë hershme kur nivelet e hemoglobinës nuk i kalonte 120 g / l.

  Në të gjitha këto raste, trajtimin profilaktik. Mjekët zakonisht përshkruajnë suplemente hekuri, të cilat janë të inkurajuar të marrin për 4-6 muaj, duke filluar nga java e 15 të shtatzënisë.

  Si të mos për të trajtuar aneminë shtatzënë?

  Në trajtimin e anemisë në gratë shtatzëna dietë luan një rol të rëndësishëm. Keqkuptim i përhapur në lidhje me atë për të ngrënë kryesisht fruta dhe perime ", që përmban hekur" (mollë, sidomos Antonovsky, shegë, karrota). Në fakt, theksi duhet të vendoset në produktet e mishit. Gjyqtari për veten tuaj: mish është ngjyhet me hekur 6% dhe nga ushqimet bimore - vetëm 0,2%.
  Disa besojnë se përpunimi pësuar mish, humbet disa nga pronat e saj të dobishme, dhe preferojnë, për shembull, mëlçisë papërpunuara.

  Kjo nuk është vetëm i dobishëm, por edhe i rrezikshëm. Mëlçisë i papërpunuar mund të jetë një burim i salmonellozave.
  Ju gjithashtu duhet të mbani në mendje (kjo është për ata që kanë frikë duke marrë pilula), mungesa e hekurit mund të eliminohet vetëm ushqim. Nga ata zhytur jo më shumë se 6% të hekurit, dhe me drogë - 30-40%. Sigurisht, ushqim për pacientët me anemi shumëllojshmëri nevojë, i plotë (kjo me siguri duhet të përfshijë perime dhe fruta të pasura me vitamina), por hedh poshtë shtojcave si të panevojshme hekuri përshkruara nga mjeku në çdo rast jo!
  Nuk ka kuptim që të përpiqen për të eliminuar si mangësi hekuri, hekur injoruar drogës - mjeteve të tilla si antianemin, përgatitjet multivitamin të bakrit.  Si për të trajtuar aneminë shtatzënë?

  Ka shumë shtesë hekuri, dhe asnjëri prej tyre kanë efekte të dëmshme për fetusin. Por në aspektin e ndikimit të tyre në gjendjen e gruas shtatzënë, jo të gjithë prej tyre janë të padëmshme. Komercialisht mjete në dispozicion të ndryshojnë shumë në përqindjen e hekurit, dhe shumëllojshmëri e përbërësve shtesë, dhe jo të gjithë përgjigjet shtatzënë mënyrë të barabartë edhe për të gjitha drogat. Po, ferrotseron mund të shkaktojë mostretje, çrregullim urinim. Pra, nëse ju keni një zgjedhje, ata nuk e përdorin. Një ferrokal si ferropleks ketë efekte të vogla anësore dhe është përgjithësisht tolerohet mirë nga gratë shtatzëna.

  Të dyja këto barna janë të rekomanduara për përdorim në doza të mëdha të mjaftueshme: 2 tableta 3-4 herë në ditë. Konferon që përmban më shumë hekur (i cili, që ra fjala, mund të shkaktojnë edhe mostretje), duhet të merren në doza më të vogla: 1 kapsulë 3 herë në ditë. Tardiferon dhe Ghino-tardyferon (e fundit shtuar i dobishëm për acid folik fetale) të mjaftueshme për të marrë 1 tabletë në ditë si një profilaktik dhe 2 tableta - për qëllime terapeutike.

  Cakto shtesa hekuri shpesh me gojë - tableta ose kapsula. Injections kanë avantazhe, por i mbushur me komplikime. Administrimi intravenoz mund të zhvillojë shok, çrregullime koagulimit të gjakut, intramuskulare - infiltrime, abscese në vendin e injektimit.

  Mjekët përshkruajnë injeksione vetëm në raste të rralla ku ka një shkelje të absorbimit të hekurit në traktin gastrointestinal, sëmundjet e sistemit të tretjes, intoleranca hekuri (të përzier, të vjella), rëndim të ulçerë stomakut ose duodenale ulçerë.
  Trajtimi i anemisë zakonisht zgjati. Niveli hemoglobinë rritur, zakonisht në fund të javës 3 të marrë drogë, shifër është normalizuar më vonë - në 9-10 javë. Kjo përmirëson shëndetin e pacientit shpejt.
  Është e rëndësishme në raste të tilla jo për të ndaluar trajtimin. Shtatzënia me kërkesat e saj të lartë në trupin e femrave vazhdon të jetë i lindjes i pashmangshëm i humbjes së gjakut, e zgjatur pleqsh fëmijën tuaj - të gjitha të cilat mund të shkaktojnë një rikthim të anemisë.

  Prandaj rekomandohet për 3 muaj terapi e qëndrueshmërisë me hekur: 1 tabletë 1-2 herë në ditë. Por kjo nuk është e gjitha. Në periudhën pas lindjes duhet të marrë të njëjtën dozë e 6 muaj.
  Nëse shtatzënia nuk e arriti trajtimin e anemisë pas lindjes çdo vit gjatë muajit të duhet të kalojnë kursin e plotë të ilaçeve për të normalizuar situatën.
  Iron mangësi anemi është zakonisht trajtohet si pacientët e jashtëm. Vetëm në raste të rënda kërkohet shtrimin në spital. Kjo formë e anemisë nuk është një contraindication për shtatzëni.
  Diskutoni komuniteteve:

 • Anemi
 • Shtatzënia dhe lindja