Shtatzënia ngarje


 • Drive apo jo për të përzënë
 • Le të kthehet në mjekësi
 • Siguria në rrugë


 • Drive apo jo për të përzënë

  Sigurisht, për të çuar apo jo për të përzënë, duke pritur për fëmijën, kjo është një zgjedhje e çdo grua shtatzënë. Gjëja kryesore - ndjenjë e rehati dhe qetësi në makinë. Psikologët thonë se fakti i rëndësishëm se ngarje jep një ngarkesë të fortë pozitiv, një burim shtesë të emocioneve të gëzuara.


  Përveç kësaj, ajo mbetet një nga zakonet e disa "doberemennomu" e kohës, dhe kështu të ndihmojnë për të shmangur ndjenjën e izolimit nga ish sjelljet e jetesës dhe statusit shoqëror.


  Megjithatë, duke vazhduar për të përzënë, është e rëndësishme të mbani mend se gratë "në pozitë" reagimi ngadalëson, ata janë të zhytur në veten e tyre dhe përvojat e tyre, shpesh disa "hequr" nga jashtë.
  Kjo do të thotë se pa marrë parasysh sa i madh përvojë ngarje, këto nëntë muaj, është e rëndësishme që të jetë shoferi më i kujdesshëm dhe i vëmendshëm në rrugë. Mundohuni të mendoni për sa më shumë manovrave pa rrezik.


  Por, të mësojnë për të përzënë "në pozitë" nuk është e nevojshme. Shofer rishtar është në një gjendje stresi. Ato përbëhen nga faktorë të tillë si nevoja për të mbajtur makinën nën kontroll, kushtet e rrugës, të vlerësuar dhe kryesisht parashikojnë sjelljen e përdoruesve të tjerë të rrugës, të kryejnë manovra të ndërlikuara, të llogaritur rrugën.


  Përfundimisht të gjitha aftësitë e nevojshme të vijnë dhe tensioni nervor në vend të makinës fun fillon.


  Por fillimisht ky tension është jashtëzakonisht i lartë dhe tërësisht nënë e padobishme ose në pritje apo foshnja e saj.  Le të kthehet në mjekësi

  Gjatë shtatzënisë, ju duhet për të llogaritur forcat. A nuk merrni pas timonit kur ju ndjeheni mire. Të fillestare 4-5 muaj të shtatzënisë mund të shoqërohet me vjellje, zalisur, dobësi. Natyrisht, grua inteligjente në këtë situatë nuk do të ulen pas timonit.


  Një problem tjetër - një periudhave të shkurtra të papritura të urisë që shfaqen për asnjë arsye të dukshme dhe nuk varen nga kur ishte mëngjes i fundit apo drekë.


  Kjo mund të përshtatet duke e vendosur qese të vogla në makinë me arra, fruta të thata dhe ëmbëlsirat e ndryshme.

  Në gjysmën e dytë të shtatzënisë është hipotension i zakonshëm problemi apo anemi (marramendje, dobësi, i dobët) ose anasjelltas - presioni i lartë. Çdo komplikime të tilla është një contraindication për ngarje.


  Drejt fundit të shtatzënisë bark fillon të ndërhyjë në mënyrë të konsiderueshme rritet, rritet nga makina. Ndonjëherë fëmija është shtyrë aq shumë për të bërë atë edhe të lënduar. Në këtë rast, natyrisht, është më mirë për të lëvizur jashtë në anën e të marr frymë dhe të shërohen.


  Besohet se lëvizja e këmbëve kur ju shtypni pedale nxit rrjedhjen e tepërt e gjakut në legen, duke shkaktuar tension të mitrës dhe mund të përbëjnë një kërcënim për keqadministrim.

  Me të gjitha polemikë këtë deklaratë asnjë të keqe do të monitorojë nga afër ndjenjat e tyre.


  Gjatë shtatzënisë, çdo emocionet pozitive tepër i çmuar, kështu që është e mirë për të shkuar përtej "vetëm në rast", veçanërisht në qoftë se ju ndiheni mirë. Një udhëtim absolut plus me makinë është fakti se në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon mundësinë e kontaktit me njerëzit që vuajnë nga sëmundje të ndryshme infektive. Dhe për gratë shtatzëna është shumë e rëndësishme.  Siguria në rrugë

  Shkencëtarët nga një Instituti të specializuar Kërkimeve Norvegjez gjetur se rreziku i aksidentit për gratë shtatzëna që janë të makinës, 15 herë më e lartë se për pjesën tjetër.

  Është vërtetuar se norma reagimi i grave shtatzëna ulur ndjeshëm, kështu që ju duhet të paguani vëmendje serioze për stilin e makinës. Nga ngarje të shpejtë dhe ekstrem, situata e rrezikut të duhet për të dhënë, dhe për arsye të sigurisë për të zgjedhur një stil të qetë. Gratë shtatzëna lodhem shumë më të shpejtë. Dhe në rastin e një rruge që çon në lodhje dhe ulur vëmendjen përsëri reduktojë normën e reagimit.


  Udhëtime aq të gjata padëshiruara. Për të lehtësuar siklet e pronës së detyruar që gjithashtu ndikon në gjendjen çdo dy deri në tre orë është më mirë për të ndaluar për të duke përdorur ushtrime të lehtë për të rivendosur qarkullimin dhe për të eleminuar dhimbje prapa.
  Gratë shtatzëna ndërsa ngarje shpesh përdorur rripin e sigurimit, sepse ata besojnë se ajo mund të dëmtojë fëmijën e palindur. Përveç kësaj, në fund të shtatzënisë prystehyvanye u bërë gjithnjë e pakëndshme. Megjithatë, është e qartë se ngarje pa një rrip sigurimi mund të jetë fundi i keq.


  Prandaj është veçanërisht e rëndësishme që nëna shtatzënë gjithmonë prystibalysya. Disa kompani, nga rruga, vendosur për të krijuar një shiritat speciale të sigurojë mbrojtje optimale nënën shtatzënë dhe fetusin. Dhe ndërsa këto produkte të reja nuk paraqiten në treg, është e rëndësishme të mbani mend - në rrip përmbushur funksionin e tij mbrojtëse, ai duhet të kalojë mbi dhe nën bark, jo stomak.

  Diskutoni komuniteteve:

 • Shtatzënia dhe lindja
 • Sëmundjet shoferët