Shtatzënia pa hemorroide


 • Trajtimi i hemorroide në shtatzëni

 • Shtatzënia - një fazë të veçantë në jetën e një gruaje. Lindja e një jete të re konsiderohet mister i madh i natyrës, punë e vështirë dhe përgjegjës i trupit të femrës, rezultat i cili është lindja e një njeriu të ri. Ndryshimet në gratë duke filluar nga ditët e para të shtatzënisë dhe të ndikojnë metabolizmin, punën e të gjitha organeve dhe sistemeve të nënës në të ardhmen. Shtatzënia kërkon gra të mobilizojë forcat e të dy fizike dhe morale, që do të thotë se në këtë periudhë gruaja duhet të jetë i kujdesshëm dhe i vëmendshëm për shëndetin e tyre.

  Gjatë shtatzënisë, theksoi ndjenja e sistemit venoz, i cili nuk ka gjithmonë të përballuar me rritjen e ngarkesës në të.

  Sipas statistikave, një nga arsyet më të zakonshme që hije shtatzëninë është hemorroide. Ajo luan një rol të moshës dhe kriteret e rëndësishme - të vjetër grua, më i lartë rrezikun e komplikimeve deje.

  Duhet të theksohet se shtatzënia nuk është një faktor i madh patogjene në zhvillimin e hemorroide, por shpesh rrit kursin e saj klinike. Sidomos rreziku i zhvillimit të hemorroide rritje në gjysmën e dytë të shtatzënisë, kur mitra është rritur dukshëm në vëllim, presion mbi organet e brendshme, dhe koha e dorëzimit zë më e zgavrën e barkut. Shtrydh enët e gjakut mitrës në rritje nuk mund të sigurojë rrjedhjen e gjakut venoz, e plotë të venave rektale zgjerohet dhe epem si hemorroide elastike.


  Kjo shkakton siklet dhe kruarje, por nën nyjet pengesave dhe formave progresive të sëmundjes shfaqen gjakderdhje që të dobësojë trupin nënën shtatzënë dhe mund të shkaktojë anemi. Eshtë e panevojshme të thuhet, se si ajo është e rrezikshme për shëndetin e gruas dhe fëmijës?


  Trajtimi i hemorroide në shtatzëni

  Kirurgji për të hequr hemorroide gjatë shtatzënisë janë mbajtur në raste shumë të rralla, veçanërisht të preferuar trajtim konservativ, dietë të veçantë dhe metodat e parandalimit.
  Në hemorroide para fazë luftarake duhet të rregullojë zorrët dhe eliminimin e kapsllëk, hani ushqime që përmbajnë fibër bruto - perime, fruta, kokrra, drithëra.

  Gjithashtu produktet e qumështit i dobishëm dhe ushqime të kripura, pikante, me erëza dhe turshi më mirë të përjashtuar nga dietë - ata të rritur të furnizimit me gjak rrjet legenit venoz. Shpenzimet Feed të paktën pesë apo gjashtë herë në ditë.

  Shqiptohet hemorroide është më mirë të heqë dorë letër higjienike dhe pije perineum zonë dhe anusit ftohtë (por në çdo rast jo të ftohtë) e ujit. Fasho elastike dhe çorape compression mjekësore të parandaluar përparimin e venat me variçe dhe lehtësimin e tensioneve nga venat dhe ushtrimeve të përditshme dhe në këmbë të ndihmojë në uljen e ngjeshur venoz në organet pelvike.

  Por këto metoda nuk janë gjithmonë të mjaftueshme për të trajtuar hemorroide në shtatzëni, ndonjëherë e pamundur për të bërë pa ilaçe, dhe ata që nuk do të dëmtojë një fëmijë.

  Për trajtim mjekësor të hemorroide mjetet e zbatueshme të sigurta të veprimit përmban lokale heparin, e cila zbulon fibrinolytic dhe anti-inflamator efekt, heq ënjtje. Kombinimi terapi themelore në përgatitjet për trajtimin aktuale të trajtimit hemorroide thjeshton dhe përmirëson efikasitetin e saj. Një nga këto barna për trajtimin lokal të çdo forme të hemorroide është Gepatrombin D drogës kompani farmaceutike Hemofarm, e cila ofron një trajtim efektiv të plotë të simptomave dhe pasojat e sëmundjes hemorrhoidal dhe sëmundjeve inflamatore të rajonit anorectal specifike.

  Gepatrombin G përmban tre të komponentës më aktive të trajtimit pathogenetic e hemorroide: një polidokanol lokale anestezisë, prednisone dhe heparin. Heparin ndalesa gjakderdhje, ul inflamimin, shkatërron trombo pjesërisht e formuar; prednisolon, pavarësisht nga lloji i inflamacionit, rikthen lëkurën dhe barrierat mukozale, të reduktuar kruarje të rënda dhe siguron efekt analgjezik sipërfaqësore; polidokanol madje edhe në përqëndrime të ulëta bllokuar receptorët nervore në lëkurë dhe mukozën, efekt analgjezik në këtë mënyrë zhvillohet shpejt dhe zgjat një kohë të gjatë. Komponentet minimale të sistemit të veprimit të drogës Gepatrombin D parandalon hemorrhoidal rrjet trombozë dhe ju lejon të sigurtë të përdorni atë për të trajtuar hemorroide gjatë shtatzënisë, si dhe në periudhën pas lindjes.

  Për shkak të përbërjes së saj Gepatrombin D, të prodhuar nga Hemofarm, është një nga drogat më të efektshme për trajtimin e hemorroide. Drogës është i shpejt të eliminuar të gjithë nga simptomat kryesore të hemorroide akute, e cila është konfirmuar nga studime të shumta klinike. Pomade Gepatrombin D duhet te perdoret me hemorroide jashtme 3-4 herë në ditë, dhe suposte rektale Gepatrombin G është futur në rektumit pas lëvizjeve të zorrëve 1-3 herë në ditë.

  Konsulent:

 • Leonid O. Mirënjohës, MD, profesor SSC Coloproctology
 • Diskutoni komuniteteve:

 • Shtatzënësi
 • Hemorroide