Shtatzënia pa anemi


 • Anemia: pse?
 • Test Blood
 • Ku mund të shikoni për hekur
 • Recetave më të mira për anemi
 • Artikuj të dobishme


 • Anemia: pse?

  Shkaku më i zakonshëm i anemisë apo anemi - mungesa e hekurit në trup. Është e domosdoshme në krijimin e qelizave të gjakut dhe palca e eshtrave që kontrabandojnë oksigjenin nga mushkëritë në të gjitha organet. Në aneminë pasqyron jo vetëm një nivel të ulët të hemoglobinës, por qelizat e gjakut deformim.

  Ata mund të jetë ose shumë të vogla ose shumë të mëdha. Nëse e mangësi hekuri trupit, e kuqe numërimin e qelizave të gjakut është një shumë, por ata janë hemoglobinë të ulët që mbart oksigjen. Kur mungesa e vitaminës B12 ose acid folik (vitamina M), organ i ngarkuar me transportin e oksigjenit në mënyrë të ndryshme.

  Qelizat e kuqe bëhen më të vogla, por madhësia e tyre e rrit pothuajse dy herë. Duke dalë anemi është një punë e lehtë - përshtateni dietën tuaj dhe të hani ushqime që përmbajnë hekur.


  Test Blood

  Para çdo vizite te mjeku në klinikën antenatale mos harroni të dhuroni numërimin e gjakut. Kështu që ju mund të kontrollojë nivelin tuaj të hemoglobinës. Nëse keni përmbajtja është 120-160 g / l, atëherë gjithçka është në rregull. Por nëse kjo shifër është më pak se 110 g / l, i kushtoj vëmendje për shëndetin e tyre. Ky nivel i hemoglobinës tregon se ju keni anemi ishte, por ende një formë e butë. Mjaft shpesh shkaku i anemisë qëndron në shkelje të zorrëve - ajo sucks hekur keq.


  Anemia mund të provokojë nosebleeds, hemorroide, PREVIA Placenta, e shumta. Edhe në qoftë se ju vuani nga toksiciteti rëndë, hemoglobinë me siguri bie. Specialist do të ju ndihmojë të përcaktuar shkakun dhe të merren me gjendje e sëmurë.

  Ashpërsia e anemisë përcaktohen me hemoglobinë. Niveli normal i hemoglobinës në gratë shtatzëna është 110-140 g / l. Ka 3 gradë e ashpërsia e anemisë:

 • 90-110 g / l - një formë e butë e anemisë
 • 70-89 g / l - anemi e moderuar
 • më pak se 70 g / l - rëndë
 • Në dritën e sëmundjes provat objektive të anemisë janë vetëm parametrat laboratorike.

  Shkelja e shëndetit zakonisht shfaqet në ashpërsi e mesme të anemisë. Përveç simptomave të përgjithshme, ndryshimet e lëkurës, bëhet e thatë, i zbehtë, dhe tregon të çara, sidomos në cepat e gojës, nuk është një duart të lehta të verdhë dhe trekëndësh nën hundë, ka një të dallueshme "blu" sclera. Ndryshimi formën e thonjve, ata uploschayutsya dhe edhe të bëhet flokët konkave dhe i brishtë të bëhet edhe e thatë, i brishtë, duke rënë me bollëk.

  Anemia komplikuar shtatzëninë, lindjen e fëmijës dhe periudhën pas lindjes, ndikon në zhvillimin e fetusit. Shpesh bashkohet me gjysmën e dytë të toksemisë shtatzënisë (aty janë ënjtje, rrit presionin e gjakut), rrit rrezikun e lindjes parakohe dhe pamjaftueshmërisë placental.

  Në sfondin e pamjaftueshmërisë placental ndodh Mungesa e oksigjenit (hipoksi) fetusin, duke çuar në vonuar intrauterine të rritjes, dhe në raste të rënda, hypoxia akute, duke kërcënuar jetën e fetusit. Në lindje në gratë me anemi është dobësia më e zakonshme e aktivitetit të punës, rrit rrezikun e gjakderdhjes hypotonic. Në periudhën pas lindjes së reduktuar prodhimin e qumështit të gjirit, i shqetësuar kontraktimet, infeksione të lidhura që mund të shkaktojnë endometritis (inflamacion të mitrës) dhe kostume (inflamacion i gjirit).

  Rreziku për një fëmijë është të vonojë zhvillimin e saj fetusit, duke rezultuar fëmijën e papjekur mund të jetë i lindur me peshë të ulët dhe të vazhdojnë të jenë më të ndjeshëm ndaj infeksioneve.

  Nëna Anemia ka një ndikim negativ në zhvillimin e fëmijës pas lindjes, këta fëmijë mbeten pas kolegëve të tyre në peshës trupore, rritjes, ata shpesh nuk janë infektive të ndryshme sëmundje dhe mangësi hekuri anemi.


  Ku mund të shikoni për hekur

  Nevoja për këtë element të rëndësishëm rritet kur ju presin një fëmijë. Ajo është veçanërisht e nevojshme në 16-20 javë th. Saktësisht
  gjatë kësaj periudhe fillon palcës së kockave hematopoiesis fëmijë, përveç kësaj, në masë të gjakut në rritje të trupit tuaj. Nëse norma e zakonshme për të rriturit 10-15 mg e hekurit në ditë, për nënën ajo duhet të jetë 38 mg. Dyqane Hekuri, që të akumuluar në mëlçi para shtatzënisë, shpejt thahet.

  Sepse ai përdor një fetusin në zhvillim, dhe trupin tuaj. Nga mungesa e hekurit është e lehtë të njihet nga thonjtë brishtë. Ato përbëhen nga substancat rritja e të cilëve varet nga një sasi të mjaftueshme të oksigjenit në gjak. Në dietë, zakonisht vetëm 12-15 mg e hekurit. Një tretshëm dhe më pak - 2-2,5 mg.

  Pra, hani më shumë ushqime me përmbajtje të lartë të proteinave, amino acidet esenciale, vitamina E, B, elemente (bakër, zink) dhe kripëra minerale gjurmë. Për të mbuluar nevojën e trupit për hekur, të përgatisë veten për drekë hikërror me një copë mish lope apo mëlçisë. Në pije dreke kakao, mbrëmje darkë djathë me kajsi të thata.

  Mos harrojmë për granatë! Le ushqimi yt të jetë i zhytur në mendime dhe i plotë.

  Hekuri është zhytur më mirë nga kafsha në vend se nga ushqimet bimore.
  Në këtë rast kjo hyn në trup 8,5 herë më shumë. Pra mollë rozë, karrota, panxhar nuk ju zëvendësojë mish. Perime dhe fruta ngjyhet deri vetëm 1-3% të hekurit, dhe me mish - deri në 18%. Çdo ditë hani vezë, 120-200 gram mish ose 150 - 250 gramë peshk. Mos harroni për produktet e qumështit dhe të gjelbër. Assist gjëndër tretet proteina vezë dhe vitaminë C. Ajo është gjetur jo vetëm në fruta agrume, por në currants zi, lakër brukseli, majdanoz, mollë. Përveç një dietë të shëndetshme, ju duhet suplemente hekuri.

  Zgjidhni ato në konsultim me mjekun tuaj. Ne pranojmë të gjitha vitaminat 9 muaj.


  Recetave më të mira për anemi

 • Sallatë pjatë: Supë 0,5 kg mish viçi gjuhë, hiqni atë nga lëkura. Merrni 10 copë. kumbulla të thara dhe kajsi të thata. Promovuese ata të lënë në ujë derisa ata bymehet, pastaj thahet. Fruta të thata dhe gjuhë të prerë në shirita (2 cm deri në 5 mm). 10 arra Prokaeva në një tigan dhe pres imët. Llokoçis dhe sezonin me krem ​​sallatë ose majonezë shtëpi.
 • Tea hithër: Hekuri në kombinim me vitaminë C - një kurë e madhe për anemi. Këto substanca të vlefshme të përfshira në gjethet e hithrat. Krijoj një zierje të mrekullueshme tonik që përballuar me anemi: 5 g hithër derdh një gotë me ujë të valë dhe le të qëndrojë për 10-15 minuta.

  Pini çaj bimor 1 - 4 gota në ditë.

 • Artikuj të dobishme

  Mangësi i acidit folik në trup gjithashtu mund të jetë një shkak i anemise. Inventarët e shumë të kufizuara, dhe ju tani duhet të merrni të paktën 400 mikrogramë (normë të shtatzënisë - 200 mg).

  Shpesh ky lloj i anemisë ndodh në tremujorin e fundit dhe në javën e parë pas lindjes. Mungesa e acidit folik mund të çojë në disa komplikime. Pra shtoni në ushqimin tuaj perimet më me gjethe (marule, spinaq, lakër), dhe karrota, domate, fasule, maja. Të jetë i sigurt për të ngrënë të mëlçisë viçi, arra, vezë, qumësht pije.

  Ju presin një fëmijë të dytë, dhe një pushim të vogël mes shtatzënive?

  Ju jeni binjakët? Më shumë gjasa mjeku do të përshkruajnë plotësim folik acid prej 15 mg në ditë. Merrni këto barna që prej fillimit të tremujorit të dytë.

  Ideal - të fillojë parandalimin e anemisë që më parë. Nëse keni ndërmend të bëhet shtatzënë, pas konsultimit me mjekun tuaj Merrni 0,4 mg acidi folik në ditë për 3 muaj. Anemia mund të shkaktojnë dhe mangësi vitaminë B12. Por kjo mungesë e grave shtatzëna është e rrallë. Plotësoni stoqeve: hani vezë, peshk të bardhë, mish derri, djathë. Me kujdes postavsya shëndetin e tyre - dhe ju nuk kanë frikë të anemisë.

  Informacion nga neni Catherine Barbash "Shtatzënia pa anemi."