Zhurma e bardhë përfundoj fëmijën për të fjetur


 • Pse të krijuar zhurmë të bardhë?
 • Zhurma e bardhë redukton fëmijën stresit
 • Zhurma e bardhë përmirëson gjumin e fëmijëve
 • Zhurma e bardhë ndihmon fëmijët të qaj më pak
 • Zhurma e bardhë redukton rrezikun e SIDS
 • Zhurma e bardhë dhe për të përmirësuar gjumin tuaj
 • Kur ju mund të zgjedhin nga zhurma e bardhë
 • Saktësisht se si të përdorin zhurmë të bardhë


 • B zhurmë elyy - një zhurmë edhe pa ndryshime, të tilla si zhurma
  ujëvarë, uji në dush ose tifoz.

  Fëmijët si zhurma e bardhë. Nëse ju shikoni në botën përmes syve të një porsalindur, bëhet e qartë pse. Pak muaj e kaluara në fëmijë
  mitër, ku ka pasur shumë tinguj me zë të lartë. Niveli i zhurmës në fëmijën dëgjon
  stomak, ajo është e krahasueshme me tingujt e lawnmowers.

  Pra, me zë të lartë tingëllon e njohur
  fëmijë dhe heshtje, të cilat zakonisht përpiqen që të rrethojnë prindërit e fëmijës, është
  parehati. Zhurma e bardhë të lidhur me shtëpinë e fëmijës dhe një ndjenjë të sigurisë.


  Pse të krijuar të bardhë
  zhurmë?

  Shkencëtarët besojnë që të gjithë fëmijët pa përjashtim nevojshme
  Zhurma e bardhë gjatë gjumit të paktën një vit. Zhurma e bardhë - është më efektive,
  lehtë për t'u përdorur dhe të lira mjet që siguron gjumin e fëmijëve.
  Megjithatë, kjo është pikërisht në të njëjtën mënyrë që prindërit të përdorin më pak shpesh
  ose të përdoren gabimisht. Disa prindër janë të vetëdijshëm për avantazhet e zhurmës të bardhë, por jo
  e përdorin atë, duke besuar se një fëmijë mund të bëhen të varur nga kjo


  do të thotë rehati. Ose ata folën për pajisje të veçanta që prodhojnë
  Zhurma e bardhë për disqe jo të lirë të regjistruara me ta zhurmë të bardhë - dhe ata nuk duan
  shpenzojnë një shumë të holla në një derr në thes. Kjo ndodh gjithashtu se prindërit sinqerisht
  konsiderojnë duke përdorur zhurma e bardhë, por fakti se ata janë të
  marrë atë, vështirë se mund të mbyt një pëshpëritje, por është krejtësisht i gabuar.


  Zhurma e bardhë redukton
  stresi i mitur

  Çfarë foshnjat përjeton stres? Pothuajse të gjithë e:
  kur ata janë të lodhur ose keni shumë përvojë, më shumë se ata mund
  të bëjë; kur drita është shumë e ndritshme dhe zëra tepër të bezdisshëm rreth; kur ata

  nuk mund të menjëherë të marrë ushqim apo pelenë të pastër ... Zhurma e Bardhë parashikon fëmijë
  hapësirë ​​të sigurt për t'u çlodhur duke bllokuar të gjitha llojet e stimulimit nervor
  sistem.


  Zhurma e bardhë përmirëson
  Gjumi për fëmijë

  Nën fëmija i bardhë zhurmë bie në gjumë të shpejtë, fle nën ajo është
  më të gjatë. Fëmija fle Cikli është shumë i vogël - rreth 25-40 minuta dhe në fund
  çdo fëmijë cikël shkon në gjumë REM, gjatë së cilës
  zgjohet nga çdo ndryshim pamje. Zgjohen nga siklet
  Fëmija nuk është në gjendje të bjerë në gjumë shpejt, më thellë. Prandaj,
  foshnjat mund të fle për 20-30 minuta, gjatë së cilës kohë prindërit nuk kanë kohë

  as prehje dhe as të bëjë asgjë nevojshme.
  Zhurma e bardhë ndihmon fëmija është
  wake i tingujve pa lidhje, nëse kuzhinë vendas tingëllon dhe bisedat
  thërret fëmijët më të rritur, telefononi ose papritmas zavyvshaya automjeteve
  sirenë jashtë. Zhurma e bardhë thithjen tingujve të tjera, duke u bërë një lloj
  djep i shëndoshë, sinonim me paqe dhe qetësi.


  Zhurma e bardhë ndihmon
  Fëmijët qaj më pak

  A e dini se tingujt që ne japin për të qetësuar
  fëmijë ("sh-sh-sh") - një lloj i zhurmës të bardhë? Por ata punojnë vetëm nëse
  me kusht që ato janë me zë të lartë të qarë fëmije. Nëse ju mezi audible "shipite"
  duke shpresuar për të qetësuar fëmijën tuaj, ju kanë gjasa për të arritur rezultatin e dëshiruar, si

  fëmija nuk dëgjoj asgjë, por thirrjet e tyre. Prandaj, ju duhet të cëcërin
  me zë të lartë. Mund të bëni atë me zë të lartë të mjaftueshme për të lëshohet për ju
  tingujt mbytur britmën? Një radio Mund thjeshtë.


  Zhurma e bardhë redukton
  Rreziku i SIDS

  Research SIDS (sindromi vdekja foshnjore e papritur)
  tregoi se rreziku i SIDS reduktuar në mënyrë dramatike nëse fëmija në dhomën e punuar
  tifoz. Nëse kjo është për shkak të efektit të zhurmës të bardhë ishte dukshëm ende nuk dihet
  por e themeluar mirë që zhurma e bardhë redukton kohor sipërfaqe fle nën
  të cilën SIDS regjistruara më shpesh.


  Zhurma e bardhë dhe për të përmirësuar
  gjumi juaj

  Prindërit e fëmijëve të vegjël që përdoren për të zgjoheni në çdo

  lëvizje të vogël të fëmijës. Sepse fëmija nuk është i zgjon gjithmonë
  më në fund, për të kërkuar ushqim ose të ndryshojë pelenë, gjumë prindërore
  sipërfaqja e saj të rregullt, prindërit rezultojnë nuk merrni mjaft gjumë. E bardhë
  zhurmë mbytet nga tingujt e numrit karotide e herë një fëmijë do të ju ndihmojë të fle i ngushtë, nuk të bëjë
  Unë zgjohem çdo herë fëmija vendosi të kthehet gjatë.


  Kur mund
  braktisin zhurmën e bardhë

  Ne rekomandojmë përdorimin e zhurmë të bardhë të vitit. Kur
  Fëmija një vit të moshës, ju mund të filloni për të reduktuar gradualisht volumin
  zhurmë e bardhë dhe përfundimisht zvogëluar atë në asgjë. Nëse ju shikoni një fëmijë deri
  më e vështirë të bie në gjumë në heshtje, të kthehet zhurmën e bardhë dhe e largon atë më gradualisht.


  Siç është
  përdorni zhurmë të bardhë

  Për të përdorur zhurmë të bardhë, ju nuk keni nevojë për të blerë
  pajisje të veçanta ose CD me incizime. Të gjithë ju duhet - të vjetra
  lojtar apo radio tradicionale. Vendin e saj në dhomën ku fle fëmija,
  gjej ajrin një vend ku nuk ka asnjë fjalim, dhe vëllimi është rritur për
  50 dB. Ky vëllim është përafërsisht e barabartë me vëllimin e përfshirë në banjo
  dush dhomë (kur ju jeni vetëm në banjo). Kontrolloni nëse ju
  të cilësuar volumin, ju mund të kandidojë: ajo duhet të jetë më shumë se sa keni menduar, por nuk
  aq e madhe për të ju sjellë një siklet të fortë.

  Përfshini tuaj së
  radio, kur vjen koha për të hyrë fëmijën për të fjetur dhe fikni
  vetëm kur është e qartë se fëmija më në fund u zgjua dhe
  uritur për argëtim.

  Transferimi radio pas një fëmijë në banesë nëse
  do të vënë atë të flerë në një dhomë tjetër.