Insomnia gjatë shkaqet e shtatzënisë


 • Natyrore shkakton pagjumësi gjatë shtatzënisë
 • Insomnia në shtatzëni, si një shenjë të sëmundjes


 • A jeni të lodhur dhe vetëm valytesya poshtë. Shtrat të rehatshëm, i qetë
  - Çdo gjë ka për të në mënyrë që të zhytet në gjumin e ëmbël dhe pjesa tjetër pas
  ditë të zënë, por në kokën time rrotullohet e mendimeve rreth shtatzënisë, fëmijën e palindur. Dhe
  edhe në qoftë se ju bie në gjumë, disa alarm i brendshëm shpejt tërheq ju përqafojë
  Morpheus dhe kthen një natë urrejtëse.

  Sipas statistikave, pagjumësi gjatë shtatzënisë prek rreth 80% të femrave.
  Ajo do të duket se ndryshimet që ndodhin në shtatzënë duhet
  të siguruar paqe dhe fëmijën e saj të palindur.

  Megjithatë, në trimetër parë
  Ndryshimet hormonale në shtatzëni çon në gjumë natën,
  Shfaqja e ditës sleepiness e lidhur me mungesën e pjesës tjetër të duhur
  natë. Megjithatë, kaq të çuditshme të mjaftueshme, një natë në kohën e gjumit
  rritet, por rritet dhe numri i awakenings natë. Gjumi është
  më shumë sipërfaqësore, të përhershme dhe të përgjegjshëm. Pagjumësi
  në shtatzëninë e hershme
  mund të shkaktuar nga mendor
  përvojat, veçanërisht në qoftë se fëmija nuk është e dëshirueshme nëse familja
  përjetuar vështirësi financiare dhe personale. Gjumi gjithashtu mund të shkelin
  Emocionet pozitive, në qoftë se fëmija i shumëpritur dhe familje shumë kujdes përgatitjen për


  lindja e tij.

  Në tremujorin e dytë të shtatzënisë normale,
  trupi i gruas së fundi përshtatur me nivele të reja hormonal dhe gjumit
  normal. Megjithatë, duke filluar nga 6 muaj, numrin dhe cilësinë e natës
  Pushime reduktuar në mënyrë progresive, duke çuar në pagjumësi dhe nganjëherë për shoqërues
  Përkeqësimi i nënës së saj dhe të fëmijës.


  Natyrore shkakton pagjumësi gjatë shtatzënisë

  Shkaqet pagjumësi
  në fazat e mëvonshme të shtatzënisë
  mund të përshkruhet si
  fiziologjike dhe psikologjike.

  Për shkaqe psikologjike përfshijnë ndjenjat e nënës
  rreth shtatzënisë, lindjes, kujdesit për shëndetin e një fëmijë, jeta

  pas lindjes - ju kurrë nuk e di Aktivizuesit mund të gjeni një grua që të jetë në prag
  Ndryshimet e jetës. Situata është e komplikuar nga ndjeshmëri të veçantë dhe ranymostyu
  gratë shtatzëna, shpesh perceptohen kompleksitetin e jetës si një tragjedi.

  Shkaqet fiziologjike pagjumësi
  shtatzënësi
  , lidhur me disa siklet apo i varfër
  mirëqenien:

 • vështirësi në përzgjedhjen e sjellje të rehatshme - parandalon
  barku i madh, dhe kërcënimi i compression sindromi i Cava inferior vena
  Ju mund të fle në shpinë;
 • mbrapa dhimbje dhe mesit të lindin?%
  83 gjysma
  shtatzënë dhe ato përfshijnë zhvendosjen e qendrës së gravitetit të trupit dhe mitrës tensionin
  të komunikimit;
 • nxitje aktiv i fetusit;
 • Urinim natë që dalin
  Për shkak të presionit në rritje të mitrës në fshikëz;
 • urth shoqëruar me një rritje të mitrës dhe
  presion mbi stomak, me i detyruar hormonally me relaksim të muskujve,
  mbyll hyrjen në stomak, me kequshqyerja;
 • muskujve dhimbje duart dhe këmbët, që rrjedhin nga
  Mungesa e kalciumit në trup;
 • Kruhet lidhur me shtrihen nga lëkura e barkut
  dhe gjirit;
 • një ndjenjë e mungesës së ajrit duhur
  zhvendosja e barkut deri dhe rënien e mushkërive.

 • Insomnia në shtatzëni, si një shenjë të sëmundjes

  Sigurisht, pagjumësi
  gjatë shtatzënisë
  , për shkak të arsyeve të listuara më sipër nuk janë të

  shton forcë nënën shtatzënë, por, megjithatë, ajo nuk është e rrezikshme për fëmijën.
  Situata është më serioze në qoftë se pagjumësia është shkaktuar nga dhimbshme
  kushtet ose çrregullime të shtatzënisë.

 • Toksikoz vonë. Zhvillim pagjumësi gjatë shtatzënisë , komplikuar nga preeclampsia mund të jetë
  nënshkruajë gjendjen kërcënuese - eklampsi.
 • Nxitje tepër aktiv i fetusit, duke shkaktuar
  zgjim natën është shpesh një shenjë e mungesës së oksigjenit,
  një shkelje të qarkullimit fetoplacental apo sëmundje nënës.
 • Gërhitës dhe apnea gjumë sindromi i shoqërojnë
  pagjumësi në shtatzëni në fund
  Koha
  , që ndodh më shpesh në gratë me trashje komplikuar hundës

  frymëmarrje. Gulçim hundës lidhur me efektet hormonale në
  hundës Mukoza, ënjtje dhe mukusit hundës rritja e saj sekrecion. Rritje mitër
  mbaron e mushkërive, progesterone promovon frymëmarrje të shpejtë dhe të reduktuar
  shumat e dioksidit të karbonit në gjak, të cilat mund të shkaktojnë vonesa të frymëmarrje
  një ëndërr. Ndalimi nënën e frymëmarrjes për disa minuta shkakton hypoxia,
  dhe në një shkallë alarmante çon në shkelje serioze në zhvillimin e saj,
  sidomos nëse gruaja vuan nga sëmundje të mushkërive.
 • Kjo nuk do të kishte ndodhur pagjumësi
  gjatë shtatzënisë
  , ju nuk duhet të fshehin pamjen e saj nga një mjek. Vetëm
  përpjekjet e përbashkëta mund të zbulojnë origjinën e problemit dhe të çrrënjosur atë

  të parandaluar zhvillimin e komplikimeve të rënda, dhe kjo - në artikullin e ardhshëm.