Prindërit dhe fëmijët parë pediatrin


 • Shëndeti Perfect: prind-fëmijë
 • Mos qaj, pak!
 • Paradoksi i kohës sonë

 • Më i rritur i vërtetë fytyra që merret me rritjen e një fëmijë
  mund të shihet vetëm në sjelljen e fëmijëve dhe reagimet. Fëmijët, ndryshe nga
  i të rriturve nuk e di se si të gënjejë.


  Njeriu është i prirur gjithmonë
  organizojnë njohuritë e tyre në lidhje me botën. Ne gjithashtu përpiqemi tani
  të gjithë prindërit për të ndarë me reagimet e tyre tipike për veprimet e fëmijës dhe
  me anë të arsimit.


  Shëndeti Perfect: prind-fëmijë

  Më të dëshirueshme,
  "Ideal" prind tip është një "pamje e rrallë", se është koha
  hyri në "Librin e Kuq". Këto prindërit e duan fëmijën e tyre vetëm
  për atë që është.

  Kjo nuk është e japin përgjegjësi për vete
  lindjes. E saj nuk dresyruyut dhe edukuar nga shembull, vetëm
  Nëse është e nevojshme, duke nxitur dhe udhëzuese.

  Prindërit ideale
  shumë njerëz e lidhin me fëmijën, ata mendojnë se, kështu që të kthehet për të
  mjekët në fazat e hershme të sëmundjes, shpesh para
  pamja e jashtme atributet. Prindërit e tilla mund të gjenden në e parë
  Sipas zyrës së pediatrit: ". Doktor, fëmija im të diçka të gabuar" Dhe
  këtu fillon një rol të madh për të luajtur mjeku personalitetin: një, duke pasur
  inspektimi sipërfaqësor dhe gjetjen asgjë, të dërgojë në shtëpi pacientit
  posmiyavshys e "mosbesim" nënës dhe hetim tjetër kujdes


  Prindërit dhe duke e bërë përcaktimin e duhur, mund të parandalojnë ose
  të ndaluar zhvillimin e sëmundjes.

  Intuita e Nënës - një fuqi e madhe,
  që ndihmon për të mbrojtur fëmijën tuaj nga shumë probleme, dhe kjo duhet
  besim. Loving prindërit gjithmonë në mënyrë rigoroze të ndiqni udhëzimet e mjekut, dhe
  më e rëndësishmja, fëmijët e tyre janë të lumtur, sepse në qoftë se ata marrin të sëmurë, ajo zakonisht
  i butë dhe pakomplikuar.

  Në përvojën time ishte një rast i tillë.
  Një familje e një vajzë me sëmundje të zemrës, ajo ishte 15 defekte
  Septumi interventricular e madhësive të ndryshme, duke përfshirë tre - në
  ndarje membranoznoy. Nga operacionet nënë refuzoi, duke cituar
  paralajmëroj.

  Ajo e ka vizituar rregullisht, të bijën e mjekëve kryer
  të gjitha udhëzimet. Kurrë nuk kam dëgjuar nga tonin e saj të zemëruar apo
  dëshpërim në zërin e tij. Dhjetë vjet. Vetëm vajzë
  mbyllur pothuajse të gjitha defektet. Mbetur tre vrima të vogla në muskulin
  e mur ndarës interventricular, e cila nuk ndikon në funksionimin e
  zemra. Ju thoni - një mrekulli? Jo, dashuria e nënës dhe ndershmëri.


  Mos qaj, pak!


  Për fat të keq, shpesh duhet të merren me prindërit e tjerë.
  Hiperopikayuchoyu mami dhe babi të duan për të ngatërruar një fëmijë me
  tolerimi. Në familjet e tilla fëmijë - një diktator i vërtetë.
  Kryer ndonjë prej dëshirave dhe tekave të tij.

  Të gjithë anëtarët e familjes goditje larg
  Pluhur "Fëmijë" dhe për të mbrojtur atë nga të gjitha problemet. Mundohuni për të thënë
  diçka e pakëndshme rreth tyre të preferuar - ju iznichtozhat, madje
  duke u përpjekur për të kuptuar situatën.

  Të gjitha të ndoshta të paktën një herë
  vërejtur në situatën sandbox ku një kec vazhdimisht të gjithë
  ofendoj, merr lodra dhe nënën e tij apo gjyshen me emocion shikuar
  ngjarje. Por duhet dikush nga data e fëmijëve si
  ngrihet screeching tmerrshme dhe rënkime, dhe "mësues" të caktojë "ofenduar"
  duke thënë: "Mos qaj, pak. Unë tani do të jap karamele. Dhe me
  këta fëmijë të shëmtuar, ne nuk do të luajë më shumë!

  »

  Për pediatrin
  këto familje - dënim ekzistues. Kryesor dietë "dityatok" janë
  karamele, ëmbëlsira, biskota, çamçakëz, etj Ata nuk janë të përfshirë në sport
  ("Fëmija mund vbytysya"), ishte duke ecur për orë prosizhivaya
  PC dhe TV. Shumica e fëmijëve që vuajnë nga herët
  Mosha e peshë të tepërt dhe të fillojnë të gjatë adoleshencës
  ndërprerje endokrine, presion në rritje. Kur problemet janë
  qartë, të gjithë mjekët kanë filluar të fajësojnë - nedohledily nuk shkarkohet
  Ne kemi nevojë për mjekësi, etj Çështja është nganjëherë arrin absurde.

  Një
  mama I për disa vjet për të bindur familjen ndaj ndryshimeve
  Stereotipet: djem të ndaluar për të pies sende (nëntë vjet ai

  peshonte 64 kg), për të krijuar një dietë normale, bëni stërvitje fizike. Mami
  takohen vetëm një gjë: "Unë për djalin nuk mend. Pasi ai e do
  buns, unë do të jem për të për të blerë ato, por është e vështirë për të ushtruar. "
  Kur trembëdhjetë vjet filluan të shfaqen në problemet e adoleshentëve
  shëndetësor, kam thënë se si një mjek unë kam për të bindur ata që të
  ndryshimet e nevojshme të jetesës. Pyetja është - si?! Çfarë duhet
  Bëni mjekun nëse fjalët për të arritur prindërit nuk mund?!

  Vazhdoj
  përpjekjet tona për t'i ndarë të gjithë prindërit me reagimet e tyre tipike për
  Sjellja e fëmijëve dhe praktikat prindërore. Dhe një nga ekipet më të keq -

  prindërit indiferente.


  Paradoksi i kohës sonë

  Shpesh
  u pa prindërit indiferent. Për ata, fëmijë - subjekt
  brendshme. Lindjes, siç është bërë zakon. Në këto familje nëse
  Dëshira për fëmijë kënaq s është e dhimbshme për ta me dashuri dhe i thjeshtë
  jo të ngatërrohet nëpër këmbë. Prindërit e tilla tregojnë zell
  për jashtë "dashurisë" e tyre për fëmijët. Ajo është në përgjithësi e mirë
  veshur, krehura, ushqyer lexohet vetëm në sytë e zemërimit dhe depresioni apo
  Indiferenca dhe përbuzje për prindërit dhe në mbarë botën.

  Sa herë
  dëgjuar: "Kjo është një familje të mirë dhe djali (ose vajza)! Dhe
  të cilët ata vrodyv! Me bisytsya yndyrë! "Problemi është se në mirëqenien

  është matur të ardhurat e familjes. Ne për fat të keq të bëjë shumë
  janë matur në të holla. Por fëmija juaj janë shfaqur vetëm në
  dritë të nevojshme paratë e nënës sime? A ka ndonjë ndryshim në të, ajo është një i kushtueshëm%
  0D
  pelena dhe slider Couture Haute apo pelena që nëna ime qepi në
  natën? Fëmijët kanë nevojë për dashuri prindërore, i sinqertë dhe i pafund! Dhe për
  para, rroba të shtrenjta ne mësohet vetë, vidkupovuyuchys në paudhësinë e tij, për
  paaftësinë e tij për dashuri.

  Në fëmijët prindërit shpesh indiferente
  bërë alkolikët dhe të varur nga droga. Ata janë tërhequr në oborrin e jo
  gjithmonë i pafajshëm sepse personi të qenë publik, dhe ka
  nëse nuk është një ndjenjë e familjes, paketë, ku "një për të gjithë dhe të gjithë për një."


  Është e tmerrshme kur fëmijët vrasin prindërit e tyre për shkak të parave (për fat të keq,
  raste të tilla - nuk janë të rralla), por sapo prindërit shumë
  këmbyen ato për para.

  Kur një fëmijë në një familje të tillë të bëhet i sëmurë,
  prindërit kohe të kryer këshilla mjekut, blej droga,
  por fëmijët ende të merrni të sëmurë shpesh dhe gjatë, duke u përpjekur në mënyrë të pandërgjegjshme, të paktën
  në një mënyrë për të tërhequr vëmendjen e tyre. Në mënyrë tipike, më kot,
  sepse kujdesen për një spyhayut sëmurë të fëmijëve me gjyshërit dhe dadot.
  Kur një fëmijë e kupton se ai dikur ai pushon të lënduar, por pastaj
  vijnë problemet më keq

  Në 90 vjet nuk ka pasur një ndryshim
  sistem social përhapur të gjitha nocionet e jetës

  Vlerat. Shumë njerëz janë në gjendje për të përshtatur për kushtet e reja
  jeta, gjejnë vendin e tyre. Ata ozlobylysya botën, madje edhe në e tyre
  fëmijët e tyre. Por ndoshta e drejtë, dhe "koha e trazirave"
  të gjithë? ..

  Nuk është sekret se gjithmonë, në çdo kohë, janë prindërit,
  janë thyer mbi fëmijët, duke u përpjekur për të kompensuar për ndjenjat e tyre
  inferioriteti. Fëmija është vetëm më i dobët
  duke qenë, dhe ajo "vidihrayutsya" për të gjithë poshtërimit të dhe pakënaqësi që
  duruar nga mami dhe babi i tij. Në vend të kësaj të gjeni fëmijën tuaj
  Për fat të mirë, të krijojë një shtëpi "strehë ku ju mund të shpëtojnë nga të përditshme
  stuhitë, "njerëz të argëtohem në pushtetin e tyre mbi të varur nga ato të qenit,

  fëmija i tyre. E tij i rrahur, poshtëruar, fyer, duke harruar që
  një pjesë e tyre. Në qoftë se një grua (e quajnë gjuhën e saj amtare nuk është
  prapa) kishin një abort, ajo do të kishte vepruar në mënyrë humane, sepse duke vrarë
  në qoftë se vetëm trupi i fëmijës së tij, dhe kështu ajo vret shpirtin e tij.

  Nëse
  Ju do të vini re në fëmijëve gjurmët e rrahjeve apo ngacmimi dëshmitarëve
  mbi të, mos kini frikë të kontaktoni kujdestarinë. Kur
  Rasti i Pediatrisë, është përgjegjësia e tij të drejtpërdrejtë. Ju ofruar
  jo vetëm fëmijë. Ndoshta prindërit më në fund do të kuptojë se
  duke qëndruar në prag.

  Shoqëria si ajo është e ndarë në dy
  gjysmave: njëra gjysmë e grave të angazhuar për një karrierë pa u brengosur për

  që kanë fëmijë, madje në kundërshtim, të gjitha forcat duke u përpjekur për të parandaluar
  kjo mundësi. Prirje drejt rritjes së moshës së lindjen e parë
  gratë janë gjetur kryesisht në mahapolisah ku përpjekjet e mëdha
  për qëllim krijimin e materiale mirëqenien dhe arritje
  Statusi i caktuar social.

  Gjysma tjetër bie në gratë
  jeta familjare vorbull pa menduar për ndonjë karrierë apo për të punuar në të gjitha,
  kushtuar veten vetëm familjen dhe fëmijët. Statistikisht shpejt
  vazhdon të rritet numri i amvise, e cila, natyrisht,
  sugjeron një shumë familjeve në të cilat një grua nuk mund
  punë. Por ai dhe alternativë tjetër - është ekstreme, por e mundshme

  gjithashtu kompromis

  Pas kthimit të folur për shëndetin e fëmijës, unë
  Unë dua të apelojë për prindërit dhe mjekët: mos të jetë indiferent,
  të mësojnë për të dëgjuar njëri-tjetrin. Në anën e prindërve - intuitë,
  në anën e mjekut - njohuri. Nëse ju mund të kombinojnë përpjekjet e tyre, tona
  Fëmijët jo vetëm që do të ketë të sëmurë më pak, por të rriten të shëndetshëm dhe
  njerëzit të lumtur, dhe kështu jeta përreth do të jetë më mirë.