Sindromi Atsetonemichnyy


 • Çfarë atsetonemichnyy sindrom
 • Çfarë duhet të bëni kur atsetonemichnoho sindromë
 • E rëndësishmja

 • Çfarë atsetonemichnyy sindrom

  I njohur për shumë prindër foto: ethet baby, të vjella, dehje, erë e tmerrshme e fryma aceton dhe, si rezultat, hyrje e ambulancës dhe në disa orë në një pikoj.

  Ku kjo situatë ndodh një herë, kjo është një krizë atsetonemichnyy. Nëse kriza fillon të përsëritet - ky është atsetonemichnyy sindromi.

  Kjo ndodh kur grumbullimi i gjakut në trup produktet nedorasscheplennyh metabolike të protein - organet e ketonit.

  Arsyeja për këtë qëndron akumulimin në trupin e fëmijës gjenetikisht (nga rruga, më shumë djem).

  Dështimi mund të kontribuojë në tiparet gjenetike e të ushqyerit për nënën kur ajo është shtatzënë - domethënë, një numër i madh i proteinave në racionin, veçanërisht mish dhe produkte.

  I njëjti gabim mund të shkaktojnë zhvillimin e krizës fëmijën.

  Në të, provokatorë janë sëmundje virale dhe infektive, stresi, lodhje, overstimulation, udhëtimet e gjata.
  Shpesh takimi i parë i aceton është në pushim në bregdetin, dhe prindërit e tij ngatërrohet me helmim. Në këtë rast, përveç kequshqyerja, faji mund të bëhet acclimatized.

  Aceton është e shoqëruar shpesh nga neuro-arthritic diatez.


  Kjo gjendje karakterizohet me çrregullime metabolike dhe rritur excitability e sistemit nervor. Sufferers ata dallojnë fëmijët physique ligët. Ata kanë tendencë për të mbetur prapa kolegëve të tyre në peshë. Megjithatë, ata shpejt të fillojnë të flasin, kanë rritur kuriozitet, kujtim i mirë, të trajnuar lehtë. "Meta" e tyre: oreks i varfër, kryeneçësia, gjumë të shqetësuar dhe rritur tearfulness, acarim.

  Zakonisht sulmet e para shfaqen dvolitok, të shpeshta shtatë vjet dhe zhduken para fillimit të pubertetit (12 vjet).


  Çfarë duhet të bëni kur atsetonemichnoho sindromë

  Krizat mund të ndodhë papritmas.

  Herën e parë që hasin në këtë problem, ju duhet të kërkoni ndihmë emergjente. Në duart e krizës së prindërve të papërvojë atsetonemichnyy mund të jenë të rrezikshme për jetën fëmija.

  Rreziku kryesor është atsetonemichnoho të vjella (ushqim i patrazuar i parë, pastaj bile). Kur foshnja e saj shpejt humbasin rritjet fluide dhe dehje. Temperaturën e trupit të foshnjës shpesh rritet në 39 ° C, nuk është shpesh diarre.

  Prindërit me përvojë mund të ndalet sindromi para ardhjes së mjekëve, të shkojnë në spital nuk do të jetë e nevojshme.

  Çelësi i kësaj - kohë në njoftim hershme "aceton" shenjat e.

  Nëse ju shihni se kec ishte nervoz, i dobët, i fjetur në qoftë se ajo ishte e sëmurë cheeks turret (frymë aceton dhe dhimbje në kërthizë të shfaqen më vonë), kjo është një shkak për veprim.

  Së pari - kontrolloni aceton në urinë dhe për të përcaktuar nivelin e tij. Kjo mund të bëhet në shtëpi duke përdorur strips test për aceton. Ata janë të shitur në farmaci (mbi counter) dhe duhet të jetë në kabinetin e mjekësisë (veçanërisht nëse fëmija juaj është në rrezik). Këto shirita do të tregojë nivelin e organeve ketonit në urinë (pozitiv - 1-4 plus).
  Situata duhet të respektojë dinamikën nëse aceton po rritet ngadalë dhe nuk tejkalon tre pro, ju mund të rregullojë gjendjen e foshnjës në shtëpi.  Korrigjim atsetonemichnoho krizës - veçanërisht fëmijë lotim zgjidhje kripë (elektrolite).

  Fëmija duhet të pini doza të ndara ujë mineral pa gaz (1 h Lugë çdo pesë minuta.) (Mundësisht alkaline - Borjomi, Glade Kvasova) zgjidhje rehydron (shiten në farmaci pa recetë), zierje e fruta të thata.

  Por marrë parasysh: ju nuk mund të japin mjaft fëmijën tuaj e lëngjeve - kjo do të shkaktojë të vjella të përsëritura.

  Në të vjella të rënda mund vazhdimisht të futur të lëngshme në gojën e foshnjës me një tubth. Ajo është gjithashtu e mirë për të bërë microclysters me një zgjidhje alkaline (1 lugë çaji sode buke në një gotë me ujë të ftohtë) - kjo jo vetëm që do të sjellë trupat Ketone nga trupi i fëmijës, por edhe të zvogëlojë temperaturën.  Një ditë fëmija duhet të pijë e vëllimit të lëngshme të barabartë me 120 ml / kg peshë trupore. Për shembull, një fëmijë që peshon 15 kg duhet të pini 1,8 litra. Por hani gjatë kësaj periudhe nuk kanë nevojë: në fillim të vjella fëmijë është i uritur.

  Në ditën e dytë ju mund të jepni krisur, cookies, qull oriz, supë. Ushqyerit duhet të jetë vakte të shpeshta dhe të vogla.


  E rëndësishmja

  Aty ku nuk ka lotim rezultatet, niveli i "aceton" po rritet me shpejtësi dhe gjendja e fëmijës përkeqësohet, ju duhet për të filluar terapinë e infuzionit (intravenoz).

  Kjo gjendje kërkon hospitalizim të menjëhershëm!

  ... E kërkuar.

  Për të parandaluar sulme të mëtejshme duhet të ndjekin një dietë.

  Ai duhet të përbëhet kryesisht nga produktet e qumështit, vezë, patate, perime, fruta, bollgur drithëra. Një javë pas krizë atsetonemichnoho mund të hynin në fëmijën viçi dietë, derri ligët dhe peshk, mish lepuri. Ndiqni pijshëm fëmijën regjimit, do ta ofrojë pije frutash (currants, Kastrati), çaj të gjelbër dhe të thata fruta komposto. Këto pije kanë prona nxjerr toksina dhe mikrobet patogjene dhe të rivendosur ekuilibrin e ujit-bazë.

  ... Jo A.

  Së pari, produktet që përmbajnë purines, ata të rritur nivelin e trupave ketonit në gjak, që shkakton paraqitjen e aceton.

  Së dyti, të ftohtë dhe i ëmbël, këto produkte kanë një ndikim negativ në mukozën e stomakut dhe të pankreasit.

  Këtu është një listë e 16 ushqimeve që janë të ndaluara në atsetonemichnoho sindromi në vendin e parë.

 • supë
 • mish viçi
 • derri yndyror
 • rosë
 • mëlçi
 • tru
 • veshka
 • suxhuk
 • harengë
 • spinaq
 • lëpjetë
 • bishtaja
 • lulelakër
 • bathë
 • kivi
 • salcë kosi
 • Informacion nga artikullin "sindromi Atsetonemichnyy -. Një kusht që ndodh çdo fëmijë e pestë"