Sindromi Atsetonemichnyy në fëmijët


 • Sindromi Atsetonemichnyy
 • Trajtimi atsetonemichnoho sindrom

 • Sindromi Atsetonemichnyy

  Atsetonemichnyy sindrom - një sindrom që ndodh në fëmijët me rritjen e akumulimit të organeve ketonit në gjak - produktet e oksidimit jo të plotë të acideve yndyrore (-oksymaslyanoyi Acid, aceton, acetoacetate?). Rezultatet në këtë shtet duke rritur një fëmijë në trupin e urinës.

  Nivelet e larta të acidit urik ndodh kur bazat purine metabolike dhe mund të shkaktohet nga një metabolike kongjenitale (sindromi atsetonemichnyy primar) dhe çrregullime metabolike për shkak të disa sëmundjeve - diabeti, tumoret dhe lëndimeve të trurit, sëmundjet e mëlçisë dhe të traktit gastrointestinal (sindromi i mesëm atsetonemichnyy).

  Sindromi atsetonemichnyy primar ndodh në fëmijët me anomalitë kongjenitale të kushtetutës neuro-artriticheskoy, e cila është karakterizuar nga metabolizmit të dëmtuar e yndyrave dhe karbohidratet, si rezultat i të cilit ka një rritje periodike në nivelet e gjakut të organeve ketonit (atsetonemiya), e cila shkakton dhimbje të barkut, nauze dhe vjellje.

  Kushtetuta Neuro-artriticheskoy anomali (neuro-arthritic diatez) shfaqet në muajt e parë të jetës. Fëmijët zakonisht prapa në shtim në peshë, ata janë trazirat thinness, qef lehtë, fle. Në kushtet e zhvillimit neuropsychological e këtyre fëmijëve janë dukshëm përpara kolegëve të tyre - para se të fillojnë të flasin, kanë kujtesë të mirë dhe aftësinë për të mësuar, edhe pse shpesh e gjejnë kokëfortësinë dhe durimin.


  Manifestimet e para atsetonemichnoho sindrom ndodh në moshën 2-3 vjet, 6-7 për të arritur kulmin e saj dhe fillimin e pubertetit zhduken.

  Në fëmijët me neuro-arthritic diatez shpesh keni dhimbje natën përbashkët, cramping barkut, dhimbje koke, reaksione alergjike. Në fëmijët më të vjetër vërejtur shpesh vegjetativ-vaskulare distonise, sindromes asthenic-neurotik, pyelonephritis.

  Atsetonemichnyy krizë manifestohet si një një kohë ose të vjella të përsëritura, të rritur temperaturën e trupit në 37-39 ° C, dhe dhimbje barku. Shpesh fryma erë aceton. Fëmija i përgjumur, të përgjumur, cheeks zbehtë - shkëlqim i sëmurë.

  Testet Strip për aceton jap një rezultat pozitiv.

  Sulmi vjella pakontrollueshme mund të ndodhë papritmas, por shpesh ajo është paraprirë nga humbja e oreksit, përgjumje (ose anasjelltas - ngacmim), vjellje, dhimbje barku, dhimbje koke, aroma e frymës aceton.

  Trajtimi atsetonemichnoho sindrom

  Provokojnë një krizë mund të atsetonemichnoho viral infeksion psihoemotsionadnyy stresin, overeating dhe ushqime të pazakonshme të larta në yndyrë.

  Në manifestimet e para të atsetonemichnoho fëmijën e krizës duhet të pini doza të ndara, ujë mineral mundësisht alkaline. Ju mund të bëni microclysters me një zgjidhje alkaline (1 lugë çaji sode buke në një gotë me ujë).

  Në rehydron të lartë të humbjeve fluide treguar. Në çdo rast, fëmija duhet të marrë të paktën shumën e lëngshme 100 ml / kg trupit.

  Në ditën e parë pas sulmit, është e këshillueshme të mos për të ushqyer fëmijën, në ditën e dytë të butë të fillojë të krisur, biskota, qull oriz, supë. Feeding - vakte të shpeshta dhe të vogla. Më vonë, ju mund të hyjë hikërror, tërshërë apo qull gruri, burgers steamed, peshk.

  Për të parandaluar sulme të mëtejshme së pari duhet për të dietë. Produktet contra e pulave, mish lope, supë, mish të konservuar. Limit fasule, kërpudha, lëpjetë, domate, çaj, kafe dhe çokollatë.

  Preferencë është dhënë për produktet e qumështit, vezë, patate, perime, fruta, bollgur drithëra.

  Informacion nga artikullin "sindromi Atsetonemichnyy".