Atsetonemichnyy simptomat sindromi dhe trajtim


 • Sindromi Atsetonemichnyy
 • Simptomat atsetonemichnoho sindrom
 • Trajtimi atsetonemichnoho sindrom
 • Sindromi atsetonemichnoho PREVENTIVE

 • Sindromi Atsetonemichnyy

  Aceton ose menaxhimi atsetonemichnyy - zhvillimin e fëmijës si rezultat i akumulimit të një numri të madh të organeve ketonit gjak. Nëse atsetonemichni krizave të përsëritura, atëherë flasim për atsetonemichnoho sindromi. Organet Ketone - janë përzierje kimike që janë formuar në mëlçi të hyjnë në trupin e ushqyesve. Pothuajse të gjitha yndyrna dhe disa proteina të kontribuojnë në formimin e organeve ketonit, dhe pothuajse të gjitha karbohidratet të parandaluar këtë, dhe me e duhur, përqendrimi i balancuar të ushqyerit e organeve ketonit në gjak mbetet e qëndrueshme.  Ky është një reagim i veçantë trup i lidhur me çrregullime metabolike kur trupi ka shënuar rritje në përqendrimin e urinës.

  Në fëmijët, kjo gjendje mund të shkaktojë:

 • Infeksionet
 • Ngarkesa e ushqimit (ushqime yndyrore)
 • vel
 • ushqim të pazakontë
 • Stresi psiko-emocional
 • Nëse një fëmijë ishin aktivitete fizike, SARS, stresi apo diçka që ai hëngri yndyrë, atëherë për të mbajtur sheqerin normal të gjakut trupi i saj shkon me avari e karbohidrateve në tretje yndyrë. Molekula 1 yndyrë ndan në 3 molekulë e glukozës dhe një molekulë e aceton. Kjo është era e sindromës vetë aceton - nuk është një sëmundje, por një deklaratë e faktit se rezervat e trupit e mbyllur glukozë.

  Simptomat atsetonemichnoho sindrom

 • të vjella të shumta ose pakontrollueshme brenda 1-5 ditëve (ose përpjekje për të ushqyer fëmijën pije provokon të vjella);
 • dehidratim dhe dehje (me një karakteristike skuqem zbehtë e lëkurës, mungesa e ushtrimit, hypotonia muskujve);
 • ankthi dhe abuzimi në fillim të krizës ndryshojnë letargji, dobësi, të qenët i përgjumur, simptomat rrallë mundshme meningism dhe konfiskimet;
 • trazirat hemodinamik (hypovolemia, zemra dobësuar Dashuri, takikardi, aritmia);
 • Sindromi crampy barkut (cramping këmbëngulës apo dhimbje barku, vjellje, i vonuar fron);
 • rritur mëlçisë 1-2 cm mbajtur për 5-7 ditë pas arrestimit të krizës;
 • ethe për të 37,5-38,5 gradë;
 • prania e urinës, të vjellat, aceton ajrit të nxjerrë në gjak - përqendrimit në rritje të organeve ketonit;
 • hypochloridemia, acidosis metabolike, hypoglycemia, kolesterol të lartë, beta lipoproteidemiya;
 • në gjakut periferik leukocytosis moderuar, neutrophilia, një rritje të moderuar në ESR.

 • Mungesa e glukozës dhe, në përputhje me rrethanat, shfaqja e aceton - një nga simptomat e diabetit. Por kur sëmundja nuk është se glukozë nuk është e mjaftueshme, dhe se ajo nuk është tretur. Prandaj trajtimet shumë të ndryshme. Pra, një nga fëmijët e parë me teste aceton përshkruara sheqerit në gjak.

  Para ardhjes së mjekut që ju duhet për të bërë procedurën e mëposhtme:

 • Dërgo adsorbent (karbonit të aktivizuar ose enterosgel).
 • Dhënia çaj pi dobët apo sode moshë prej 5-7 minuta 50 ml - ajo do të ndalojë dehidratim.
 • Feed fëmijë gjatë një sulmi nuk është i rekomanduar, ju mund të jepni një krisur pak thekër. Pas një dietë sëmundje.

 • Nuk mund të skuqur, me erëza, yndyror, sode, çokollatë, vezë.

 • Trajtimi atsetonemichnoho sindrom

  Ajo mund të ndahet në 2 faza: lehtësim atsetonemichnoho Menaxhimit dhe të masave për të parandaluar një përsëritje.

  Hapi i parë duhet të lajë zorrë 1-2% zgjidhje bikarbonat natriumi dhe foshnjen me ujë çdo 10-15 minuta. çaj ëmbël me limon, gazuara ujit mineral alkaline (Luzhanskaya, Borjomi, etj), 1,2% bikarbonat natriumi zgjidhje, zgjidhje të kombinuara për rehydration me gojë.

  Terapia e barnave përfshin antispasmodics, chelators (doza mosha).

  Aceton Teprica irritojë qendër të vjella, kështu që uji nuk është gjithmonë e mundur.

  Pastaj lëngu apo injektuar intravenoz (pikoj me glukozë), ose të bëjë një antiemetic shtënë (p.sh. tserukal) dhe pastaj përsëri i dha ujë në mënyrë aktive.

  Zakonisht sindroma e fëmijëve atsetonemichnyy është 10 vjet.


  Vetëm rezultat i keq, i cili mund të çojë - një rënie në nivelet e sheqerit / glukozës në gjak gjatë të anëtarësimit SARS apo sëmundjeve të tjera të ngjashme.
  Këta fëmijë shpesh bien në departamentin e fëmijëve në provim endokrinologjik, si gjatë SARS (ose sëmundjeve të tjera), ose refuzimi i ushqimit furnizon trupin varfëruar shpejt bie sheqerit në gjak, e cila mund të çojë në humbjen e vetëdijes.

  Për krahasim, fëmija mesatar mund të mohoj në 3 ditë, duke ruajtur nivele normale të sheqerit në gjak, dhe këta fëmijë edhe në mes të shëndetit absolute, më pak se 18 orë (në një sfond të sëmundjes nevojat rriten, aq shumë më pak!).
  Hiq Këto manifestime mund vetëm të sheqerit-produkteve


  Sindromi atsetonemichnoho PREVENTIVE

  Intervalet midis vakteve nuk duhet të zgjatet. Përjashtuar nga dietë koncentruar supë, mish të kafshëve të rinj dhe zogjsh, mish yndyrore, mish i tymosur, brendshmeve, kalë dori, raven, lulelakër, domate, portokall dhe banane, pijeve që përmbajnë kafeinë. Në dietë duhet të mbizotërojë produkte të qumështit, drithëra, fruta të freskëta, perime, me pak yndyrë të ziera varieteteve të mishit.  Fëmijët e tilla duhet të bëjë testin standarte vjetore për tolerancë glukozë, ultrazërit veshkave dhe sistemit hepatobiliary, dhe nëse crystalluria qëndrueshme (urate, oxalate) për të përcaktuar sekretim përditshme të kripërave në urinë.

  Informacion nga artikullin "sindromi Atsetonemichnyy".