Kujdes Atsetonemichnyy sindromi dhe parandalimi


 • Sindromi Atsetonemichnyy
 • Si për të ndihmuar fëmijën tuaj në shtëpi
 • Parandalimi atsetonemichnyy sindrom

 • Sindromi Atsetonemichnyy

  Sindromi Atsetonemichnyy - diagnoza e pakuptueshme dhe për këtë arsye e frikshme, sidomos nëse është vënë fëmijën tuaj. Por nuk panik. Ajo frikëson vetëm i panjohur. Me ndihmën tonë ju mund të lloj nga të gjithë dhe më e rëndësishmja, të mësojnë se si për të luftuar sëmundjen dhe për të kapërcyer atë.

  Atsetonemichnyy Sindromi - një grup i simptomeve që ndodhin për shkak të rritjes së organeve aceton gjak (produkte të metabolizmit yndyrë). Aceton (ketone) te trupit është shumë toksik. Kjo është arsyeja pse ata janë të rrezikshme për fëmijët.

  Shkaku i krizës atsetonemichnoho fëmijëve mund të ushqyerit e dobët edhe gjatë shtatzënisë dhe toksikoz rëndë. Duke atsetonemiyi fëmijët më të prirur i hollë dhe i gjatë, por kolegët e përshpejtuar në zhvillimin mendor dhe intelektual. Mund të provokojë një overeating sulm, ushqim të pazakontë, infeksionet virale, stresi. Mos shkoni në një sëmundje!

  Shenjat atsetonemichnoho krizës:

 • të vjella pakontrollueshme, e cila është më e fortë në qoftë se fëmija përpiqet për të pirë apo ngrënë;
 • fëmija i zbehtë, por cheeks sëmurë ndjenjë të nxehtë;
 • fëmijë ankohet për dhimbje barku të vazhdueshme ose paroksizmal, të vjella e tij;
 • rrahje zemre e vërejtur i shpejtë ose i pabarabartë, tonet e zemrës mund të dobësohet;
 • shpesh temperatura e trupit i fëmijës rritet në 37, 5-38, 5 ° C ose më lart;
 • mëlçisë është rritur nga një çift i inç, ajo mund të marrë disa ditë;
 • kujdes fëmijën duket të jetë overexcited, atëherë, anasjelltas, është i dobët, i përgjumur dhe i fjetur;
 • të vjella baby, urinë, ajër frymë me erë e aceton.


 • Atsetonemichnyy sindrom herët në zhvillimin e saj vetëm është e vështirë për të përcaktuar. Dhe kjo sindromë maskaradë shumë sëmundje të rënda, të tilla si diabeti, helmimi, pancreatitis akute. Prandaj, çdo shkelje të fëmijës së mirëqenies për diagnozën e mjekut.

  Si për të ndihmuar fëmijën tuaj në shtëpi

  Së pari, është e nevojshme për të pastruar zorrët duke enemas (një lugë çaji sode buke në një gotë me ujë të ngrohtë). Por nëse foshnja është bark paqëndrueshme dhe karrige. Në mënyrë tipike, klizmë ndihmon në uljen e temperaturës. Pas moshës dozimit, jap chelators fëmijës tuaj (enterosgel sorbohel, smectite, etj) dhe antispasmodic (drotaverine, jo-spa, etj).

  Më e rëndësishmja, të parandaluar dehidratim. Në mes të periudhave të shkurtra të vjella të ofrojë fëmijën në një lugë të vogël të lëngshme çdo pesë minuta, të paktën një dhe një litra e gjysmë në ditë. Është më mirë se ajo ishte një hips supë, fruta të thata, ujë mineral alkaline nga gazi lëshuar (Luzhanskaya, Glade Kvasova, NAFTA, Borjomi dhe kështu me radhë.
  p.). Ajo duhet të jetë i gatuar për një litër zgjidhje rehidrimit (rehydron), lënë fëmijën tuaj të pirë atë në gllënjka. Ndiqni bedrest tani duhet crumbs paqes. Nëse fëmija juaj nuk është ushqyer vetëm qumështin e nënës, nuk do të ushqejë 6 - 12 orë. Dhe në qoftë se ju jeni të uritur para, nuk e ushqejnë atë mish, ushqime të yndyrshëm, lëngjet e mishit.

  Në këtë rast, cereale të preferuar, ushqim vegjetal, por fruta të freskëta dhe perimeve duhet të jetë i kufizuar. Disa ditë më vonë, kur ringjallur, gradualisht të hyjnë dhe produkte të tjera, të lëvizte në dietë të zakonshme.

  Parandalimi atsetonemichnyy sindrom

  Kids atsetonemichnoho gjasa për të zhvilluar sindromin duhet të ndjekin një dietë të veçantë. Ata nuk mund të merrni emocione të tepërta (pozitive dhe negative), ajo është e padëshirueshme për një kohë të gjatë në diell, cool. Një procedurë shumë e rëndësishme që ndihmon për të harmonizuar sistemin nervor dhe metabolizmin: konstante, por ushtrim të moderuar, trajtimit të ujit, ekspozimit në ajër të pastër.

  Është më mirë për të kufizuar kohën një fëmijë shpenzon shikuar televizion dhe kompjuter. Fle një natë duhet të zgjasë të paktën 8 orë. Në mënyrë tipike, sulmet e para ndodhin në fëmijët 2-3 vjet, duke rritur për 7 vjet, dhe nga mosha 12 e aceton dhe nuk e përmend.

  Informacion nga artikullin "sindromi Atsetonemichnyy".