Autizmi kush duhet fajësuar dhe çfarë të bëni


 • Funny fëmijë
 • Çfarë është ajo?
 • Kush duhet fajësuar?
 • Çfarë duhet të bëni?

 • Funny fëmijë

  Kjo është se si njerëzit - për të kaluar do të shkarkojë mendimet e keqja. Nëna ime katër vjet Mitya e dinte se djali i saj - jo fare si fëmijët e tjerë, por shkelje të rënda në zhvillimin e saj për herë ajo kishte nuk shihet. Në fakt, fëmija filloi të flasë në kohë, shumë shpejt filloi të mësuar përmendësh poezi dhe flasin. Për më tepër, kujtesa e djalit ishte e pazakontë për moshën e tij - ai dhe frazat spërkatën me përrallat dhe karikaturat, shpesh duke përsëritur vërejtjet e nënës së saj, shumë shumë si kalon edhe tonin.

  Këtu janë vetëm një dialog me djalin e saj nuk punojnë - Mitya nuk dukej e dëgjuan atë duke folur, dhe pothuajse nuk i përgjigjet çdo kërkese apo komente mbi, në çfarëdo forme që ata as e shprehur.

  Ka qenë një djalë dhe oddities tjera. Mitya, për shembull, kurrë nuk bëhen pyetje.

  Dhe ai kishte aftësinë, absolutisht të pabesueshme për një fëmijë të tillë të vogël e angazhuar për orë të njëjta, ndërsa fëmijët e tjerë të shpejt të merrni mërzitur seanca e mëparshme dhe ato kaloi në diçka të re. Po, djali do të mund të qëndrojnë në jug të kitarë nënës, duke tërhequr në një varg. Nëse një prej të rriturve u përpoq për të ndërhyrë dhe shmangur Mitya, ai shprehu proteste britmën e tij me zë të lartë.

  Ndonjëherë ai përsëriti vijë si gjatë plagë nga një poemë ... përemri "unë", ajo është përdorur pothuajse asnjëherë, shpesh fliste për veten e tij në personin e tretë - "Mitya ecje", "Mitya do" dhe nganjëherë në shumës: "Ne duam të ..."


  Çdo kontakt me një të huaj e prunë djalin veten. Ndonjëherë nëna ime mendoi se ai ishte vetëm frikë nga të huajt - kur mysafirët vijnë në shtëpi, Mitya ishte fshehur në qoshe të largët dhe në qoftë se nëna u përpoq për të futur atë në dikush luftoi, bërtiti me zë të lartë dhe madje edhe qaj. Rreth të njëjtën mënyrë ai reagoi, nëse është e nevojshme për të qenë në një vend të ri dhe të panjohur ... Psikologe, dhe atëherë mjeku dakord: Mitya - fëmijë me autizm.


  Çfarë është ajo?

  Autizmi - një sëmundje misterioze dhe kuptuar sa duhet. Për fat të mirë, ekspertët thonë se i pastër, "klasik" autistic pothuajse asnjëherë nuk ndodhin zakonisht duhet të merren me fëmijët që kanë parë disa shenja të autizmit.

  Për më tepër, zhvillimi i tanishëm i psikologjisë dhe mjekësisë në shumë probleme autikë janë zgjidhur, dhe kështu me sukses që kjo diagnoza para aq i tmerrshëm, nuk është më kërcënon jetën dhe fëmija i gjymtuar nuk e tremb prindërit.

  Çfarë është autizmi? Ky është një çrregullim kompleks i zhvillimit mendor të fëmijës, e cila reflektohet në shkelje të kontaktit me të tjerët, të ftohtë emocional, aktivitetet stereotip.

  Autizmi Simptomat paraqiten në vitin e parë të jetës. Fëmija nuk është shërim kompleks që shfaqet te fëmijët prej gati muajin e parë, ai emocionalisht shumë të dobët të përgjegjshëm për të mbyllur deri në një indiferencë totale.

  Fëmijë me autizm nuk ka buzëqeshje, duke shmangur sy të kontaktit sy, por tërheq vëmendjen për objekte.

  Megjithatë, për të vërtetë të njohë autizmi mund të jetë vetëm kur fëmija bëhet një moment historik vjetor. Ky fëmijë është shumë i frikësuar e ndryshimit: artikujve të reja, atmosferë, njerëz të shkaktojnë atij ankthi, e cila manifestohet në mungesë apo kontakteve, ose në gjendje histerike, duke refuzuar të bëjë diçka. Prindërit shpesh mendojnë se fëmija nuk e kupton atë që thonë ata, dhe nuk e mbani mend atë që u tha.

  Kjo nuk është: Fëmija i sëmurë mund të kujtojnë pothuajse fjalë për fjalë, për shembull, bisedë midis nënës dhe babait në disa ditë ose javë, jo vetëm fjalë, por intonacion.

  Këta fëmijë zhvillim i vonuar i vetëdijes së kufijve të trupit të vet - është tashmë në moshën e fëmijës në shkollë, sikur për herë të parë, ora mund të shohin veten në pasqyrë, prek trupin tuaj. Fëmijë me autizm nuk është i vetëdijshëm për atë që po ndodh rreth e rrotull, nganjëherë nuk e kuptojnë se përveç të, ka njerëz të tjerë.

  Shkencëtarët britanikë kanë gjetur se autizmi prek një mesatare prej gjashtë mijë fëmijë nën moshën tetë vjetësh (më parë ishte menduar se një ose dy nga mijëra). Boys vuajnë tre herë më shpesh sesa vajzat. Sot, për fat të keq, autizmi është më i zakonshëm se verbëri dhe shurdhim.

  Trajtimi i autizmit varet nga faktorët e mëposhtëm: Diagnoza e hershme, ndërveprim psikolog, neuropsikiatër dhe prindërve, dhe, më në fund, durim e besim në sukses.


  Kush duhet fajësuar?

  Mbi shkaqet e autizmit janë kryesisht të panjohura. Së pari mendoi se ajo mund të shkaktojë fruthit, shytave dhe rubeolës, dhe çrregullimeve imunologjike në sëmundjen e trupit dhe zorrë. Megjithatë, hulumtimi i tanishëm nuk e konfirmon këtë. Shkencëtarët, veçanërisht në pacientët me autizëm zbuluar çrregullimet kongjenitale të zhvillimit të trurit, përkatësisht moszhvillimin e pjesëve të caktuara të trurit të kombinuar me hiperrazvitiem tij fusha të tjera, si dhe shkelje të amygdala trurit - qendër, i cili është përgjegjës për emocionet.

  Por, falë Zotit, nuk është një dënim, mjekësia moderne ka mësuar për të përballuar me të me anë të mikro-doza të rrymës.

  Përveç kësaj, shumë studime sugjerojnë se autizmi është i lidhur me metabolizmin - në traktin e tretjes e pacientëve me autizëm nuk i ndau të dy proteinat: kazeinë, që është qumësht dhe gluten përfshira në grurë. Në një trup të shëndetshëm, këto proteina janë të ndarë në komponentë dhe asimiluar, dhe kthehet me autizm në opiateve (dmth drogës) dhe si të tilla janë të zhytur në gjak.

  Në literaturën e huaj mjekësor e përshkruan raste të mahnitshme ku një i rreptë beskazeinovaya dietë bezhlyutenovaya dhe japin rezultate të mahnitshme. Disa ekspertë e lidhin sjelljen e çuditshme të alergjive ushqimore autikë.

  Psikoanaliste gjithashtu besoj se një rol të rëndësishëm në shkaktimin autizëm luan prindërit emocionale ftohtë, sidomos në fazat e hershme të zhvillimit.


  Çfarë duhet të bëni?

  Autizmi në fëmijërinë e hershme - një diagnozë mjekësore, kështu që ajo mund të ofrojë vetëm neuropsikiatër fëmijëve. Të jetë i sigurt për të shkuar me anketë të plotë të fëmijëve, dhe së bashku me mjekët të zhvilluar programin e individualizuar të trajtimit dhe trajnimit korrigjuese. Unë nuk besoj se fëmija juaj - me të meta dhe kurrë nuk do të ndryshojë! Gjëja kryesore - të jetë i durueshëm, mirëdashja dhe gjithmonë besojmë në mënyrë të vendosur në sukses.

 • Prindërit duhet së pari të vendosë fëmijën emocionale dhe psikologjike ngushëllim, një ndjenjë e besimit dhe sigurisë, dhe pastaj gradualisht lëvizin për të mësuar aftësi të reja dhe sjelljet.

 • Ne duhet të kuptojmë se fëmija është shumë e vështirë për të jetuar në këtë botë, kështu që ju duhet për të mësuar fëmijën të vëzhgojë, të interpretuar me zë të lartë çdo fjalë dhe çdo gjest. Kjo do të ndihmojë për të zgjeruar botën e brendshme të njeriut të vogël dhe të shtyjë atë të nevojës për të shprehur ndjenjat dhe emocionet e tyre në fjalë.
 • Në mënyrë tipike, fëmijët madje nehovoryachi autistic me dëshirë të kryejë detyrën joverbale, pra, që nuk kanë nevojë të përdorin gjuhën. Është e nevojshme për të mësuar një fëmijë duke përdorur Bingo, puzzles, puzzles, mozaikë të krijuar kontakte, të angazhohen atë në aktivitete individuale dhe të përbashkëta.
 • Nëse një fëmijë vjen në një subjekt, thirrjen e tij, le të mbajë jashtë fëmijën me duart e tij, sepse në këtë mënyrë të gjitha analizues lidhura - pamje, dëgjimi, prekje.

  Këta fëmijë duhet të përsëritet shumë herë emrat e sendeve që ata kanë nevojë për të thënë atë që ata do të thoshte derisa djemtë nuk mësohen me ta, jo "përfshijnë" në fushën e vëmendjes.
 • Kur një fëmijë me autizm është mjaft i zënë me diçka (për shembull, e sheh veten në pasqyrë) mund të jetë e lidhur me kujdes mbështetjen e fjalës, "harruar" të objekteve të emrit, në varësi të fëmijës, ajo provokon thërrime nehovoryachymy kapërcyer barrierat psikologjike dhe të thonë fjalën e duhur.
 • Nëse fëmija është i zhytur në lojë, manipuluar objekte, ju duhet të përpiqet për të siguruar që ata kanë një kuptim: rreshtave Mësimdhënia e cubes - "të ndërtuar një tren" përhapjen copa letre "organizoni përshëndetje."

 • Me "trajtimin e lojës" është e preferueshme për të përdorur lojëra me rregulla të përcaktuara qartë dhe jo komplot-rolin ku ju doni të thoni. Dhe çdo lojë ju duhet për të luajtur shumë herë, që shoqëron çdo hap, në mënyrë që fëmija të kuptuar rregullat dhe lojë për PEGO ishte disa ritual që është kështu si pak autistic.
 • Problemet fëmijë me autizm duhet të zgjidhet gradualisht duke vënë vetes objektiv tjetër: për të ndihmuar të heqin qafe e frikës; të mësojnë për t'u përgjigjur në shpërthimet e agresionit dhe samoahresiyi; lidhë fëmijën të sesioneve të përgjithshme.
 • Për shkak se autizmi është e vështirë për të dalluar emocionet e fytyrës e të tjerëve, për të mos përmendur të tyre, duhet të zgjidhen për shikimin e filmave vizatimorë me personazhet që kanë shprehjet e qarta të fytyrës.

  Pra, shumë fëmijët autistic "miq" me trenat Tom, karaktere vizatimor dhe lodër. Në karikaturë "Shrek", i cili u lirua kohët e fundit në teatro, është gjithashtu shprehje shumë ekspresive të fytyrës dhe emocionet e personazheve. Le fëmija supozime mit humor karaktere (për shembull, duke përdorur stop-kornizë), përpiqet për të portretizuar atyre vetë. Në momentet e fëmijës ulje të provoni për të shkëputur atë të luajë në humor, por gjuha e trupit tuaj duhet të jetë ekspresive, kështu që ai mendoi gjendjen shpirtërore.
 • Angazhohen fëmijën tuaj për produksione teatrale. Sigurisht, fëmija i parë do të rezistojë përpjekjeve për të siguruar UTB shpejtë barazim në këto klasa. Megjithatë, në qoftë se ju tregoni durim, duke punësuar në këtë promovim, autistic, jo vetëm binden, por do të përjetojnë gëzim të madh.

 • Është e dobishme për të menduar e historisë me modelin e vet dhe karaktere të këqija. Kjo do të ndihmojë fëmijën tuaj të subconsciously të thithin atë që është e mirë dhe çfarë është e keqe. Këto tregime mund të luajnë me fëmijët dhe me kukulla, duke shpjeguar se të gjithë do të luajnë një rol. "Performanca" duhet të pyes shumë herë, çdo herë duke bërë disa ndryshime të vogla.
 • Sigurisht, pavarësisht nga karakteristikat e komunikimit, megjithëse herë pas here një fëmijë me autizm duhet të jetë në ekip. Nëse mësuesit e kopshtit nuk mund të punojnë me fëmijën tuaj, gjeni një mësues me përvojë i cili do të mësojnë fëmijën të ndërveprojnë me të rriturit dhe fëmijët në grup.

  Kjo nuk është larg shkollës dhe të rritur jetës. Hera e parë derisa fëmija të bëhet përshtaten me klimën, prindërit më të mira për të marrë pjesë në klasa.

  Është e rëndësishme të mos e teproj: çdo fëmijë ka të drejtën për të qëndruar vetëm. Mos e mbingarkoni me praninë e tyre, le të pushoni.

  Informacion nga artikullin "sëmundjes Malyshovyh:. Autizëm"