Kit për fëmijën


  • Përmbajtja kryesore kits

  • Kur nëna fillon të mbledhë një prikë për fëmijën, të gjithë forcat kryesore shpenzuar për blerjen e këtyre gjërave të mëdha dhe të nevojshme si endacak, krevat fëmijësh, duke ndryshuar tavolinë, etj por se fëmija ka lindur, ju më në fund shkarkohet nga spitali, ju mori në shtëpi dhe filloi këtu. Ne duhet të kultivojnë kërthizë, por nuk ka peroksid, hundë të pastër, dhe vaj ulliri steril etj Prandaj, unë dua çdo nënë këshilluar kit për të mbledhur fëmijën para lindjes, sepse jo atëherë ju vetëm do të në këtë kohë.


    Përmbajtja kryesore kits

    Pra, çfarë duhet të përfshihen në çantë për fëmijën e porsalindur:

  • Pambuk steril - Ajo do të jetë i dobishëm për ju për të pastruar hundën, veshët, përpunimin unazë kërthizës. Ju nuk mund të përdorni në swabs pambuku të sapolindur, si një fëmijë në çdo moment mund të sipnutysya dhe fëmija juaj të shkaktojnë plagosje serioze (dëme në daulle e veshit, hundës pasazhe, etj);
  • fashë sterile ose marlechku. Pas përpunimit qenie kërthizës mund të lartë atë me gazë sterile ose mbuluar me një fashë që nuk ka marrë një infeksion; Në qoftë se ju përdorni një fashë, ajo duhet domosdo të kalojë në mënyrë që buzë (e temat servilosem) ishte brenda;
  • Vaj luledielli është steril (Në dispozicion në barnatore).


    Ata njomet një turundochky tip pambuk cila pastruar pasazhe të hundës dhe kanalin e jashtme e veshit. Mund të përdoret për fëmijën lëkurë me lëkurë të fortë;
  • solucion peroksid hidrogjeni 3% - Për trajtimin e plagës kërthizës;
  • tubth steril , ku ju do të kullojnë 2/1 pika 3% solucion peroksid hidrogjeni për plagë kërthizës;
  • Permanganat kalium (kalium Permanganat zgjidhje) . Zgjidhje 5% e Permanganat kalium është përdorur për të borabotki plagë të kërthizës (1-2 herë në ditë). Ju mund të blej të përgatitur në një farmaci (me recetë) ose përgatiteni: 5 oz. KMnO4 në 100 ml ujë, pastaj tendosje përmes tri shtresa të napë, sepse në qoftë se edhe një kristal i Permanganat kalium merr në lëkurën tuaj - kjo mund të shkaktojë djegie të rënda.

    Për larjen e foshnjës nevojshme slaborozovym zgjidhje KMnO4 (permanganat kaliumi fillimisht holluar në një gotë, pastaj derdhur në vaskë). Fëmijëve më mirë që të ketë një dush në të bardhë, për të parë ngjyrën e saktë të zgjidhjes të marra;
  • Zelenka (zgjidhje e gjelbër të shkëlqyer) . Në mungesë të Permanganat kalium ata mund të trajtojë plagën kërthizës, por kjo është më keq, sepse ngjyra e gjelbër nuk mund të shihni se çfarë bëhet i përflakur.
  • Chlorophyllipt (zgjidhje alkoolike) . Ky medikament natyror bimor që lufton infeksionin Staph. Ajo mund të jetë e dobishme në çdo inflamacion të lëkurës së fëmijës dhe ju mastitë.

  • Farërat e kopër, kopër, kamomil - A është vetrohonnye bimëve dhe të ndihmojë të përballen me rritjen e gazit në zorrët. Kopra mbaruar ujë në dispozicion mbi counter (departamentit recetë). Vetëm ujë kopër për fëmijën mund të bëhet në mënyrë të pavarur (1 lugë fara kopër në 100 ml ujë, birrë në një banjë me ujë). TEAS gati nga dhimbje barku (Plantex) janë më të mira për një fëmijë të vjetër se 1 muaj. Tea «Hipp» licencuar për përdorim nga 4 muaj të moshës.
  • "Espumizan" - Një medikament që është vetëm në zgavrën e zorrëve (jo zhytur në gjak). Ndan mur flluskë gazit, që redukton dhimbjet në stomak me fëmijën tuaj.

  • Numri klizmë 1 (25 ml) . Më mirë blej 3 copa. Nga njëra bërë tub avullit (shfarosi vendosur të lartë të enemas marrin gyp) tubat si të vërteta avull për përdorim në foshnjat papërshtatshëm. Klizmë 2 - për suctioning mukozë nga hunda (ju mund të përdorni një thithje të veçantë). Klizmë i tretë - e përdorur për qëllimin e tij të vërtetë. Para se të futur klizmë në anus, ai duhet të valoj dhe procesin maja e një vaj sterile;
  • Zgjidhja e boraks me glicerinë përdoret për trajtimin e zbulimit kaviteti oral mëllenjë;
  • Tufë, kamomil .

    Brewed këto barëra dhe të shtoni në banjë për fëmijën banje. Kanë plagë shëruese dhe veprim baktericid;
  • Efferalgan 80 mg për përdorim rektal. Nëse ethet e fëmijës 38 ° C, ajo nuk mund të përdoret analginum aspirinë. Edynstvenoe mjet që mund të përdoret në një fëmijë - është paracetamoli, mundësisht në formën e supozitorëve rektale.
  • Informacion nga nenet Agafonova TV "Kit parë ndihmës për një porsalindur"