Dhe ne karantinë fruthi


 • I huaj i gjithëpranishëm
 • Vagaries e sëmundjes
 • Kjo seriozisht
 • Lechimsya dhe të merrni më të mirë
 • Features Food
 • Parandalimi i parë!

  "Sezoni" fruthit (infeksion viral tipik) zakonisht hapet nga fundi i vjeshtës, dhe pik incidenca ndodh në dimër mesëm dhe të vonë. Shpesh ajo është fëmijët e sëmurë nga një deri tre vjet. Pse po ndodh kjo? Fakti se viti i parë i jetës me crumbs gjakut zbehet antitrupa mbrojtëse nënës se nuk i ka lejuar foshnjave sëmurë.

  Prandaj, veçanërisht në qoftë se fëmija nuk ka bërë vaksinën e parë kundër fruthit, për çdo kontakt me fruthit pacientët e infektuar dhe ai është i sëmurë.

  Dhe asgjë, nëse sëmundja është jo kërcënuese komplikime.
  Pas të gjitha, në qoftë se koha nuk fillon trajtim (ose trajtuar sëmundjen si të ftohtë të përbashkët), fruthi klasike skuqje mund të shoqërohet me bronkit, pneumoni dhe problemet tjera shëndetësore. Si për të luftuar off sulmin e fruthit, thotë sëmundje infektive.

  I huaj i gjithëpranishëm

  Fruthi virus - më e paqëndrueshme, dhe për këtë arsye më ngjitëse e të gjithë të njohur. Ashtu si çdo grup mikrob "ftohjet", ajo është transmetuar nga pikat ajrore, dmth kur teshtitjes, kollitjes apo duke folur, dhe pastaj në gjak. Dhe "simpati" ky i huaj është qelizat e bardha të gjakut - ushtrinë tonë antivirus.


  Kështu një situatë paradoksale: leukocytes, i projektuar për të mbrojtur trupin nga mikrobet bërë pjesë e një kalë për të sprovuar - fruthi viruset që janë "hipur" leukocytes depërtojnë pothuajse të gjitha organet, duke i penguar ata për të kryer funksionet e tyre.

  Rezultati - mbrojtëse e fëmijës nuk mund ta ndalojë këtë "profesion" globale dhe kjo e bën një fruthi shumë të rrezikshme sëmundje.

  Vagaries e sëmundjes

  Conventionally, sëmundja mund të ndahet në tre periudha.

  Periudha e parë - akut ose "të ftohtë të përbashkët". Në këtë fazë, simptomat e fruthit ka manifestime të ndryshme të ftohtë të rëndë, fëmija papritmas temperatura në 38-39 ° C, nuk janë dobësi, rrufë, ngjirurit e zërit të zërit, dhimbje koke.

  Këto shenja bashkohet ("leh") kollë të shpeshtë të thatë dhe të ashpër. Sytë e fëmijëve të kuqe, i holluar me ujë, bëhet me humor dhe i ndjeshëm në dritë të ndritshme.

  Kujdes Mos harroni se çdo sëmundje, madje edhe banal, sipas mendimit tuaj, chill - një arsye për të kërkuar kujdes mjekësor. Në të vërtetë, nën maskën e saj mund të fshihen sëmundje të rrezikshme të tilla si fruthi.

  Nëse diagnoza është e konfirmuar, gjëja e parë që do të bëjë mjeku - të izoluar fëmijën nga fëmijët e tjerë, thotë karantinë 17-ditor në kopshtin e fëmijëve (kur ajo viziton fëmijën) dhe, natyrisht, të japë rekomandimet e nevojshme për trajtim.

  Periudha e dytë - një skuqje të lëkurës. Shenjë klasik i fruthit - një skuqje të lëkurës - duket gradualisht, duke filluar me 2-3 ditëve të sëmundjes.

  Procesi zhvillohet si vijon:

 • 2-3 ditë. Lezionet e para zakonisht shfaqen në sipërfaqen e brendshme të cheeks (rreth dhëmbëve të ulëta) në formën e spoteve të vogël të bardhë (spote Bielsko-Filatov-Koplik), e ngjashme me rërë dhe pak i dalë mbi të membranave të mukozës kuqe. Shpesh ata janë grupe, por asnjëherë të bashkohen me njëri-tjetrin në pamjen kujtuar bollgur. Ky lloj i nxituar vazhdon 1-3 ditë, pastaj zhduket.
 • Në ditën e 4 të patate të skuqura të reja janë skuqje, i zbehtë i kuq, pak i përafërt në të prekur fokus në ballin, hundën dhe veshët.
 • Në 5-6 ditë të dytë në fytyrë, qafë dhe gjoks e sipërme, armëve dhe këmbët e foshnjës pacientit, spote të reja - rozë apo të kuqe, e cila në disa orë të kthehet në arna të mëdha të edges dehur vjollcë që bashkojë me njëri-tjetrin .

 • Kujdes Tani, në mes të sëmundjes, nëna duhet të jetë veçanërisht i vëmendshëm për gjendjen e therrime. Në fund të fundit, kur fëmija i nxituar ndihet shumë keq dhe për fat të keq, nxito plotësisht e dukshme (e cila merr 2-3 ditë), ajo do të mbetet temperaturë të lartë dhe gjendja e keqe. Mos u frikësoni për këtë, sepse trupi kështu crumbs lufton virusin.

  Në këtë fazë është e rëndësishme për të mbajtur temperaturën e trupit në mënyrë që asnjë fëmijë "rritur shumë" shenjë e 38,8 ° C. Nëse kjo është më e lartë, ajo duhet domosdoshmërisht të xhiruar poshtë. Megjithatë, për të shmangur mbinxehje lëkurën më të zhveshur e fëmijës, nuk kënd i saj dhe jo i mbuluar me një batanije të ngrohtë.

  Fshini trupin e foshnjës me ujë në temperaturën e dhomës, vendosni një kompresë të ftohtë në ballë, të vënë në çorape këmbët e lagësht.

  Periudha e tretë - shërim. Zakonisht simptomat e fruthit zhduken si ashpër si zhvillim - një javë pas fillimit. Temperatura bie shpejt në gjendjen normale përmirëson baby, skuqje fillon të zbehet dhe zhduket në të njëjtën mënyrë në të cilën nuk ishte. Megjithatë, pjellë output rrugë ose të çojë në kopshtin e fëmijëve, natyrisht jo. Dhe shenjat e mbulimit të plotë të përfshijnë:

 • temperature normale mbahet paktën një javë;
 • mungesa e çdo shkelje nga ana e zorrëve;
 • Zhdukja e plotë e mbetur fëmijës puçrra të lëkurës.

 • Kujdes Ngjitëse është periudha nga data e shenjave të sëmundjes dhe në ditën e pestë të fillimit të nxituar. Pra, nëse ju keni një familje aty janë fëmijët e vegjël, mjeku duhet të përshkruajnë atyre një injeksion të Ig që parandalojnë sëmundje ose kur sëmundja - do të lehtësojë përparimin e saj.

  Kjo seriozisht
  Çfarë është fruthi kaq të rrezikshme? Ne kemi përmendur tashmë se virusi fruthit keqe, e gjatë e lë trupin e fëmijës dhe dobësuar rëndë sistemin e tij imunitar. Si rezultat - gjatë sëmundjes mund të vuajë shumë organet e brendshme si mushkëritë dhe bronke, derisa ata Ignition. Ndër ndërlikimet e fruthit - pezmatimi i veshit të mesëm (otitis media), mushkëritë (pneumonia), muskujve të zemrës (miokardit), etj Prandaj, prindërit duhet të monitorojë nga afër shëndetin e pacientëve crumbs, jo vetëm gjatë sëmundjes, por edhe gjatë gjithë periudhës së shërimit.

  Arsyeja për ri-vizita e menjëhershëm të një mjeku është si në vijim:

 • temperatura është reduktuar 2 ditë pas skuqje të lëkurës apo nëse ajo bie, dhe një ose dy ditë papritmas rritet në 38-39 ° C;
 • Ankesat fëmijë të dhimbjes në sy (ajo rrit me gllabërim, kollitjes dhe teshtitjes), grabs fëmija sy të sëmurë, duke qarë, gjumë të dobët, zgjohet ulëritës dhe nuk qetësohen;
 • kollë rritet;
 • përzier, të vjella, disorientation në hapësirë ​​(fëmijë duket se tundet krevat, muret bien, etj).
 • Lechimsya dhe të merrni më të mirë

  Kur diagnoza e "fruthit" është e themeluar mirë detyra kryesore e prindërve - në mëngjes, pasdite dhe në mbrëmje për të matur temperaturën e trupit të fëmijës, të mbajtur fëmijën në shtrat dhe ndjekur profilin ushqyese.

  Sharing.

 • Mode. Tiny, fruthi sëmurë, përshkruar pjesa tjetër e rreptë krevat. Ky nuk është një rekomandim i lehtë dhe sundimi i nevojshëm për të ndihmuar të shmangur komplikimet. Ju mund të merrni vetëm deri 2 ditë pas u kthyen në temperaturë normale.
 • Dritë. Më parë u mendua se fëmija i sëmurë me fruthit lehta dëmshme, ne tani e dimë se shumë rrezik në këtë. Prandaj zashtoryuvaty dritare në fëmijët vetëm në rastet kur drita është fëmijë i bezdisshëm.
 • Ajror. Shikojnë dhe për të siguruar se ajo nuk ishte e thatë - moisturize e ajrit në dhomë me të gjitha mjetet në dispozicion, më elementare e tyre - rri peshqir të lagur në bateri.

 • Komunikimi. Duke ecur dhe duke luajtur me fëmijët e tjerë fëmijën mund vetëm një javë pasi i nxituar me kusht që kollë dhe simptoma të tjera të ftohtë zhdukur krejtësisht.
 • Features ushqim.

 • Mos u mundoni për të detyruar-Feed temperaturyaschyh thërrime. Në këtë shtet, është e dobishme të pijshëm tepruar. E pra, në qoftë se ajo është ujë mineral pa gaz (800 ml në ditë), çaj brewed lirshëm me sheqer, lëngje frutash (me përjashtim agrume), fruta me fruta të thata, hips supë.
 • Nëse fëmija shfaq oreksin, pyesni ata pure, ushqime të lëngshme dhe gjysmë të lëngshme: fruta, perime, manaferrat (pure), drithëra (të ziera mirë), mish (shtrembëruar përmes një mulli mishit), etj

 • Gjatë rimëkëmbjes parim Praktika e "ushqim gjobë" - 5-6 herë në ditë, por në pjesë të vogla.
 • Gjatë sëmundjes së tij rekomandon produktet e mëposhtme:

 • mish të ligët (mish lope, mish viçi, lepuri, mish pule) mundësisht në formë të burgers dhe qofte, steamed;
 • peshk i zier ligët (cod, pozitë e lartë, krapi, cod shafran, heshtë, etj);
 • drithëra (oriz, bollgur, tërshërë, hikërror);
 • gjalpë dhe vaj perimesh (mundësisht misri, ulliri, luledielli).
 • Përmbahen ushqyer fëmijën:

 • Çfarë produkte të reja për të apo të atyre me të cilët ju keni filluar vetëm për të futur atë;
 • lëngje agrume ose në bazë të tyre.

 • Parandalimi i parë!

  Për fat të mirë, fruthi virus, ndryshe nga virusi i gripit riznolykyh, vetëm rreth globit. Kjo do të thotë se në çdo pikë të Tokës është e njëjta sëmundje, dhe të kenë mundësi për të mbrojtur fëmijët nga fruthi nga vaksinimi. Vaksinimi duhet të bëhet dy herë: herën e parë - në 1-1,5 vjet (në varësi të llojit të vaksinës), e dyta të - 6-7 vjet (Rivaksinimi). Nëse një fëmijë schepyly një vit, dhe Rivaksinimi nuk është mbajtur, fëmija është i prekshëm dhe në rrezik të sëmundjes fruthit.

  Informacion nga artikullin "Një karantinë këtu! Cyrus ".