Ushqim Cbalansirovannoe për fëmijët


 • Koha për gjithçka
 • Ushqime mësimore (lëngje frutash dhe purees)
 • Ushqimet e para të ngurta (perime, pure patate)
 • Ushqime të dytë (drithëra me qumësht dhe pa)
 • Ushqime të treta
 • Faza e re - ushqim kusochkovoe
 • Feeding qumësht ka asnjë pengesë!
 • Për ata në një dietë artificiale

 • Koha për gjithçka

  Fëmijëri Bulmet përfundon në 4 muaj. Ajo është në këtë moshë pediatër rekomandojnë duke filluar ushqime të trajnimit. Futja e ushqimeve plotësuese para 4 muajsh mund të ndikojë në shëndetin e fëmijës, pasi që në këtë moshë ajo është fiziologjikisht nuk i përgatitur për tretje, përveç zëvendësuesve të qumështit të njeriut, ose si shumë gjasat e alergjive, intolerances produkt të huaj.

  Nëse duke filluar nga ushqimet e ngurta tepër vonë (pas 6-7 muaj), fëmija do të jetë e vështirë për të përshtatur për të ngrënë më shumë i dendur se qumështi.


  Ushqime mësimore (lëngje frutash dhe purees)

  Në muajin e fëmijës 5 njohur me lëngje frutash. Ajo është e mirë për të përdorur lëng për prodhim të industrisë ushqim për fëmijë (!). Në kushtet e pafavorshme mjedisore ata garantojnë cilësinë dhe sigurinë e fëmijëve të vitit të parë. Së pari provoni një lëng me fruta, ajo është e mirë për të filluar me lëng molle. Ajo ka aciditet të ulët dhe alergjeniteti ulët të mundshëm.

  Dita 1: 1/2 lugë çaji lëng


  Dita 2: në qoftë se nuk ka reaksione alergjike, ne mund të japim një lugë çaji të plotë.

  Gradualisht të sjellë sasinë e lëngut 30 ml.

  Vetëm atëherë mund të provoni kumbull, kajsi, pjeshke, kungull, qershi, butë, lëng i zi rrush pa fara, si dhe nektarin dhe pije.

  Lëng i lagësht dhe i thekshëm duhet të jetë i holluar me ujë të zier. Më parë 6-7 muaj nuk është e rekomanduar për të dhënë fëmijët me lëngje frutash ekzotike - portokalli, mandarinë, luleshtrydhet. Kjo vlen për lëng nga mango, gujava, papaja, pasi ata janë në mesin e produkteve me alerhennistyu të lartë të mundshëm.

  Pas 2-3 javë pas lëng të parë të mostrës mund të ofrojë atij pure frutash.

  Ata duhet të kenë një cilësi homogjene dhe përbëhet nga një lloj të frutave.

  Dita 1: salcë 1 lugë çaji

  Dita 2: 2 teaspoons

  Gradualisht ta sjellë atë në shumën e pure '50 ditë

  Pasi të jeni të sigurt se fëmija mëson mirë pure një komponent (më mirë për të filluar përsëri të zgjedhur applesauce), ju mund të filloni duke i dhënë atij kombinime të ndryshme të frutave: mollë, kajsi, molle, pjeshke. Përdorni të njëjtën gamë e frutave dhe lëngje, dhe të njëjtin lloj rend.


  Ushqimet e para të ngurta (perime, pure patate)

  Në rreth 5 muaj kohë për t'u takuar me perime. Këtu gjithashtu, parimin: një lloj i parë i perimeve (patate, kungull i njomë, lulelakër) - pastaj shkoni në përzierje perimesh me zgjerimin gradual të gamës (brokoli, karrota, dhe më vonë - domate, bizele) Vetëm gradualisht të rritur sasinë e pure perimesh.

  Në fund të fundit, "perime" pjesë e fëmijës tuaj duhet të jetë rreth 130-150 g.

  1-2 javë pas futjes së perimeve, ju tashmë mund të zëvendësojë ato me një feedings përditshme


  Ushqime të dytë (drithëra me qumësht dhe pa)

  Pas një tjetër 2-3 javë pas administrimi i perimeve mund të vazhdojë në ushqime të grurit me bazë - qumështit dhe ushqimi qumështit pa. Për ta bërë këtë, më së miri përshtaten drithëra shpjegueshëm thatë. Është e rëndësishme për të përdorur gluten-free drithëra ushqimet e para - oriz, si dhe hikërror qull dhe kuruznuyu. Në këtë moshë, një fëmijë nuk është e mjaftueshme gut enzimat që mund të ngrenë gluten. Përveç drithëra hlyutenovmischuyuchi (gruri, tërshëra, elbi) mund të shkaktojë Jet muajt e parë të gluten jeta enteropatia.

  Prandaj, nuk është e dëshirueshme, duke përdorur përvojën e gjysheve, foshnjat prykormlyuvaty 7-8 muaj për krem ​​e grurit përmban gluten.

  7-8 muaj për të zgjeruar ushqime bimore me enët e mishit të shtuar të tilla si supave dhe pure perimesh me shtimin e mishit.


  Ushqime të treta

  Pasi fëmija juaj kaluan kufirin shtatë ose tetë muaj të vjetra fillojnë të festës mbi djathë. Nga 6 muajsh, qumështi i gjirit plotëson nevojat e fëmijëve në proteina. Por gjatë hershme teething kalcium dhe proteina foshnje shumë të dobishme.

  Pas shtatë muajsh të provoni të verdhë veze veze. Më parë kjo nuk është e vlefshme, sepse ajo kërcënon reaksione alergjike.


  Filloni me 1/4 e verdhë veze dhe gradualisht gjatë vitit të parë për të sjellë një pjesë të verdhë veze një gjysmë dite.

  Duhet të theksohet vetëm se fëmijët që vuajnë nga alergji, djathë dhe vezë e verdhë veze për të futur ushqime të ngurta që të jenë shumë të kujdesshëm, dhe vetëm pas konsultimit me pediatrin tuaj.


  Faza e re - ushqim kusochkovoe

  Në moshën 8-10 muaj, fëmija juaj mund të përpiqen copa pure vogla të perimeve dhe mishit, si dhe enët që përmbajnë komponentë të ndryshme. Gjatë kësaj periudhe ai më në fund fillon të hajë ushqim që është i përbërë nga copa, të mësuarit për të përtyp. Master lugë oruduvannya teknikë.

  Është e rekomanduar për të filluar me salcë mishit, e cila më vonë (9-10 muaj) është zëvendësuar qofte me avull dhe burgers.

  Nga 10 muaj një herë ose dy herë në javë në vend të salcë mishit mund të shërbehet peshk.

  Si sasia e ushqimeve dhënë atij në një të parë, pastaj 2 dhe 3 vakte.


  Feeding qumësht ka asnjë pengesë!

  Ndërsa bota aq shumë ushqim i mrekullueshëm, i cili ka ende për të përmbushur fëmijën, qumështi mbetet e ushqimit për atë si të rëndësishme si në muajt e parë të jetës. Qumështi i dietës së fëmijës pas 6 muajsh duhet të jetë të paktën 500 ml në ditë. Nëse sasia e qumështit të gjirit në sfond duke përdorur ushqime të zvogëlohet pas 6 muajsh ju mund të përdorni zëvendësues gji-qumësht - vazhdojnë të formulës foshnjore ..

  Vlen të përmendet përsëri se qumështi krejt e lopës është e ndaluar nën moshën 1, 5 vjet.


  Për ata në një dietë artificiale

  Fëmijët, në të ushqyerit artificial, ushqime të futur në një datë më të hershme se sa fëmijët që ushqehen me gji janë më. Kjo është për shkak të ushqyerit artificial këta fëmijë tashmë marrja e produktit "të huaj". Pra, ata janë më të përshtatur me "e huaj" ushqim. Njihuni me produkt të ri në formën e lëngjeve dhe purees do të jetë e vështirë për ta. Por, pavarësisht nga kjo, fëmijët të cilët janë shishe-ushqyer kërkojnë qasje më të diferencuar dhe të individualizuar për organizimin e ushqimeve të tyre.