7 vaksinimi para pushimeve


 • Hepatiti A
 • Nga sëmundje meningococcal
 • Nga encefalit
 • Nga encefaliti japonez
 • Egërsi
 • Nga tifo
 • Ethe Verdha

 • Nëse moti - diçka e papritur, ju duhet të kujdeset për pjesën tjetër
  para - zgjidhni kompaninë e duhur dhe vaksinuar. Çfarë në
  cilat raste?


  Hepatiti A

  Pick up banorë qyteti tij në zonat rurale të mjaft të ngrohtë
  lehtë. Virusi transmetohet me anë të duarve të pista, ujë i ndotur, ushqim dhe
  enët që janë larë në ujë. Me infeksion në stomak hyn në gjak
  dhe arrin të mëlçisë. Në fillim ju ndjeheni dobësi, vjellje dhe
  mendoj se kjo është vetëm helmim, kështu që nuk nxitojnë te mjeku.

  Dhe
  sëmundje shumë ngjitëse. Deri në pikën ku ajo shfaqet e vërtetë
  simptomë - yellowing e lëkurës ka kohë për të infektojnë të gjithë rreth.

  Gjynah mëlçisë tuaj. Vaksinimi është e dëshirueshme
  në qoftë se ju do të Indisë dhe vendeve të tjera aziatike, Afrikë dhe
  planifikojnë të shpenzojnë jo vetëm kohë në një hotel me pesë yje, por edhe
  të udhëtuar në të gjithë vendin.

  Kur bëni? I parë
  Doza duhet të gjejnë kohë për të të jetë 2 javë para nisjes, ajo do të ju mbrojnë në 6-18
  muaj. Doza e dytë, në qoftë se ju shkruani atë në gjashtë muaj, do të krijojë imunitet
  Hepatiti A është 15-20 vjet.


  Nga sëmundje meningococcal

  Pa këtë vaksinë ju nuk do të lejohet në Arabinë Saudite.


  Kur udhëtonte për në Britani të Madhe është e dëshirueshme, dhe në qoftë se ju do të studioni në Angli - është e nevojshme.

  Virus transmetohet nga pikat ajrore. Sëmundja fillon si
  të ftohtë të thjeshtë, atëherë ka dhimbje koke të rënda, ngurtësi
  muskujt, ethe, pacienti mund të bie të fikët.

  Kur bëni? Total dozë të vetme 2 javë para nisjes - dhe ju jeni të mbrojtur nga meningjiti 3-5 vjet.


  Nga encefalit

  Mendoni marimangat entsefalitni jetoj
  vetëm në pyjet e Siberisë dhe Uralet? Ata mund të takohen në Evropë.
  Sidomos një shumë e rriqrat mjaft e begatë në Austri. Sjellë atë në
  një mund dhe një udhëtim biçikletë nëpër pyjet e Republikës Çeke, dhe piknik

  mbajtur në parkun e qytetit në Gjermani.

  Bëni vaksinimin kundër tik-tak-përballohen encefalit mundësisht gjatë pushimeve në qoftë se keni ndërmend të bredh pyjet e Evropës qendrore, dhe është e nevojshme nëse pranverë dhe verë ju do të pushoni në Vietnam tonë dhe Lindjen e Largët.

  Kur bëni? Dy
  doza të administrohet në intervale prej 1 muaj. Nëse ju nuk keni kohë për të lënë, ju mund të
  reduktojë intervalin për 2 javë. Por për të marrë një të plotë dhe
  imunitet afatgjatë për 3-5 vjet, Merrni vaksinimin e tretë përmes 12/9
  muaj.

  Nga encefaliti japonez

  Ata mund të infektohen në zonat ku orizi është rritur, që nga mushkonja -
  vektorët virus ngjall në fushat e orizit.


  marr infeksioni nuk është në Japoni, Kamboxhia, Vietnami, Laosi,
  Nepal dhe Kina. Nëse jeni duke shkuar për të këto vende, është e këshillueshme që duhet të vaksinohen.

  Kur bëni? Standard
  orar vaksinimin përbëhet nga 3 doza administruara sipas skemës: 1 ditë,
  7, 30. Skema e përshpejtuar: tri doza në 1, 7, 14 ditë. Dy doza
  prezantua me një interval javë, do të të mbrojë për 80%. Në çdo rast,
  pas injeksion ujore duhet të bëhet jo më vonë se 10 ditë para nisjes.


  Egërsi

  Gjithkush e di se në qoftë se ju jeni të kafshuar nga një kafshë e egër apo i humbur, ju duhet për të drejtuar
  për injeksione. Por në shtëpi, por ajo që për vendet e tjera? Sipas statistikave, nga

  100 qentë në Tajlandë 3-4 tërbuar. Në Indi, Kinë, Vietnam,
  Amerika Jugore Rreziku i tërbimit kontraktues shumë të mëdha. Të dashuruar
  këshillueshme ekzotike për të menduar rreth vaksinimit.

  Si për të bërë? Vaksinim
  përbëhet nga 3 doza të administruara në orar 1 st, 7 dhe 21 (ose 28)
  ditë.
  Marrje ryshfeti duhet të jetë jo më vonë se një muaj para udhëtimit. Mbrojtje
  e vlefshme për 3 vjet.


  Nga tifo

  Sëmundja shkakton salmonelës, e cila është duke e gëlltitur me ujë të ndotur apo ushqim të kontaminuar. Vaksinohen mundësisht ata që udhëtojnë në Azi, Afrikë, Australi, ishujt e Paqësorit dhe Evropën Lindore.

  Kur bëni? Quite një injeksion të vetëm 1-2 javë para festës.

  Imuniteti i prodhuar në 75-90% të vaksinuar dhe të mbrojtur nga sëmundjet e nga 3-5 vjet.


  Ethe Verdha

  Virusi bartet nga mushkonjat. Shenjat e para të malaries
  shfaqen 3-6 ditë pas kafshimit. Trajtim merr vetëm simptomat -
  ethe, dhimbje koke, dhimbje të muskujve, të vjella. Sëmundja është aq e rrezikshme që
  pa një certifikatë e vaksinimit ju nuk do të lejohet të Afrikës Qendrore, shumë
  Amerika e Jugut, Filipinet, Haiti, Pacific Islands Vetëm ...
  të pranojë si fakt: Vaksinimi është e nevojshme.

  Kur bëni? Një e shtënë më të mirë për të bërë një muaj para nisjes (në rast emergjence - 7 ditë). Vaksinimi do të ju mbrojnë për 10 vjet.