5 Pyetjet rreth poliomielitit


 • Pyetja numër 1
 • Pyetja numër 2
 • Pyetja numër 3
 • Pyetja numër 4
 • Pyetja numër 5

 • Pyetje № 1. Çfarë është kjo sëmundje?

  Poliomielit
  - Sëmundje akute infektive që ndodh në disa raste
  pa simptoma të dukshme, tjetër shkakton vdekjeprurës
  paralizë. Pas futjes së përhapur të poliomielitit vaksinimit pothuajse
  u zhduk nga vendet e zhvilluara.

  I vogël
  shpërthimet poliomelitit ende ndodhin, zakonisht në ato segmente të popullsisë,
  nuk kanë qenë të imunizimit. I sëmurë shpesh me poliomelitit
  verë dhe vjeshtë. Vuajtur më parë nga kjo sëmundje kryesisht fëmijë,
  Tani mosha e pacientëve zakonisht mbi 15 vjet.

  Në mesin e sëmurë
  paralitik formë fëmijë poliomielitit dominon në djemtë.

  Parashikim
  varet nga ajo që organet dhe sistemet janë të prekur. Nëse qendror
  Sistemi nervor mbetet e paprekur, koha është e favorshme. Megjithatë,
  lezionet e trurit dhe infeksionit palcës kurrizore mund të çojë në
  paraliza dhe vdekja e pacientëve. Shkalla e vdekshmërisë mesatare është 5 në 10%.


  Pyetje № 2. Cilat janë shkaqet e poliomelitit?

  Patogjene
  infeksion - tre serotipeve Poliovirusi, secili
  mund të shkaktojë poliomelitin. Këto përhap Poliovirusi
  dhe përgjithësisht kaloi nga personi në person. Mjedis
  poliovirusov - shkarkimit mucous hundës dhe feces.


  Inkubatori
  Periudha mund zgjati prej 5 deri 35 ditë.


  Pyetje № 3. Cilat janë simptomat?

  Atje
  tre format kryesore të infeksionit. Inapparantnaya (subklinikisht) polio
  vërejtur në 95% të rasteve. Pjesa e dështuar (i lehtë rrjedhin)
  Polio ka prej 4 deri 8% të të gjitha rasteve. Ajo karakterizohet nga
  ethe e butë, gjendje e sëmurë, dhimbje koke,
  fyt, dhimbje të fytit dhe të vjella. Zakonisht ndodh pas 72 orësh
  shërim. Shumica inapparantnaya dhe poliomielitit dështuar
  të mbetet i panjohur.

  Megjithatë
  Lloji i tretë i infeksionit ndikon në tru dhe palcës kurrizore dhe
  ndarë në neparalitychnoyi dhe poliomielitit paralizuar.


  Poliomelitit Neparalitychnoyi shkakton ethe të butë,
  dhimbje koke, të vjella, lodhje, nervozizëm dhe dhimbje në
  qafë, mbrapa, armëve, këmbët dhe abdomen.
  Ka edhe dhimbje të muskujve dhe
  dridhem muskujt muskul zgjatues e qafës dhe shpinë. Simptomat mbajtur zakonisht
  një javë; rreth 2 javë më i ruajtur nervozizëm.

  Paralitik
  Polio zakonisht ndodh brenda 5-7 ditëve pas rritjes
  temperatura. Simptomat janë të ngjashme me simptomat neparalitychnoyi
  poliomielitit. Features dalluese: dobësi asimetrike të ndryshme
  muskujt, humbje të reflekseve sipërfaqësore dhe të thella, spontane
  duke pasur siklet mpirje, ndjesi shpimi gjilpërash, djegie,

  rritur ndjeshmëria për të prekur, mbajtje urinar, kapsllëk dhe
  bloating. Shkalla e paralizë varet disfatës
  palca kurrizore (vuajtja qafës së mitrës, kraharorit dhe mesit).

  Shumë
  poliomelitit më pak e zakonshme bulbar. Kjo është forma më e vështirë
  një sëmundje në të cilën nucleus motor befasoi bulbar
  nerva kafkës. Simptomat: dobësim i muskujve menaxhohet kafkës
  nerva; zhvilluar inflamacionin e trurit; çrregullime të folurit e vëzhguara ,,
  përtypet, gëlltitjes; lëvizja e kundërt e ushqimit përmes hundës; gulçim,
  dysrhythmia, frekuenca dhe thellësinë e frymëmarrjes; Arrestimi i mundshëm i frymëmarrjes,
  edema dhe goditja pulmonare, çuar tek vdekjes së pacientit.

  I veçantë
  Komplikime rrezik poliomelitit: të lartë të gjakut
  presion, infeksion të traktit urinar, urolithiasis, atelectasis,
  pneumoni, miokardit, zemra pulmonar, deformime skeletore dhe
  Indet e buta, pakalim i ileumit paralizuar. Shumë
  Poliomelitit zhvillimin komplikimet për shkak të pasurive të zgjatur
  dhe i varfër muskujt duke punuar, duke siguruar frymëmarrjen.


  Pyetje № 4. Si diagnostikohet polio?


  Diagnoza është e nevojshme në një fazë të hershme të sëmundjeve të identifikuar
  Poliovirusi nga sekrecionet nasofaringeal apo lëngjeve craniocerebral
  stol. Është e nevojshme për të përjashtuar infeksionet e tjera virale.


  Pyetje № 5. Si për të kuruar sëmundje?

  Trajtim
  mbështetës. Dhimbje emëruar. Në poliomielitit
  përdorimi morfinë nuk rekomandohet sepse ajo rrit
  Rreziku i depresionit respirator. Aplikoni ngrohjes me lagështi mund të zvogëlojë
  dhimbje të muskujve dhe dhimbje.

  Krevat
  Regjimi është e nevojshme vetëm për simptomat. Shërim
  Periudha pas poliomielitit paralizuar mund të jetë shumë e gjatë.
  Në këtë kohë të përdorura fizioterapi, pajisje ortopedike,
  këpucë korrigjuese dhe, në disa raste, kirurgji ortopedike.

  Informacion nga artikullin "Polio".