10 mitet për ushqim për fëmijë


 • "Spoon për mom ..."
 • Feed nevojë për trajtim
 • "Hani këtë, kjo është shumë e dobishme ..."
 • "Pse jeni kaq i ngadaltë për të ngrënë ..."
 • "Të lumtë, hani karamele për të ..."
 • Për fëmija u rrit, çdo ditë duhet Mish
 • Për fëmijën shëruar, ai ka nevojë për të ngrënë më shumë
 • Për fëmijën shëruar, ju hani ëmbël
 • Ushqim yndyror është e nevojshme për të kufizuar
 • Fëmija - më të mirë

 • "Spoon për mom ..."

  Disa
  nënat dhe baballarët () mendoj se gjëja kryesore që fëmija të ngrënë çdo gjë që ai
  hedhur, dhe pastaj ajo do të jetë i kënaqur. Në rrjedhë janë porositë ("lugë për mom" dhe
  etj), kërkesë ("ha mirë, ju lutem"), urdhra ("Hani, që thonë")
  Kërcënimet ("Ndërsa nuk ha nga tabela nuk shkojnë").

  Unë kam një fëmijë
  Kjo është, edhe në qoftë se ai nuk dëshiron për të ngrënë. Për fat të keq, përfitimet nuk janë duke folur
  ka, si në këtë rast, ushqimi është tretur dobët, dhe
  prandaj, fëmija është duke marrë një hap tjetër në patologji gastrointestinale.

  Vladimir
  Levy shkruan: "Kam besim të shprehura në mënyrë të vendosur ka për të thënë:" A nuk të detyruar për ushqim. Detyrojnë të hanë - panatyrshme. No jetojnë
  duke qenë në natyrë nuk ha nga nevoja dhe nuk detyrohet të ushqimit
  rinj ... "

  Feed nevojë për trajtim

  Në fakt, fëmija duhet të ushqehet kur është i uritur, jo kohë "mitik" mode.

  Mjek
  B. Spock përshkruan këtë përvojë.


  Fëmijët nga nëntë muaj deri në pesë vjet
  bëri të mundur që të ketë atë që duan, duke i vënë ata të ndryshëm
  enët. Kombinimi i produkteve të zgjedhura duk disi e pazakontë
  (Për shembull, harengë dhe tortë, etj), por me zgjedhjen e lëndëve ushqyese
  (Proteinat, yndyrnat, karbohidratet, etj) në përputhje me shkencor modern
  rekomandimet. Pra, më jepni lirinë! Pas trajtimit të prodhuar
  furnizimit që i plotëson natyrën time. "

  "Hani këtë, kjo është shumë e dobishme ..."

  Jo
  forca fëmijë është se ata nuk duan. Nëse fëmija nuk flasim
  shtrembëruar dhe metabolizmi nuk është prishur, ju duhet të pyesni se çfarë
  ai donte për të ngrënë.

  Fëmija shpesh ndjehet intuitivisht se ushqimi duhet trupin e tij në këtë moment.  Dëgjoni dëshirave të tij.

  "Pse jeni kaq i ngadaltë për të ngrënë ..."


  Jo
  drejton fëmijët:! "! Hani më shpejt" "Epo, çfarë jeni zvarritje", etj Madje
  Nëse ju jeni me vonesë, dëmi nga vonesa do të jetë shumë më pak
  se dëmet do të shkaktojë një nxitojnë jo vetëm të sistemit të tretjes, por
  dhe psikikë e fëmijës.

  "Të lumtë, hani karamele për të ..."

  Përpiqem
  mos përdorni ushqim (përdoret zakonisht në raste të tilla ëmbëlsirat) në
  Si një nxitje, shpërblim për sjellje të mirë. Gjithashtu, nuk bëjnë
  përdorin ushqim (ëmbëlsirat njëjtat) si një ngushëllim - ajo mund të
  të çojë në faktin se, duke qenë tashmë një të rrituri kur ndodhin në

  Problemi i tij, ai do të kërkojë të gjejë ngushëllim në ushqim që
  shumica e rasteve çon në trashje.


  Për fëmija u rrit, çdo ditë duhet Mish

  Gjithkush
  ditë mish hahet është e keqe për të rriturit, le fëmijët vetëm. Fakti
  se është e vështirë që të tretet mish ngadalë, ajo mund të overextend
  sistemi i tretjes. Përveç kësaj, të tepërta alerhizuyuchoyi rëndë vakt
  trup. Sipas ekspertëve, fëmijët kanë nevojë për të paktën dy
  ditë meatless në javë. Mjekët thonë se mishi nuk është e dëshirueshme për të futur një
  dietë e fëmijës para muajit të 8-të të jetës.
  Më vonë ju bëni,
  më i mirë për fëmijën.


  Për fëmijën shëruar, ai ka nevojë për të ngrënë më shumë

  Jo
  inkurajuar për të ngrënë më shumë se ju dëshironi, më shumë se e mjaftueshme për të shuar
  uri. Ky është një gabim mjaft të zakonshme. Shumë njerëz mendojnë se ju duhet
  ngrënë më shumë, edhe pas pushtetit të detyruar veten, dhe pastaj ne do të
  shtoj në peshë. Por kjo nuk është aq e - ushqim tepërt zakonisht në raste të tilla
  nuk tretet siç duhet dhe vetëm të çon në clogging e trupit.

  Nëse
  shumë fëmijë dhe i lumtur duke ecur me sukses në sport -
  dhe ha pak, atëherë ajo vetëm të gjitha proceset e mira. Gëzohem
  e nevojshme.


  Për fëmijën shëruar, ju hani ëmbël

  Si
  Ironikisht, në qoftë se ju dëshironi që fëmija juaj shëruar,

  rekomanduar për të eliminuar plotësisht atë nga dieta e ëmbëlsirat.
  Arsyeja është se e ëmbël në njerëzit e hollë direkt
  përdoret si lëndë djegëse dhe trupi ata mësuar të hyrjes
  Fuqia off raft, "nuk dëshiron të" vënë off ushqyesve
  për përdorim në të ardhmen. Dhe, shumë e rëndësishme - nuk e detyrojnë një fëmijë për të ngrënë me forcë.


  Ushqim yndyror është e nevojshme për të kufizuar

  Kohët e fundit, nutritionists rekomandojmë që të zvogëlojë sasinë e yndyrës në ushqim.

  Shumë
  të rriturit "tolerojë" këto rekomandime dhe fëmijët. Megjithatë, ajo duhet
  mos harroni se dieta e fëmijëve dhe të rriturve duhet të jenë të ndryshme. Sa për
  yndyrë, studiuesit amerikanë gjetën se dietë bezzhirovaya

  reduktuar mprehtësi vizuale tek fëmijët dhe pengon zhvillimin e trurit dhe të çon në
  kolesterolit të lartë të gjakut në të rriturit.

  Biznes
  se rritja e trurit dhe retinën e syrit të nevojshme
  Acidet yndyrore të tilla si omega-C, që përmbahen në peshk dhe perime
  vaj.

  Profesor Bernhard Henning ka thënë: "Nuk ka
  Të dhënat që reduktimin e yndyrë është e dobishme për fëmijët
  trup. Por ne e dimë shumë raste ku mungesa e yndyrë
  i pasigurt për shëndetin e fëmijëve. "


  Fëmija - më të mirë

  Prindërit
  shpesh të doja të them se duke u përpjekur për të dhënë fëmijët e tyre "më i mirë" dhe ato
  shpesh refuzojnë të kenë. Kjo e ka detyruar në kohë.


  Arsyeja është shqetësim për shëndetin e foshnjës. Megjithatë, kjo praktikë nuk është
  nuk ka të bëjë me shqetësimin për shëndetin fizik dhe mendor
  fëmijë.

  Shoqata Amerikane e Kërkimit Ekspertët
  Nutritionists kanë treguar se edhe ata fëmijë të cilët kanë ngrënë më të keq të gjithë, të merrni
  njëqind për qind të pasura me vitamina, ushqyesve të rekomanduara
  pediatër. Si ndodhi kjo? Shkencëtarët besojnë se i shkëlqyer
  tipar i trupit të fëmijëve të vegjël është një kapacitet i lartë për
  vetë-rregullimi, i cili humbi si ata rriten.

  Për më tepër, kuptimi ynë i "mirë" shpesh i ndërtuar mbi iluzione.

  Pychkaya
  Fëmijët shijshme, ne as nuk dyshoj se ata kanë nevojë për një pak të ndryshme

  ushqim. Shkencëtarët amerikanë krahasuar të dhënat menu 4600 detajohen
  shqyrtuar në vitet e katër të fëmijëve dhe moshatarët e tjerë,
  lindur katër dekada më vonë, arriti në përfundimin: "The dietë
  preschoolers në 50s e hershme u dha atyre një jetë shumë më të mirë
  të fillojë se ushqimi pranishëm -. fëmijët dhe nipërit e mbesat e tyre "

  Se dhe
  ushqimi ishte i gatuar në shtëpi në sasi të vogla dhe jo
  projektuar për jetë të gjatë. Ajo u gatuar mish, drithëra, bukë,
  patate, perime, qumësht dhe çaj. Profesor Michael Vodsvort,
  mjek diete ekspert, tha: "Vitaminat, mineralet dhe kështu me radhë n fëmijë..
  pastaj të marra direkt nga ushqimi dhe jo tableta ose

  vitamina të tretura në "sode".