Çfarë lloj i çajit të dobishme për juSipas përfaqësuesit të Amerikane diete Asociimit Tolmedzh Catherine (Katherine Tallmadge), - çaj është një alternativë e madhe për kafe, në krahasim me të cilat përmban më pak kafeinë.

Megjithatë, "çaj temë" pjellë shumë pyetje të pazgjidhura rreth asaj se si për të bërë çaj dhe se si ajo duhet të pini për të ndjeni efektin e vërtetë e shërimit. Megjithatë, nutritionists besojnë se çdo çaj brewed fllad është e mirë! Pra, në vend këshilluar kalori në shishe pije çaj përdorni çaj natyral!

Tradicionalisht, termi "çaj" thotë gjelbër, të zi, çaj të bardhë, oolong dhe pu-er. Këto TEAS rrjedhin nga Camellia sinensis bimore (shkurret çaji që është me origjinë kineze dhe indiane).

Çaj jeshil përmban përqendrime të larta të EGCG (epigallocatechin 3-gallate), e cila ofron rezistencë të fortë kardiovaskulare dhe shumë kancere: fshikëzës, gjirit, mushkërive, stomakut dhe pankreasit, rektumit. Çaji jeshil pengon clogging e arterieve, "djeg" yndyrë, përmirëson funksionin e trurit, zvogëlon rrezikun e pash, Alzheimer dhe Parkinson, normalizes kolesterolit.

Çaj i zi - Më caffeinated, shpesh përdoret si bazë për marrjen e teas salcë. Studimet kanë treguar se çaji i zi mbron mushkëritë nga efektet e dëmshme të nikotinës dhe zvogëlon rrezikun e pash.


Tea bardhë në krahasim me binjak tjetër ka vetitë më të fuqishme anti-kancer

Oolong - Një në llojin e vet, Wuyi - është një shtesë e mirë për program gjithëpërfshirës humbje peshe.

Pu-er - Ndihmon peshë të kontrollit dhe redukton "kolesterolit të keq LDL» (që çon në bllokimin e enëve të gjakut).

TEAS bimor të përbëhet nga kompozime të ndryshme të herbs, rrënjët, fruta të thata dhe farat. Disa variacione përfshijnë xhenxhefil, xhinko biloba, xhensen, Hibiscus, jasemini, u rrit hips, nenexhik, Rooibos çaj (i kuq), kamomil dhe Echinacea. Studimet tregojnë se TEAS bimor kanë pronat antioxidant më të ulëta, por ndihmon me ftohjet, pagjumësi dhe peshë të tepërt.

Çaj kamomil është e pasur me antioksidantë që mund të ndaluar qelizat e kancerit dhe parandalimin e komplikimeve që ndodhin në diabet (vizion, nerva, veshkat).

Tea me Echinacea sukses kapërcen ftohjet dhe gripit, forcon sistemin imunitar.

Hibiscus - ul presionin e gjakut.

Rooibos (çaji i kuq) - ndihmon luftën e kancerit

Çaj Instant - Zakonisht përmban shumë pak substanca të shëndetshme, por të madhe se sheqer dhe sweeteners artificiale. Pra, para se të blerë një produkt të tillë, të studiuar me vëmendje përbërjen e tij.

Lajme përgatitur në www.webmd.com