Si të mos për të fituar paund shtesë në vitin e riDita e Vitit të Ri - një arsye e mirë për të mbledhur rreth tryezës me familjen dhe miqtë. Shkencëtarët amerikanë kanë publikuar disa këshilla me të cilat ju mund të gëzojnë plotësisht pushimet dhe për të mbajtur një ushqim të ekuilibruar.

 • A nuk vijnë për të vizituar me stomak bosh. Hani diçka të lehta para se të shkojnë jashtë. Ushqime të pasura me proteina - të tilla si djathë, lajthi apo pule - të ndihmojë ju për të ngrënë më pak në tryezë pushime. Gjithashtu mos harroni që nxitojnë në tryezë të çon në overeating.
 • Hani ushqime të pasura në fibra dietetike. Mundohuni të mbani dietën tuaj gjithmonë ka një sasi të mjaftueshme të frutave dhe perimeve.

  Kjo do të shkaktojë brendshmet tuaj për të kandiduar si kurdisje.
 • Hani racione të vogla. Nëse ju jeni i pranishëm në shuplakë, nuk përpiqet për të provoni të gjitha enët. Është më mirë për të zgjedhur produkte të shumta për shijen tuaj.
 • Keni kohë sa të doni. Nëse një person ha shumë shpejt, stomaku nuk ka kohë për të analizuar shkallën e përmbajtjes së tyre. Nga ushqimet që konsumojnë ngadalë, duke shijuar çdo grimë të përtypet, ju pothuajse nuk e vë veten në rrezikun e overeating.
 • Limit ushqim nga ushqimi të shpejtë. Mundohuni të përfshijë në menynë tuaj numrin maksimal të produkteve të freskëta ose të ngrira.
 • Mundohuni të preferojnë ushqime të ulët kalori gjatë pushimeve.


  Shpesh ato nuk janë inferiore të shijojnë më shumë homologët e saj të lartë kalori.
 • Bëhu realist. Nuk ka kuptim për të ndjekur një dietë gjatë pushimeve. Është më mirë për të t'i bëjmë vetes detyrën për të ruajtur peshën e saj aktuale.
 • Ndiqni pije që marrin. Pije të gazuara janë zakonisht të lartë kalori. Përpiquni të përdorni ato në vend të mollë ose lëng pjeshke.
 • Aktiviteti fizik. Mundohuni të gjeni një mënyrë për të qenë fizikisht aktiv gjatë pushimeve. Shëtitje nge në natyrë të ju ndihmojë të relaksoheni dhe të jetë në një humor të mirë.
 • Lajme përgatitur në www.medicalnewstoday.com