Si të gatuaj perime steamed
Steaming - mënyra më e lehtë dhe më e përshtatshme për të ruajtur pamjen e perimeve dhe vitamina. Sidomos për shkak se është i shpejtë, i thjeshtë dhe nuk kërkon yndyrë shtesë është e nevojshme për tiganisje, pjekje dhe madje zhdukja. Perimet, steamed - komponent shijshme dhe diete e çdo vakt.

Perimet nuk duhet të jetë pa shije dhe i mërzitshëm. Mënyrat për të gatuaj perime në mënyrë që ata të mbajnë aromë, ngjyra, cilësi dhe seri të vlerës ushqyese, por pak zonjë do të mbajë parasysh qindra e recetave të ndryshme për salads dhe dressings, me përjashtim të tabelës pushime.

Steaming - aftësi të thjeshta, që kërkon një minimum prej enët e kuzhinës.

Ju mund të blini një pajisje elektrike ose Grills, një tenxhere të veçantë me shportë me avull ose përdorni sitë zakonshme që do të përshtaten në një enë me kapak të shtrënguar përshtatshëm. Nëse ju nuk jeni një tifoz i artikujve të panevojshme në kuzhinë, dhe preferojnë pajisje dobishëm kohë-provuar, shkarko topat petë dhe vendin e tyre në pjesën e poshtme të pan ose tenxhere, aty ku është e ngrënies. Ju gjithashtu mund të kultivojnë perime steamed në një furrë me mikrovalë, disa modele kanë steaming opsion. Dhe mënyra më e fundit më e lehtë për të luajtur një çift të gatim perime - të përfundojë atë në një peshqir të lagur dhe për të dërguar në mikrovalë ose në furrë.


Ne ofrojmë një disa rregulla të thjeshta me avull gatim perime:

 • Vendi vuaj ose në kullesë pan, i cili derdhte ujë për 3-5 inç. Sigurohuni që uji nuk zbatohet për pjesën e poshtme të hekurave të tyre. Vendi pan mbi të nxehtit dhe për të sjellë ujin maksimale në një çiban. Gjatë gjithë procesi gatim nuk lejon ujë të valë për të ndaluar sepse perime të përgatitura në sajë të avull në temperaturë të lartë ajo është më e shpejtë dhe perime të dalë crispy dhe nuk tretet.
 • Ndërsa uji është i nxehtë, me kujdes të larë, të pastër dhe, nëse është e nevojshme, perime prerë. Cook për një çift mund të jetë absolutisht çdo perime dhe zarzavate.

  Koha do të duhet të lejohet për të ngrënë, varet nga perimeve dhe madhësinë e saj. Perimet me densitet të lartë patate të tipit ose karrota do të përgatisë më gjatë. Për të shpejtuar procesin e gatim mund të prerë ata në copa të vogla apo shirita. Perimet me gjethe si spinaq kërkojë praktikisht nuk ka kohë për përgatitje: vetëm fjalë për fjalë një ose dy minuta.
 • Pasi vlon ujë, të vënë perime në një hekura avull. Shumica e perimeve do të jetë vetëm disa minuta, kështu që ata mund të jenë menjëherë të shërbyer. Largimin e tyre sa më shpejt që ata të fillojnë të ndryshojnë ngjyrë. Nëse ju nuk jeni të sigurt në lidhje me gatishmërinë e perimeve, të përpiqet të hyj ata me një thikë ose pirun, i gatshëm për të tehut të perimeve dhe dhëmbët do të vijë si lehtë si në gjalpë në temperaturë dhome.

 • Shërbyer steamed gjellë perimesh menjëherë. Perime me avull e shijshme por menjëherë pas gatimit, ndërsa ata janë ende të nxehtë. Pas shtrirë për disa kohë, ata do të humbasin shijen e tyre dhe struktura do të ngjajnë një qull-llogore.
 • Perime mesatare gatim steamed - është vetëm maja e ajsbergut. Me disa truket të thjeshtë ju mund të krijoni enët e mahnitshme krijuese:

 • Perimet mund të japin një aromë nxitës dhe shijen e çdo herbs dhe erëza, seasonings kur vihet në ujë që do të zhduket gjatë gatimit. Kjo është një mënyrë e thjeshtë për të shtuar shijen në gjellë pa ndërprerë shijen kryesore natyrore të produktit.

  Vendoseni në ujë para degëz e cilantro, trumzë ose nenexhik, fetë hudhër, fetë limoni apo portokalli gatim, shtoni një salcë pak soje, vaj ulliri ose uthull tuaj të preferuar Vendos karafil grimcuar një çikë, arrëmyshk dhe xhenxhefil të thata. Dreams!
 • Përdorni dritën dhe condiments zakonshme. Shumica e perime me avull shije më të mirë kripë nxjerrë në pah të përbashkët dhe piper i zi (terren fllad është mirë të përdorni) dhe gjalpë. Herbs freskëta, vaj ulliri, djathë integruar, salcë kosi ose kos - zgjedhja është aq e gjerë që ju gatuar perime steamed do të kënaqë edhe hamës më të stërholluar.

 • Krijo mbushje të pazakontë. Provoni diçka si vijon: Mix mjaltë 50 ml, 1 lugë salcë soje, 1 tsp kokrra e susamit, kripë dhe piper dhe derdh Kjo salcë perime tuaj.
 • Mos harroni se ushqimi ju doni të hani me duart e tij, ai shpesh duket shumë tastier se cila është hedhur me ceremoni duke përdorur një pirun dhe thikë. Zhytur perime tuaj steamed (brokoli përsosur, lulelakër, karrota feta) në salcë tuaj të preferuar, të tilla si salcë kosi me herbs ose djathë i shkrirë.