Molla për Shëndetësi


 • Kundër ftohjet dhe arteriosklerozës
 • Molla dhe Ushqimi
 • Apple skuqem
 • Zgjidhni mollë
 • Nga shtatë sëmundje

  Cili frut është më e zakonshme në tryezën tonë? Apple - burimi më i zakonshëm i mineraleve (kalium, fosfor, kalcium, magnez, natrium, të pasura në hekur) dhe vitamina (C, E, carotene, B1, B2, B6, PP, acid folik) në formë lehtësisht të tretshëm dhe optimal për ne kombinime.

  Kundër ftohjet dhe arteriosklerozës

  Shkencëtarët britanikë kryer hulumtim ka treguar se njerëzit të cilët rregullisht konsumojnë mollë dhe mushkëritë funksionojnë më mirë sesa ata që nuk e hani mollë, dhe rreziku i sëmundjeve të frymëmarrjes si astma, ata kanë shumë më e ulët.

  Molla janë të njohur si një nga më të fuqishëm antioksidantë që mbrojnë mushkëritë nga ekspozimi ndaj tymit të duhanit dhe ndotesve tjera të pranishme në ajër. Sepse duhanpirësit duhet të hani një shumë të mollë.

  Biologjikisht përbërësit aktivë të mollës mund të zvogëlojë rrezikun e arteriosklerozës. Substancat që gjenden në mollë dhe lëng molle quajtur fitonutritsevtikami, kanë prona të ngjashme me pronat e verë të kuqe, duke i lejuar ata për të ulur nivelet e kolesterolit në gjak.

  Lëng Apple është i mirë forcon sistemin kardiovaskular dhe është e dobishme për njerëzit të punës intelektuale. Nëse ju hani një orë para se të mëngjes 2 Antonov mollë (përveç dietë të zakonshme), është e mundur për të zvogëluar rrezikun e vdekjes së parakohshme nga sëmundjet e zemrës me 20%.


  Ka marrë gjithashtu dëshmi se flavonoids dhe polyphenols përfshira në mollë kanë efekt anti-tumor dhe radikalet e lira të rrezikshme të lidhur.

  Molla dhe Ushqimi

  Përdorimi mollë përmirëson tretjen dhe gut. Fresh lëng molle - është një ushqim ideal i shëndetshëm: është e lehtë për të kryer rreth, dhe ajo mbush stomakun dhe freskuese. Molla në të ulët të kalorive, por e pasur me fruktozë. Ajo është e ëmbël se sheqeri i zakonshëm saharoze (kallam), ngadalë tretet në metabolizmin dhe kështu ndihmon për të stabilizuar nivelin e sheqerit në gjak.

  Kur duke përdorur mollë nga qëllime diete dhe terapeutik duhet të kihet parasysh se në varësi të provave të nevojshme për të zgjedhur varietetet e mollëve që janë më të përshtatshme për pronat e tyre.

  Kur gastrit, kolit, diskinezi (çrregullim lëvizje) traktit biliar me aciditet të ulët të lëng stomakut rekomandoj mollë të freskëta thartë-ëmbël.
  Llapa e këtyre mollëve duhet të hani mëngjes në mëngjes në vend dhe nuk kanë asgjë për të ngrënë ose pirë për katër deri në pesë orë (me përjashtim të gazrave të prodhuara në stomak, të cilat vetëm përkeqësojnë sëmundjen). Ky trajtim zgjat çdo ditë për një muaj. Në kolit akut dhe kolit kronik të butë për të moderuar ashpërsia emërojë mollë pure ëmbël për 1,5-2 kg në ditë për 5-6 pritjet në dy ditë. Pureed mollë qull me miell misri duhet menjëherë të hani, sepse ajo shpejt me oksigjen dhe kthehet i zi.

  Farat e mollës përmbajnë një shumë të jodit. Sepse mollë janë më të mira me eshtra. Në 5-6 kockat mollë gjetur nevojën ditore për jod. Përmbajtja në mollë sasi të mëdha të hekurit bën ata të domosdoshëm në trajtimin e anemisë. Kjo është bërë e mirë gjatë ditës për të ngrënë 400-600 gram fruta.

  Molla reduktuar thithjen e yndyrës, me një efekt të lehtë diuretik, por ato përmbajnë fibër shkakton një ndjenjë e plotësi, kështu që ata janë të gatshëm për të marrë njerëzit që duan të humbin peshë. Për këtë kostum shkarkim "ditë mollë" gjatë që konsumojnë 1,5-2 kg mollë në 5-6 pritje. Ditë të tilla janë gjithashtu të dobishme në hipertension.

  Në mjekësi alternative, e përdorur gjerësisht mjetet juridike bimor, mollë të freskëta pjekur përdoren për të trajtuar kapsllëk, ndërsa komposto molle është përdorur për diarre dhe gastroenterit.

  Apple skuqem

  Molla janë ngrënë më i mirë i gjallë, sepse kur ata humbën për të ngrohur trajtim deri në 70% flavonoids. Ushqyesve kyçe gjenden në lëvozhgë molle dhe drejtpërdrejt nën të, kështu që nuk e pastër mollë para se të hahet. Në mollë e gjelbër të vitaminës C më shumë se sa të kuqe.

  Në konsumin e shëndetit të mollë dhe një efekt i dobishëm për pjesën e jashtme, parandalimin e rrudhave dhe promovimin e rritjen e flokëve.

  Maskë e mollë e integruar e bën një efekt të mrekullueshëm hidratues. Lëkura e thatë duhet të para-lubrifikuar me krem ​​apo ulliri (luledielli) vaj. Për normale hekura lëkurë integruar mollë, përzierje me një lugë çaji salcë kosi ose vaj ulliri dhe një lugë çaji niseshte. Aplikoni në fytyrë dhe qafë për 20 minuta dhe pije me ujë të ngrohtë. Për të lëkurës me vaj - mollë të prerë në copa dhe vlim në një sasi të vogël të qumështit. Përndryshe, 2 lugë mollë pureed përzier me proteina veze. Rezultuar slurry është vënë në lëkurë për 20 minuta, pije me ujë të ftohtë. Për lëkurë të thatë, përzierje vrerin në një mollë të vogël rende, një lugë çaji mjaltë dhe një lugë gjelle thekon grimcuar tërshërë në një mulli kafeje.

  Aplikoni në fytyrë dhe qafë për 20 minuta, pije me ujë të ngrohtë.

  Zgjidhni mollë

  Molla duhet të jetë i fortë për të prekur dhe nuk kanë njolla ngjyrë kafe në lëkurë. Mollë e mëdha janë më shpesh të pjekur se sa më i vogël. Neprivoznye mollë vjeshtë janë më mirë kur piqen, ashtu siç ata kanë shije të mirë të mundshme dhe aroma. Në një botë të mijëra e varieteteve të mollë, por vetëm një pjesë të vogël të përhapur të tyre.

  Mollë e blera duhet të ruhen në një vend të ftohtë, dhe niveli i oksigjenit në ajër duhet të reduktohet: ajo ngadalëson humbjen e freski për disa muaj. Kur mollë bie të mërkurën në temperaturë dhe oksigjen nivelet normale, duke u paraqitur në raftet dyqan, ata mund të shpejt të humbasin freskinë dhe të bëhet i dobët.

  Nga shtatë sëmundje

  Kthehu në njerëzit Stone Age hëngri dhe mollë të freskëta dhe të thata; dhe që nga shekulli XII. BC mollë janë bërë shumë popullore në Egjiptin e lashtë. Duke vlerësuar mollë, sepse ato mund të ruhen për një kohë të gjatë, kolonët e parë që erdhën në Botën e Re solli fidane mollë në mesin e të lashtave të para.

  Tharja - një nga format më të vjetra të ruajtjes së frutave. Në mesjetë i lidhur feta mjeshtre mollë mbi laces dhe lidhi ato nën mahi e shtëpive. Në ditët e sotme feta mollë fumigated zjarrit e të squfurit, kështu që ata nuk do të erret dhe pastaj thahen në diell. Si lagështi avullohet nga grimcat, që ata të koncentruar sheqer natyror, e cila është arsyeja pse atletët vlerësojmë mollë të thata: ata janë një burim i shkëlqyer i karbohidrateve që organet tona shpejt konvertuar në energji.

  Në të njëjtën kohë, mollë të thata përmbajnë 6 herë më shumë kalori se sa i freskët. Në copa të buta të mollë të thata të larta në fibra, ato janë të pasura me hekur. Megjithatë, në procesin e tharjes mollë krejtësisht të humbur vitaminë C.

  Pra, nuk është çudi britanikët kanë një thënie: «Një mollë në ditë mban mjekun larg» - «molle një ditë dhe nuk kanë nevojë për mjekun," vetëm për të qenë të saktë, pjesa e parë e urtë duhet të zëvendësohet me "dy tre mollë në ditë ... ". Një person më i shëndetshëm nuk është e nevojshme.

  Informacion nga nenet Badis.