Për të ruajtur të rinjtë, për të ngrënë domate pasteStudiuesit gjetën se vullnetarët që morën pesë tryezë
lugë paste domate në ditë, rrit mbrojtjen e lëkurës kundër rrezeve UV
Rrezet që shkaktojnë plakjen e parakohshme dhe kancerin e lëkurës.

Shkencëtarët nga Universitetet e Mançesterit dhe Newcastle sugjerojnë se
një komponent i rëndësishëm i domateve që rrit mbrojtjen e lëkurës është
lycopene antioxidant. Rritjet e saj përqendrimit me ngrohje
domate përpunimit.

Studimi i përfshirë dy grupe të 10 vullnetarëve. Një në
Brenda tre muajsh u është dhënë e përditshme 55 gram domate paste
(Për domate gatim gatuar gjatë) dhe 10 gram ullinj
vaj. Grupi i dytë i është dhënë vetëm vaj ulliri.Tre muaj më vonë, në mostrat e lëkurës e atyre që hanin domate paste, ishte e
33% më shumë procollagen, e cila mbron kundër djegien nga dielli dhe
jep forcën e lëkurës. Kjo rritje në procollagen krahasueshme
me sunscreen me një faktor shumë të ulët.

"Domate dietë ngritur ndjeshëm përmbajtjen procollagen. Kjo
sugjeron mundësinë të kundërt procesin e plakjes. Por ne
jo shumë domate jap të grupit tonë të vullnetarëve. Kaq shumë
të lehtë për të thirrni në qoftë se ka një shumë të pjatave domate "- thotë
dermatolog në Universitetin e Mançesterit Lesley Rodosit.

Shkencëtarët theksojnë se domatet duhet të shihet më shumë si një


shtesë të dobishme, jo një sunscreen zëvendësim. Përveç kësaj,
Studimi ishte i vogël si numri i vullnetarëve, dhe në
kohëzgjatja, dhe rezultatet duhet të testohen.

Ajo është e njohur mirë se antioksidantë të luajnë një rol të rëndësishëm në luftimin e
rrezatimi diellor, duke parandaluar plakjen e parakohshme të lëkurës dhe
duke e mbajtur atë të shëndetshme dhe elastike.

I rëndësishëm për mbrojtjen e diellit janë antioksidantë grup
carotenoids.
Për shembull, perime të verdhë-portokalli janë të pasura me beta-carotene. Ai
jo vetëm që lufton radikalet e lira por edhe zvogëlon
ndjeshmëri. Në kajsi përqendrimit të beta-carotene në veçanti
të lartë. Mjafton të 200 gram në ditë për ton tan u bë disi

errët se zakonisht. Për të arritur të njëjtin efekt me karrota,
kanë për të ngrënë për paund gjysmë.

Karotenoidet janë të absorbohet nga Bad pastër për shkak të më mirë
përdorim në kombinim me yndyrë-përmbajnë ushqime, siç
vaj ulliri.

Lutein Antioxidant gjetur në shumë perimet jeshile: spinaq,
lakër, bizele, leeks. Një antioxidant i fuqishëm natyror
çaj jeshil - në sajë të polyphenols përmbajtje në të.

Ushqimi tanning ndihmon të mbrojtur trupin nga brenda dhe të përkryer
kombinuar me veprimin e krem ​​dhe locione me filtra UV, e cila
djegien nga dielli pomohayutizbezhat dhe lëkurë photoaging nën

rrezatimi diellor.

Tamper lëkurës duke përdorur produkte kozmetike varet nga
Madhësia mbrojtës SPF faktor (dielli faktor mbrojtës, dielli
faktor).

Numri i ardhshëm në shenjë SPF tregon se sa shumë herë më shumë se në kohën
Ju mund të qëndroni në diell pa skuqje të lëkurës (eritema) në
i mëparshëm i drogës aplikoni sunscreen krahasim me
qëndroj
"Lëkurë pambrojtur." Për shembull, në qoftë se ju mund të
të tan lëkurës katërtën skuqje e një ore, pas vizatim mjet
me SPF 8, ju mund të zgjasë kohë për dy orë.