Çfarë të hani para provimeveSipas një ekspert udhëheqës të Shoqatës Australiane e ushqyese Clare Evangelista, dietë të ekuilibruar mund të rrisë përqendrimin.

Të gjitha prodhimet tona përdorura ndikojnë aktivitetin e trurit. Prandaj është e nevojshme për të dhënë trurit nevojshme "karburant" për të mbështetur të gjitha funksionet e sistemit nervor në krye. Përdorimi i pijeve të energjisë, çokollatë, karamele dhe i jep një hov të shkurtër të energjisë, por shpesh kjo nuk është e mjaftueshme.

Pesë këshilla të thjeshta për t'ju ndihmuar të përqëndrohen më mirë në provime.

Të jetë i sigurt për të shtroj. Mëngjes juaj do të japë trurin normal ka nevojë për karbohidratet, vitamina dhe minerale.

Si ushqim për mëngjes, ju mund të përdorni bollgur me fruta shtuar ose bajame, kalitur me qumësht i skremuar, thekur bukë thekre me një fetë djathë dhe një gotë lëng frutash.

Hani rregullisht gjatë gjithë ditës. Përdorimi i ushqimeve të energjisë të pasur do të ndihmojë të rivendosur ekuilibrin e energjisë në trup dhe për të shmangur dështimet përqendrimit. Produktet e rekomanduar:

 • Sandwiches me perime, djathë dhe ton i konservuar.
 • Cocktails me përzierje milled e frutave dhe qumështit skremuar / kos
 • Fruta (të freskëta, të konservuar dhe të thata)
 • Cookies, djathë të ulët yndyrë, dolli me përhapet, bollgur me qumësht.


 • Pini ujë të mjaftueshëm. Uji ndihmon reduktuar lodhjen dhe ndihmon punën e trurit në mënyrë më efikase. Merrni një shishe me ujë me ju në provim.

  Limit konsum tuaj të caffeine. Ju duhet të kufizojnë konsumin e kafesë dhe pijeve që përmbajnë kafeinë ose guarana. Kafeina ka një efekt stimulues dhe mund të shkaktojë rritje të ankthit dhe ankth.

  Aktiviteti fizik. Ushtrimi për provime të ndihmojë në uljen e stresit dhe për të përmirësuar gjumin.

  Lajme përgatitur në www.medicalnewstoday.com