Çfarë do të të ndihmojë të përballen me beriberi pranverë


 • Vitamina dietë: thonë "shijshme" - do të thotë "të dobishme"
 • Vitaminat janë të frikësuar nga zjarri dhe të lehta
 • Parandalimi është gjithmonë më e lehtë për të kuruar beriberi
 • Si për të marrë vitamina?

 • Dhe me të vërtetë ndjerë rraskapitje, të qenët i përgjumur ose, anasjelltas, nervozizëm, keqësuar shumë sëmundjeve kronike. Arsyet për këtë mund të jenë shumë të tjerë wow, por mbi të gjitha, trupi vetëm nuk është vitamina të mjaftueshme.


  Vitamina dietë: thonë "shijshme" - do të thotë "të dobishme"

  Vitaminat janë të nevojshme për metabolizmin normal, rritjen dhe riparimin e indeve. Sidomos në pranverë. Kjo është kur trupi ndihet veçanërisht mungesë akute të pasura me vitamina C, A, D, Grupi B.

  Në trup, i cili nuk po bëhet sa duhet i këtyre substancave, të ulët dhe të shkelur shumë proceseve natyrore që shkakton sëmundjen. Në nevojë urgjente për vitamina njerëzve të cilët konsumojnë alkool, pirja e duhanit, të ulur në një dietë dhe fëmijët.

  Ishte i lumtur për të marrë fëmijët me ngjyrë komplekset arra vitaminë e farmacive, duke përfshirë karamele e tyre. Por substanca tona organizmave të përfshira në shumë ushqime. Tradicionalisht, burimi kryesor i vitaminave - fruta të freskëta dhe perime.

  Megjithatë, kjo nuk është e vërtetë. Perimet dhe frutat me të vërtetë i pasur vitamina A, C R. Por, në mënyrë që të furnizohem "nota" të ndryshme të vitaminës B ose PP, kanë mish ligët dhe drithërat.


  Yndyrna bimore - një depo i vërtetë i vitaminës E, të kafshëve - vitamina A dhe D. Prandaj, të ushqyerit në dietë duhet të përfshijë të gjitha grupet e ushqimit.


  Vitaminat janë të frikësuar nga zjarri dhe të lehta

  Për të ruajtur vitaminat, ushqimi duhet të ruhen siç duhet dhe i përgatitur siç duhet. Më të mirë në mikrovalë ose steamed. Përdorimi i ujit sa më pak të jetë e mundur, si ajo lan larg shumica e vitaminave dhe mineraleve. Perime të freskëta janë prerë më mirë me një thikë, çelik inox dhe vetëm para se të shërbejnë, preferohet më shumë, sepse vitaminë C oksidohet lehtë dhe shkatërruar nga drita.


  Parandalimi është gjithmonë më e lehtë për të kuruar beriberi

  Për fat të keq, shumica e frutave dhe perimeve të humbasin vitaminat gjatë magazinimit, kështu që mbetet për të pranverës pak. Dhe kështu një natyrore vitaminë ushqim mangësi është e vështirë të mundë. Për të ndihmuar të mund të vijë vitamina të gatshme. Duke marrë ato, ju do të forcojë shëndetin tuaj dhe të ngadalshëm procesin e plakjes.


  Si për të marrë vitamina?

  Vitamina A. Për rritjen, sytë të shëndetshme, lëkura, organet e riprodhimit, rezistencë ndaj infeksioneve. Vaj peshku, mëlçisë, jeshile, fruta dhe perime të verdhë, yolks vezë, gjalpë.

  vitami D. Thithjen e kalciumit dhe fosforit. Rrezet e diellit, vaj peshku, qumësht, peshk oqean.

  Vitamina E.

  Enzimat antioxidant dhe parandalon shkatërrimin e strukturave ndërqelizore ngadalëson plakjen. Germinated grurë, soje, misri dhe vaj pambuku, margarinë, arra.

  Vitamina K. Rregullon koagulimit të gjakut. Zarzavate, mish derri, gruri, tërshëra, krunde.

  Vitamina C. Për kockave, sistemin e enëve të gjakut, muskujt, kërc dhe indeve të tjera; metabolizmi, formimi i hemoglobinës dhe të qelizave të kuqe të gjakut.

  Vitamina B1. Për metabolizmit karbohidrate, trajtimin e semundjeve te sistemit nervor. Derri, arra, maja që bën birrë, lakër gruri, spinaq, karrota, misër, fasule dhe fara.

  Vitamina B2. Për operimin e ngopjes me oksigjen indet e tyre, proteina dhe metabolizmi i energjisë, ndihmon absorbuar hekur.

  Viçi mëlçisë, maja që bën birrë, veshkave, yolks vezë, djathë, gjizë, qumësht.

  Vitamina B3. Për të përmirësuar metabolizmin e karbohidrateve, promovon shërimin plagë. Arra, fara luledielli, kikirikë, mish, peshk, bishtajore, maja.

  Vitamina B6. Për proteina, yndyrë dhe metabolizmit të karbohidrateve. Melasë, maja, krunde gruri dhe misri, soje, oriz errët, viçi, banane, mish qengji, salmon.

  Vitamina B9. Për zhvillimin normal të fëmijës gjatë shtatzënisë. Spinaq, marule, lakër, fasule, mëlçi, mish lope, mish pule, salmon, maja.

  Vitamina B12. Për funksionimin e duhur të qelizave të kuqe të gjakut, sistemin nervor.

  Organet e brendshme të kafshëve, maja, vezë, salmon, brokoli, lulelakër, kërpudha, soje, kikirikë, bizele.

  Vitamina N. Për metabolizmin, sintezën e acideve nukleike, prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut. Mëlçisë, zarzavate, asparagus, arra, mashurka, bizele.

  Vitamina R. Për të forcuar muret e enëve të gjakut. Frutave agrume, Kastrati, boronicë, shegë, kopër, kumbulla të thara, manaferrat thata hips.