Band stomakut krijuar një mrekulliUlur Modern burrë dhe një shumë e lëvizjes të vogël, siç njihet nga shkencëtarët. Ai punon në kompjuter në shtëpi shtrirë në divan duke parë TV, duhej të ecin dhe nuk duan të heqin dorë ushqim të shpejtë, patate të skuqura dhe sode me sheqer. Kjo rezulton në problemin e trashje dhe shpesh çon në trashje, e cila është bërë një problem serioz për banorët e vendeve të zhvilluara.

Pavarësisht nga fakti se kjo sëmundje, kjo do të duket, ka mënyra të thjeshta dhe efektive për të ndaluar, të tilla si ushqim të shëndetshëm dhe aktivitetit fizik, secili prej nesh është në gjendje për të shkurtuar ndjeshëm veten në ushqim ose të bëhet një atlet rregullisht -lyubytelya viziton palestër.

Tre motrat britanikë të cilët janë të trashë, dhe pesha e çdo zashkalyuvav 120 kg, vendosi të përdorë metodën radikal të gjetjes shpëtoj e peshë të tepërt në stomak nga fashë përshtatshëm - një lloj "përkëdhelje", përmes të cilit stomaku është i ndarë në dy pjesë dhe është si një hourglass . Në mes të këtyre pjesëve ostavlyayetsya lumen e ngushta, i cili lehtëson kalimin e ushqimit, si dhe pjesën e sipërme të stomakut është reduktuar në masë të madhe në përmasa, ai kontribuon në një kufi të mprehtë sasia e ushqimit të konsumuar, pacienti fillon të ndjehen të ngopje pas një lugë disa të ushqimit. Me të tilla një motrave fashë stomakut Georgina, Sharon dhe Pauline Johnson arriti të zvogëlojë peshën e tyre nga më shumë se 40-50 kg secila, me peshë fillestare prej 125-150 kg.
Para se ata kishin qenë të diagnostikuar me "shkallën e fundit të obezitetit", shëndeti i tyre është përkeqësuar dita ditës përparuar hipertensionit dhe sëmundjeve kardiovaskulare, vuajtje sistemin musculoskeletal që nuk i përballoj peshë të tepërt. Për më tepër, Sharon paralajmëroi se në qoftë se ajo nuk e ka humbur peshë, rrezikun për të vdekur gjatë dhjetë viteve të ardhshme, si zemra nuk mund të përballojë ngarkesën e tepruar. Sipas infermieret, dhe pilula dietë nuk kanë qenë të suksesshme për të ndihmuar vetëm për peshën më të ulët. Kufizimi i ushqimit shkaktuar uri torturues u bë e pamundur për të bërë ndonjë punë fizike, madje edhe në këmbë u bë një problem.

Pastaj motrat vendosur për të instaluar fashë, e cila ndihmoi të reduktuar në mënyrë të konsiderueshme në peshë.

Për fat të keq, si të gjithë operacionit, instalim fashë stomakut ka efektet e saj anësore - shërimin e pacientëve pas kirurgji është i ngadalshëm, duke pasur parasysh që shëndeti i saj ishte dëmtuar motrat trashje, të hahet shumë në një pjesë të ushqimit në stomak ndjeni dhimbje, bie Flokët që humbet ushqyesve lëkurën droops. Por pavarësisht nga kjo, motrat janë të lumtur dhe shpresoj se ky transaksion do të hapë rrugën e tyre për një jetë të re.

Sipas statistikave zyrtare, në vitet e fundit është dyfishuar numri i operacioneve fashë instalim stomakut.

Lajme përgatitur mbi www.dailymail.co.uk