Këshillë e keqe për dieters


 • Hani mëngjes vetëm, me një seksionet shokë drekë, darkë dhe jap armikut
 • Plotësisht të eliminuar yndyrnat nga dietën - dhjamin mbi ta dhe në përgjithësi ato janë të dëmshme
 • Hani naftës të lehta - ata janë jashtëzakonisht të dobishme
 • Mos hani ëmbëlsirat para ushqimit - humbje e oreksit
 • Supave duhet të hani të paktën një herë në ditë
 • Pije të gazuara dhe shuan etjen, veçanërisht i ftohtë
 • Duhet të pini pas një vakt
 • Hani mëngjes vetëm, me një seksionet shokë drekë, darkë dhe jap armikut.

  Alexander Suvorov ishte sigurisht një ushtar i madh. Por njohuritë e tij të të ushqyerit, për fat të keq, ishin slabzhe më shumë se një art luftarak. Unë mendoj, tani të gjithë e dinë se raporti optimal i vëllimit dhe futje kalori në vaktet është: Mëngjesi - 30-35%, drekë - darkë dhe 40-45% - 25% e dietën e përditshme.

  Frutat dhe perimet e para janë gjithmonë të dobishme, dhe ata mund të hanë edhe pse kur dhe sa.

  Po, fruta të papërpunuara dhe perimet sigurisht që është e dobishme, por jo gjithmonë dhe në çdo sasi. Së pari, ka njerëz edhe pse dhe disa nga të cilat organizmi asimilon djathë keqe yndyrë. Ata madje edhe shuma të vogla të frutave dhe perimeve të papërpunuara mund të shkaktojnë bloating, urth, diarre. Së dyti, perime gatuar dhe fruta gjithashtu duhet të marrë, dhe raporti optimal i frutave të freskëta dhe gatuar dhe perime për një person i shëndoshë - rreth 2: 3. Së treti, përdorimi i përfitimeve reale të zarzavate të freskëta dhe fruta të sjell vetëm me stomak bosh, ose më saktë - siç i parë (ose, më shpesh thonë zero) vakt apo në mes të ngrënies.


  Përdoreni si fruta të papërpunuara dhe perimeve pas vakt, ëmbëlsirë më tepër e dëmshme se të dobishme: ato procese kështu vyzvyayut e kalbjes dhe fermentimit në zorrë. Shton se shumica e njerëzve kanë një sistem i mirë ndihmon tretjen e ushqimit mëson fruta dhe perime specifike për lokalitetin ku personi është lindur dhe rritur, dhe shumë më keq përballuar shijshme jashtë shtetit.

  Plotësisht të eliminuar yndyrnat nga dietën - dhjamin mbi ta dhe në përgjithësi ato janë të dëmshme.

  Kështu, marrja e tepruar e yndyrës është e keqe. Teprica yndyrë të vërtetë të kthehet në dyqane yndyrë, duke shkaktuar depozitimin e kolesterolit në enët e gjakut, etj etj .. Por - kjo është vetëm e tepërt!

  Yndyrna janë të nevojshme nga trupi në një shumë për mesatar në moshë madhore, 70-100 gram në ditë (kohët e fundit botoi një numër të veprave nutritionists shumë të respektuar, ku të justifikuara dhe të vogla numrat - 30-50 gram në ditë Por zvogëluar konsum yndyrë në. ky nivel duhet të përdoret për të kontrolluar përbërjen e yndyrave për të parandaluar ndodhjen e mungesës së acideve yndyrore esenciale).

  Hani më shumë vaj perimesh - nga atë yndyrë. Replace vegjetale yndyrna shtazore vaj.

  Në fakt vaj vegjetal kalori është shumë më e lartë se sa i butë. Nëse varieteteve shumica e gjalpë përmbajtje yndyrë e rendit të 70-75% në salcë kosi - 10-30%, pothuajse të gjitha varieteteve të bimëve - 99 ose madje 99,9%.

  Dhe yndyrna vegjetale depozitohen në dyqanet tona yndyrë jo më keq se yndyrna shtazore. Gjalpë Kolesteroli, me të vërtetë, përmbajnë shumë më tepër se një perime, por në qoftë se futje totale yndyrë nuk është e tepruar, ajo nuk mund të jetë frikë të depozitave të saj në muret e enëve të gjakut. Kolesteroli, që ra fjala, është gjithashtu thelbësore për funksionimin normal të trupit, dhe dëmi është shumë vetëm e sasisë së tij. Rekomandim "Klasike" - e përdorur në ditën e 70-100 gram yndyrë në vajrat bimore duhet të përbëjnë 25-30 gram.

  Hani naftës të lehta - ata janë jashtëzakonisht të dobishme.

  E gjatë kjo ditë ne jemi të siguruar në televizion.

  Por kjo nuk është e vërtetë! Zëvendësuesit gjalpë - ashtuquajtura të lehta apo të lehta ultra të naftës - e përbërë kryesisht nga vajra bimore, por gjatë përpunimit ata pësojnë trajtim të veçantë, i ashtuquajtur hydrogenation, në mënyrë që ato të mbeten të ngurta në temperaturë dhome. Një studim i pavarur gjetur se vajra bimore hydrogenated për trupin edhe më të dëmshme se yndyrna shtazore. Përveç kësaj, përmbajtja e yndyrë / vajrave të lehta ultra të lehta - 60-75%, pothuajse të barabartë me përmbajtje yndyrë e gjalpë. Dhe ku është lehtësia / nadlehkist?!

  Mos hani ëmbëlsirat para ushqimit - humbje e oreksit.

  E drejtë. Humbje. Nëse jo plotësisht, ajo është shumë e dukshme.

  Por a është kjo e keqe? Për shumicën e njerëzve, është shumë më problemi më urgjent i peshë të tepërt se sa mungesa e saj. Dhe para ngrënies ngrënë fetë e çokollatë apo një lugë të ndihmojë mjaltë shall urisë dhe kështu të shmangur overeating. Sidomos në qoftë se ju jeni të vërtetë të uritur shumë, thonë, e humbi vakt mëparshme.

  Supave duhet të hani të paktën një herë në ditë.

  Kush nuk ka ngrënë supë, të fitojnë ulçerë.

  Më shumë se një temë e diskutueshme. Vështrime nuk e ka zbuluar lidhjen më të vogël në mes të përdorimit / mos-aplikimin e supave dhe ndodhjes së ulcerat gastrike (dhe sëmundjeve të tjera të traktit digjestiv). Po, një supë e mirë gatuar me të shëndetshme, ushqime natyrale - ushqime të dobishme.

  Por mbi të njëjtat produkte, gatuar ndryshe, thonë, një merak perimesh, përfitim ka të ngjarë të jetë më pak. Përveç supave, si çdo dehur tjetër të lëngshme menjëherë para ngrënies ose kur ajo është e holluar lëng stomakut, e cila komplikon dhe ngadalëson tretje. Supave me të vërtetë të dobishme vetëm në qoftë se të dytë ju do të hani diçka të thatë të mjaftueshme.

  Pije të gazuara dhe të shuan etjen. Sidomos i ftohtë.

  Asgjë si kjo. Kurrë mos i kushtoj vëmendje se pas sode përsëri së shpejti etje? Sidomos pasi që, të cilat janë përdorur në vend të sheqerit "dietë" sweeteners.

  Dioksidi i karbonit që përmban ujë soda fitilin e gojë, ezofag dhe stomak, duke krijuar iluzionin e shuash etjen, i cili (iluzion), megjithatë, është shumë i shpejtë. Kjo e komplikon dioksidit të karbonit thithjen e ujit në stomak mund të shkaktojë urth, ënjtje të barkut, i cili vjell. Dhe sa ngjyra dhe kimikateve të tjera carbonation, modës veçanërisht bashkëkohor dhe markë popullor,? Lexoni etiketën-ka përbërjen e tij (është e shkruar zakonisht nga shkronja të vogla që janë pothuajse e pamundur për të dalluar, dhe shpesh me shumë të ulët kontrast font ngjyra, të tilla si e zezë për të gjelbër të errët sa duket, në mënyrë të veçantë që askush të lexuar.) - Unë mendoj se do të vijë në horror ... etje më i mirë pije ujë të ngrohtë - plain ose ngrënie dhomë (njelmët) mineral.


  Ajo byst ndonjë pije tjetër është zhytur në traktin e sipërm të tretjes dhe të kompensuar humbjen e lëngjeve (një mineral - dhe kripë). Pije të ftohtë janë të zhytur më ngadalë.

  Duhet të pini pas një vakt.

  Pini çaj (kafe, lëng, lëng ...) menjëherë pas një vakt - shumë ndoshta më e zakonshme e të gjitha "zakonet e këqija" vakt të. Gjatë dhe menjëherë pas një vakt nuk duhet të pini! Përveç kur ju përdorni një ushqim të thatë - pini gllënjka të vogla të saj, një sasi të vogël të ujit të mundshëm dhe madje e nevojshme. Lëng drenazhuar gjatë dhe menjëherë pas një vakt, i holluar pështymë dhe lëng stomakut, zvogëlon përqendrimin e enzimeve ndihmon tretjen e ushqimit në to, të cilat nga ana e ngadalëson dhe pengon tretjen.

  Rekomandohet që të pini të paktën gjysmë ore para një vakt dhe jo më herët se një orë pasi të hahet.

  Diskutoni komunitetin