Fast ushqim - vdekja i shpejtëSipas ekspertëve, një dietë e shëndetshme është në të vërtetë më e lehtë se sa duket në shikim të parë, por kërkon disa ndryshime të jetesës. Si ju filloni për të blerë dhe të përgatitur ushqim nga përbërësit të freskëta vetëm, ju do të kuptojë se sa e lehtë është.

10 këshilla të thjeshta për t'ju ndihmuar të shmangur sistemin kardiovaskular të mundshëm.

 • Zgjidhni për dyqan të rregullt pazar ku ka gjithmonë ushqim i freskët: drithëra, mish dhe prodhimet e detit.
 • Gjithmone Thuaj lamtumirë për të konservuar dhe produkte gjysëm-të gatshme. Shpesh ata janë një burim i përqendrime të larta të natriumit dhe karbohidratet.
 • Përdorni seasonings të freskëta të perimeve në vend të kripës.

  Më i zakonshëm i tyre është borzilok, nenexhik, rozmarinë dhe hudhër.
 • Replace gjalpë me perime, e cila është më e shijshme dhe të shëndetshme. Në vend të gatimit me gjalpë, provoni vaj ulliri me trumzë ose borzilok.
 • Shmangni ushqimet e skuqura gatuar në një tigan. Shumë më e dobishme është e pjekur në furrë ose në enët i pjekur në skarë. Është gjithashtu e rekomanduar për të piqem pule ose peshk me perime të freskëta.
 • Hani më shumë peshk. Peshku përmban më pak yndyrë dhe e pasur me omega-3 acide, të cilat luajnë një rol të rëndësishëm në metabolizmin yndyrë.
 • Futje Limit i mishit dhe derri varieteteve të kuqe.


  Këto produkte të nisur procesin e arteriosklerozës, e cila më pas çon në zhvillimin e sëmundjeve koronare të zemrës.
 • Gëzojnë një ëmbëlsirë me fruta të freskëta, jo tortë apo akullore.
 • Nëse pini alkool, ju preferoni verë të kuqe për të pijeve të tjera. Kjo është një verë e kuqe përmban antioksidantë dhe bioflavonoydy - substanca që forcojnë muret e enëve të gjakut. Megjithatë, abuzimi i alkoolit çon në alkoolizmit, presionit të lartë të gjakut, trashje dhe goditje në tru.
 • Ndiqni servings mesme ngrënë. Është më mirë për të ndarë racionin e përditshëm të disa teknika që ju hani të gjitha menjëherë.
 • Lajme përgatitur në www.medicalnewstoday.com