Pse keq skuqur


 • Kujdes, shumë yndyrë!
 • Ku e bëri të njëjtat vitamina?
 • Vuan Zemra
 • Në vend të vitaminave - carcinogens
 • A ka një mënyrë për të dalë?


 • Vezë të fërguara, patate të skuqura, steaks, peshk i pjekur në skarë - një e rrallë
  Familja bëjmë pa këto vakte të rregullta. Buds shije tona plotësisht
  indiferent për dobinë e produkteve, shpesh duke preferuar atë të dëmshme për
  Në veçanti skuqur, mbuluar me një kafe e shijshme të artë. Sa keq skuqur
  ushqim dhe se si të gatuaj ushqim e shijshme paktën, duke shmangur tiganisje?

  Kujdes, shumë yndyrë!

  A është e mundur për të skuqura pa vaj? Kjo është e dyshimtë. Dhe çfarë vaj ne
  të përdorur për tiganisje? Vështirë se dikush do të ëndërrojnë për të derdh në shtrenjta pan

  vaj ulliri të ftohtë i parë i shtypur. Ne përdorim luledielli lirë
  rafinuar, deodorized dhe sjell absolutisht asnjë përfitim, por
  shton në sasi të madhe të ushqimit yndyrë. Për shembull: një i zier i madh ose
  pjekur patate - është 220 kalori. E njëjta patate që ishte
  Skuqura në frëngjisht - kjo është 700 kalori. Fillimisht më shumë kalori në mish dhe peshk
  skuqur konvertuar në gjysmën e kërkesave të përditshme të ushqimit. Naedites ju dy
  copa të mëdha të peshkut për ditën?


  Ku e bëri të njëjtat vitamina?

  Jo vetëm yndyrë të tepërt - efekt anësor i pjekjes. Me i fortë
  Produktet e ngrohjes prishen vitamina dhe C dhe A dhe E, dhe shumë të tjerë.  gatim dhe braising gjithashtu nuk janë të ruajtura në shumën origjinale, por
  humbur shumë më e vogël e tyre. Dhe çfarë është pika në vakt në qoftë se ajo nuk i përmbush
  Kërkesa e ruajtjen e shëndetit?


  Vuan Zemra

  Të gjithë e dinë transzhyry përdorur për të
  Industritë e ushqimit të shpejtë, në mënyrë të konsiderueshme rritjen e kolesterolit në gjak
  gjak, dhe ne e gjejmë veten në rrezik për sëmundje të zemrës dhe enëve të gjakut.
  Transzhyriv plotësisht në margarinë, gjalpë i shkrirë dhe "gjalpë" industrial me
  yndyrë tjetër se 82,5%.


  Në vend të vitaminave - carcinogens

  Kur ishte hera e fundit keni menduar për kuptimin e fjalës
  "carcinogens"?

  Duke gjykuar nga prevalenca e afatit, kuptimi i saj ka kohë që janë shuar.
  Por kancerogjen - një substancë kimike që rrit rrezikun
  e kancerit. A jeni i frikësuar e kancerit?

  Kur e ekspozuar ndaj produkteve që përmban karbohidratet tiganisje, ne
  merrni vendosur Acrylamide, carcinogens, të cilat janë nënshtruar edhe të
  shëndetësor rrezik i sistemit nervor.


  A ka një mënyrë për të dalë?

  Sigurisht, ka alternativa.

  Personi i vetëdijshëm për shëndetin refuzon tiganisje
  duke e zëvendësuar atë me gatim, steaming, pjekje dhe shuarje në petë ose
  mëngë. Pa vaj. E njëjta ulliri vaj ftohtë presion i parë mund
  Shtoje te produktit të gatshëm.

  Nëse nuk skuqur jetoj krejt e pamundur, është e mundur,
  Së pari, një herë dhe për moshat për të blerë jo-ngjit pan me një profesionist
  mbuluar dhe kuzhinier pa një rënie të naftës. Së dyti, ju mund të zëvendësojnë për tiganisje
  gatim në skarë ose piqem atë në furrë grilë. Nga rruga,
  I pjekur në skarë e mirë sepse ajo lejon jo vetëm shtoni vaj ekstra, por
  dhe shpëtoj yndyrë të tepërt në produkt (ikjen shkrirë yndyrë poshtë).
  Së treti, në qoftë se ju nuk janë të gatshëm për të dhënë preferencë për ndonjë metodë tjetër për tiganisje
  gatim, të merrni vaj të veçantë për tiganisje. Le të jetë
  Ulliri i rafinuar. Kjo sigurisht nuk do të përfitojnë, por nuk lënduar

  si misri ose luledielli. Në vaj ulliri përmbante
  monounsaturated omega-9 yndyrna me një shkallë të lartë të oksidimit që nuk janë
  thjesht të kthyer për të carcinogens si polyunsaturated omega-6 luledielli
  apo ndonjë tjetër.

  Dhe hani fruta më të freskëta dhe perime, qumësht të freskët
  produktet me lactulose dhe shkurtimet. Të gjitha këto produkte përmbajnë substanca
  lidh komponentë mutagjene ushqime të skuqur dhe largimin e tyre nga
  trup.