Pse femrat humbasin peshë vështirë


 • Rasti i praktikës
 • fiziologji interesante
 • Molla dhe dardha. Çfarë lloj ju?
 • Si e bën qelizat e grave yndyrë
 • Burrat preimuschstvo - muskujt
  Rasti i praktikës.
 • Një çift erdhi në mjek diete Doktor. Ata ofruan të njëjtin program e aktivitetit fizik dhe të ushqyerit. Një muaj më vonë doli se njeriu ka humbur £ 3,15, por ajo rikthehet në 0,45 kilogramë.

  Mjeku e pyeti nëse kishte ndonjë dallime në stilin e jetës dhe të ushqyerit e tyre, dhe ka marrë një përgjigje negative. Ata hëngrën të njëjtën ushqim në të njëjtën kohë dhe së bashku vizituan palestër.

  Ajo ka qenë një muaj dhe humbi 2,7 kgs burrë dhe një grua - vetëm 0,47 kilogramë (një peshë që ajo ka në muajin e kaluar). Nuk është çudi, ajo ishte shumë i mërzitur dhe ishte i gatshëm për të hedhur përpjekjet e tyre për të humbur peshë dhe pastaj të vendosur në lidhje me çokollatë.

  Ky rast është më i mirë konfirmon metabolizmin se si të ndryshme në burrat dhe gratë si ndryshe rregulluar dhe aty janë qelizat meshkuj dhe femra yndyrë. Ajo ishte e nevojshme për të ndryshuar një program hollim grua dhe të shkoni në një dietë të ndryshme, dhe dy muaj më vonë ajo do të "kapur" burrin e saj, dhe pas 6 muajsh ata të dy arritën peshën e asaj ëndrre.


  fiziologji interesante.

  Trupi i një njeriu nga lindja ka aftësinë për të djegur dhjamin më të shpejtë se trupin e një gruaje. Nuk është një fakt që gratë janë të ndryshme nga jo burrat vetëm strukturën e organeve të brendshme. Qelizat yndyrë e grave të mëdha, burrat dhe gratë më aktive të humbur peshë aq shumë më e ngadaltë e burrave, dhe duke fituar shpejtësi.

  Megjithatë, para se ne e kuptojmë pse qelizat femra yndyrë aq kokëfortësi reziston përpjekjet tona për të kontrolluar peshën tuaj, ju duhet së pari të kuptojnë se çfarë është kjo qelizat e yndyrës dhe se si ajo funksionon.

  Në trupin e njeriut ka rreth 30 miliardë qelizat yndyrë që janë të aftë në rrethana të caktuara të aksioneve deri 67,5 £ e yndyrë.

  Vetëm qelizat Të problemi yndyrë - për të ruajtur kalorive kur trupi nuk ka nevojë për to, dhe do t'i djegësh kur është e nevojshme. Qelizat yndyrë nuk lodhen vetëm, ata kanë nevojë për ndihmë. Këto asistentë janë enzimat që kryejnë transportin e qelizave yndyrë brenda dhe jashtë. Enzimat që ndihmojnë trupin për të ruajtur yndyrë, i quajtur zhyroobrazuyuschyh, dhe ata që të ndihmojë djeg dhjamin - zhirorasscheplyayuschimi.

  Burrat dhe gratë mund të kenë numër të njëjtë të qelizave yndyrë, por kjo ngjashmëri mes tyre përfundon. Dallimi kryesor në mes qelizave meshkuj dhe femra yndyrë konsiston në disa mekanizmave të ndryshme të enzimeve dhe sasia e qelizave yndyrë.

  Siç mund ta keni mendoi, trupi femër ka më shumë enzima zhyroobrazuyuschyh që kontribuojnë në akumulimin e yndyrës dhe qelizave më shumë yndyrë. Meshkujt, nga ana tjetër, enzimat më pak zhirorasscheplyayuschih që djeg qelizat yndyrë dhe më pak të mëdha yndyrë.
  Ta themi thjesht, trupi femëror është projektuar në mënyrë që për të ruajtur yndyrë më shpejt dhe me efikasitet. Trupi i njeriut, nga ana tjetër, ofron të shpejtë dhe efektiv të djegur dhjamin. Si rezultat, gratë humbasin yndyrë ngadalë, dhe ngadalë të grumbulluar njerëzit e tij. Estrogjenit - hormon seksi femër aktivizon enzimat zhyroobrazuyuschyh. Kjo është arsyeja për akumulimin e trupit yndyrë të femrës gjatë pubertetit, shtatzënisë, terapi hormonale dhe kontraceptivëve oral.

  Nënë Natyra e dinte se çfarë po bënte, duke furnizuar femër trupit mekanizëm të ngjashëm. Kjo është e nevojshme për të ruajtur funksionin riprodhues dhe ngjizje normale. Ju nuk mund të jetë një grua, nuk ka mbulesë të caktuara yndyrë trupit.

  Molla dhe dardha. Çfarë lloj ju?

  Estrogjenit stimulon jo vetëm enzimat zhyroobrazuyuschyh, duke shkaktuar ato për të grumbulluar yndyrë, por gjithashtu tregon se ku është. Kjo është dallimet dytë domethënëse në mes burrave dhe grave. Estrogjenit drejton yndyrë, kryesisht në mollaqe dhe kofshët. Gruaja mesatare ka trupin e 44 permasa të sipërme dhe 48 - pjesën e poshtme. Kjo është arsyeja pse ata janë quajtur shpesh "dardhë".

  Nëse njerëzit duke fituar peshë të tepërt, yndyrë është përqëndruar zakonisht në bel për shkak të ndikimit të mashkullor testosterone hormon seksi. Të tillë janë quajtur "mollë".

  Nëse ju jeni tipi i formës "dardhë", gjëja e parë që ju do të fitojë peshë në kofshët dhe mollaqe. Qelizat yndyrë njeri i vogël më të mëdha dhe kanë enzimat më zhyroobrazuyuschyh, kështu ulur në një dietë apo të angazhuar në mënyrë aktive në sport, njerëz me shtat të lartë të humbasin peshë më shpejt. Sigurisht, pas disa software, dhe njerëz të ulët me sukses heqin qafe e peshë të tepërt, por qelizat yndyrë do të tregojnë më shumë përkushtim kërkohet prej tij dhe përpjekje.

  Në qoftë se ju "mollë", qelizat tuaja yndyrë përmbajnë shumë enzime dhe zhirorasscheplyayuschih janë të vogla, duke lejuar për më shumë humbje peshe shpejtë. Sigurisht, estrogjenit aktivizon qelizat tuaja yndyrë, duke i bërë ata më të "kokëfortë" sesa burrat, por në krahasim me "para" trupi juaj do të përgjigjet shumë më shpejt për të ndryshuar dietën dhe stërvitje.

  Me diferencë moshe midis "para" dhe "Apple" është edhe më e theksuar.

  Si e bën qelizat e grave yndyrë.

  Le të shikojmë në funksionimin e qelizave femra yndyrë në një situatë të jetës reale. Keni pasur një ditë të keqe, ju egërsi të uritur dhe hëngri darkë në një pizza.

  Nevoja për kalorive trupi juaj është e pajisur plotësisht me tri feta pica me tetë dhe pesë pjesë të tjera - është e kalorive të tepërta që të merrni në gjakut paprekur tuaj. Që qelizat yndyrë e kofshët tuaj dhe mollaqe janë më aktive, pesë "ekstra" feta pica transportuar nëpërmjet enzimave zhyroobrazuyuschyh është në këto pjesë të trupit. Tani, edhe nëse ju zgjedhin nga çokollatë akullore për ëmbëlsirë, qelizat yndyrë mollaqe tuaj dhe kofshët ishin më të mëdha.
  Por prania e estrogjenit në trupin e një gruaje nuk është arsyeja e vetme që ne lehtë mund të rekrutojë peshë.

  Ajo është gjithashtu fakti se për shumicën e grave dietë bëhet një ankth. Unë nuk e di një grua që të paktën një herë në jetën time u ul në një dietë, por më e vë veten në këtë provë më shumë se një herë në vit.
  Të ulët kalori dietë - është, kaq të çuditshme të mjaftueshme, miku më i mirë i qelizave të grave yndyrë. Nëse femrat e dinë se çfarë po ndodh realisht me trupin e tyre kur ata marrin në një dietë, ata kurrë nuk do të kishte bërë sherr. Pasi qelizat tuaja yndyrë "kuptojnë" se të ardhurat e kalorive trupi ra, ata hedhin një britmë beteje dhe thirrje zhyroobrazuyuschyh enzima të fillojë detyrat e tij. Për fat të keq, enzimat zhirorasscheplyayuschie nuk shfaqet në listën e të ftuarit.

  Ushqimi rrit përmasat e qelizave të majme shkakton atyre për të grumbulluar yndyrë në mënyrë aktive dhe të djegur atë ngadalë. Dhe fakti që ju gëzoheni, duke marrë në peshore - it nuk është fakti se vyhudeete me yndyrë - ka shumë të ngjarë që ju jeni të humbur ujin dhe muskujve, dhe të shpëtoj yndyrë mbi vete pa specialist kompetent mjekësor nuk është aq e lehtë.
  Qelizat yndyrë për burra përgjigjet reduktuar i kalorive anyway.
  Kur një njeri ulet në një dietë tradicionale të ulët kalori, ai aktivizon enzimat dhe zhirorasscheplyayuschie i tyre me sukses të humbur peshë. Një grua dhe humbin peshë në qoftë se i ulur në një dietë, ajo pastaj shpejt u kthye në peshë ish dhe duke fituar edhe më shumë se më parë - ky mekanizëm që kemi përmendur në nenet tona të mëparshme.

  Burrat preferojnë - muskujt.

  Ajo duhet të thuhet se burrat kanë një tjetër avantazh: Muskujt. Kjo nuk do të thotë se funksionin mashkull dhe femër qelizë në mënyra të ndryshme. Fakti që burrat kanë më shumë muskujve në masë të muskujve të grave me 40%. Muskujt kanë Mitochondria që djeg kalori nga konvertimin e tyre për të ngrohur dhe ujë. Kështu, në masë të madhe të muskujve ju keni, më shumë kalori dërguar në qelizat e muskujve dhe të djegura atje dhe më pak yndyrë është depozituar në trup.
  Pra, ne mund të themi se trupi mashkull ka një mekanizëm që ndihmon atë, duke kufizuar futje me kalori dhe stërvitje në rritje, duke humbur peshë me sukses.

  Në të kundërt, gratë janë të rregulluar në mënyrë që të fitojë me sukses peshë sepse enzima zhyroobrazuyuschyh janë më shumë dhe më pak në masë të muskujve. Sepse qelizat gratë yndyrë shumë "kokëfortësi" mashkull. Ata fokusohen kryesisht mbi kofshët dhe mollaqe, në mënyrë aktive ruajtjen yndyrë dhe mezi i dhënë atë me alarm të plotë pritur këto dieta.
  Duke ndarë këtë informacion me pacientët tanë, shumë prej tyre ndihen të dënuar me dështim nga fillimi. Një prej tyre si ata bërtiti: "Dhe çfarë Krijuesi papëlqyeshme kështu grua?" Por si ai apo jo, si e bën trupi juaj nuk do të ndryshojë natyrën e saj.

  Ju duhet të njohin faktet objektive dhe të punojnë me "gjëra" që është. Për fat të keq, shumica e grave u përpjekur për të humbur peshë, nuk e marrin parasysh veçantitë e trupit të tij dhe të përdorë dietë të ulët kalori. Para se të hedhur në ekstreme të tilla, ju lutem konsultoni dietist tuaj dhe ti e kupton se kur rri ulur në një dietë, qelizat tuaja yndyrë janë të vendosur për ju. Dhe të fitojë. Ne nga ana tjetër dua të ju them se qelizat yndyrë mund të fitojë, ju vetëm duhet të bëni atë të saktë.

  Qëndrojnë të shëndetshme dhe të lumtur!