Sa e rrezikshme sëmundjet Fitnes që mund të bëhet në palestër


 • Kallo
 • Foot atletike
 • Puçrra fytyre
 • "Rruga" i nxituar
 • Dangerous tan

 • Por dermatologists paralajmërojnë se forca e tepruar mund të çojë në pasoja shumë tragjike.

  Sigurisht,
  Nuk ka diskutim që ushtrojnë - një nga thelbësor
  Përbërësit e një jetese të shëndetshme. Ashtu si ne duhet të jenë të ngarkuar dhe
  mendjen, sepse përveç rreziqeve të dukshme (lëndime) pa entuziastë palestër
  prisni kufitar dhe fshehur - për shembull, detyrimet e të gjitha sëmundjeve që të bashkë
  Çdo gjë tjetër mund të bëjë vizita të mëtejshme në palestra e pamundur.

  Për
  sëmundjet më të zakonshme të lëkurës në të cilat lëndë
  Vizitorët fitnes qendra, thanë ekspertët në konventën e Akademisë Amerikane të Dermatologjisë.


  Kallo

  Nëse ju jeni
  bëni në palestër, fërkimet e vazhdueshme të metalit dhe të tjera
  sipërfaqe mund të shkaktojë blisters neprohodyachiy:
  sipërfaqe të lëkurës është e stratifikuar, dhe formoi një boshllëk
  lëngshme akumuluar. Sidomos vuajnë nga drithërat atyre që e duan
  drejtuar apo ngre pesha. Për të shpëtoj veten e këtij kamxhiku,
  të përpiqet sa më mirë të jetë e mundur për të mbrojtur zonat e kontaktit të trupit të tij
  fërkime.

  - Blej për drejtimin çorape të veçanta me lagështi-thithjen
  indeve, dhe për trajnimin në palestër - dorashka - këshillon dermatolog
  Bryan Adams. - Dhe në çdo rast vë në dukje gishtërinjtë! Mbrojtja më e mirë
  se lëkurën tuaj, ajo është ende atje, kështu që më mirë të le


  lëng nëpër një vrimë të vogël dhe të mbyllë zonën e prekur pa
  hequr lëkurën.

  Nëse vëreni skuqje përreth këpucë me majë,
  Adams paralajmëron, kontaktoni një dermatolog, ajo mund të jetë një shenjë e
  infeksion, që marr në palestër është e lehtë.


  Foot atletike dhe

  Një i tillë
  Emri fungale krenar shpesh është një sëmundje kronike e këmbëve.
  Sidomos mirë ajo mbijeton në lagur mjedisit, të ngrohtë, dmth
  sportive klub - një vend ku njerëzit vijnë për të fjalë për fjalë djerse -
  ideal për përhapjen e saj. Megjithatë, si për shumë
  kërpudhave të tjera.

  Nuk është e vështirë të mendoj se viktima kryesore e kësaj
  sëmundje - këmbë.

  Kërpudhat shkakton një ndjesi djegie dhe kruarje në mes
  këpucë me majë, tharje të lëkurës, plasaritje dhe lëkurë. Tjetër
  simptomë mund të jetë një lëkurë e thjeshtë thekur në skajet e thembra në
  që shumë nuk e madje edhe i kushtoj vëmendje. Nëse sëmundja është infektimi nuk trajtohet,
  ajo mund të përhapet dhe thonjtë, dhe pastaj të dëbuar ajo do të jetë shumë
  më e vështirë.

  - Mënyra më e mirë për të mbrojtur kundër atlet këmbë - ndonjëherë
  ecin zbathur klubet palestër, nëse dhomë salcë, dush ose pishinë -
  tha Dr Adams. - Këpucë vesh, çorape, pantofla - çdo gjë
  për të reduktuar kontaktin e mundshëm me dysheme.


  Puçrra fytyre

  I rregullt
  ushtrim mund të çojë gjithashtu në formimin e t.

  quajtur. Acne MEKANIK
  - Lloji i puçrra fytyre, e cila ndodh sepse çorape janë veshje shumë të ngushtë. E tyre
  Shfaqja gjithashtu ndihmon mjedis të ngrohtë me lagështi dhe fërkime të vazhdueshme
  lëkurës. Zona kryesore e shkatërrimit - zonë ijë dhe mollaqe.
  Shkrirja sintetike, pantallona të shkurtra të shtrënguar - një veshje pseudo-sportive
  plotë të të gjitha dyqanet, por i vazhdueshëm i saj veshin mund të jetë tepër
  dëmshme.

  - Thjesht ndryshoni pëlhura sintetike në natyrore,
  breathable - këshillon Dr Adams. - Vetëm mos harroni, kjo masë nuk është
  njëqind për qind. Ju ende mund të kenë nevojë për të kërkuar ndihmën e
  Mjeku.


  "Rruga" i nxituar

  Ky sulm është zakonisht
  kaplon ata që gëzojnë klasa për Mats dhe qilima.

  Kjo është,
  Vizitat e rregullta, të themi, yoga, gjimnastikë, dhe vetëm ndonjë
  Ushtrime për paraqitjen e katit kërcënuese të lezioneve të mëdha të lëkurës të ngjashme
  për kujdesin e lehtë. Lëkura kthen të kuqe, fillon sadnyty dhe i mbuluar me trashë
  kore ngjyrë kafe.

  Nëse keni shenjat e para
  "Rruga" i nxituar, shihni mjekun tuaj për një recetë e ointments mjeksore dhe pas
  Kërkesa duhet të mbyllë zonën e prekur me të zakonshëm. Pa i duhur
  Mbrojtja ju mund të vini deri një infeksion, dhe atëherë ju do të duhet shumë
  trajtim më serioz.


  Dangerous tan

  Përveç
  Gama e zakonshme e shërbimeve shumë klube shëndetësore ofrojnë shumë
  "jo sportive" mënyra për të bërë trupin tuaj më tërheqës.


  Për shembull - krevat tanin. Si i mirë për të rënë 15-20 minuta - dhe të lëkurës janë
  merr një ngjyrë të artë, 15 - dhe ju mund të mburrem për shokët
  përsosur tan. Megjithatë, ankimi mund të jetë jetëshkurtër
  të rezultojë në shumë më shumë probleme se sa zbehje - domethënë, kancerit të lëkurës.

  -
  Si një dermatolog praktikuar, unë shoh çdo ditë që i trishtuar
  i mbushur me pasoja mall për gjatë gjithë vitit tan - thotë
  Dr Adams. - Rrezitje me të vërtetë e rrezikshme dhe unë në përgjithësi do të këshillojë
  ndalojnë përdorimin e tyre, veçanërisht në shkollat ​​që
  pozicionohen si "qendra shëndetësore".

  Frikë
  e dëmshme UV dhe sportive tifozët nevojë jashtë

  veçanërisht skiatorë dhe snowboarders. Tregon vetëm borë aftësinë
  rrit efekt të dëmshëm, kështu që në ditët me diell më të mira
  përmbahet nga hipur.

  Në verë, ju duhet të jenë të kujdesshëm
  Drejtimin tifozët dhe sporteve të ndryshme. Duke marrë një goditje e lehtë ose
  lojë e volejboll plazhi, shikoni në orën: kohën mes 10
  dhe 16:00 - koha më e rrezikshme për lëkurën tuaj. Ndjek
  faktor sunscreen mbrojtje nga jo më pak se 15 SPF dhe
  mundësi veshin veshje sa më shumë të mbyllur. Ngjyra juaj
  palestër është gjithashtu me rëndësi të madhe: një veshje dark-colored -
  një filtër shtesë UV.

  - Pas një mënyrë jetese të shëndetshme, mos harrojmë për shëndetin e lëkurës tuaj - përmblodhi rekomandimet Dr. Adams.