Si të dobishme lino

Sot, me pronat e dobishme të lirit ishin
konfirmuar shkencërisht, vaj liri dhe fara liri janë konsideruar
superfoods që duhet të jetë në çdo dietë. Vaj flaxseed rekomandohet në një numër të sëmundjeve, duke përfshirë
diabeti, sëmundje kardiovaskulare, hipertension, reumatizëm, arteroskleroza dhe
t. e.

Përkundër faktit se fara liri
përmban një sasi të madhe të pasura me vitamina, minerale dhe ushqyesve
pronat e saj unike ajo ka borxh praninë e tre komponentëve. Kjo - omega-3, lignans (phytonutrients Grupi) dhe fibër (shpjegueshëm dhe
patretshme).

Acidet yndyrore Omega-3 - është i domosdoshëm

mjetet për parandalimin dhe trajtimin e sëmundjeve kardiovaskulare. Ata
të zvogëlojë nivelet e kolesterolit në gjak, të normalizuar rrahjet e zemrës,
rrjedhjen e reduktuar të gjakut për të indet e inflamacionit luftën.
Lignans, të cilat gjenden edhe në fara liri, do të reduktojë
Përhapja e indeve lidhës në atherosclerosis me 75%.

Vaj flaxseed dhe farë liri thelbësor për shëndetin e grave. Këto
Produktet duhet gjithmonë të përfshihen në dietën e grave shtatzëna
sepse ata janë a Perberja e permbajtjes dobishme për formimin
fëmija e trurit. Pranimi vaj flaxseed gjithashtu ndihmon të rivendosur
rozbyshakuvatu nivelet hormonale, ndihmon për të lehtësuar sindromi premenstrual


dhe shumë manifestime të pakëndshme gjatë menopauzës. Pjesë e liri
lignans farë, në fakt, janë phytoestrogens, bimë
analog i hormonit femëror që është përgjegjëse në veçanti për flokëve,
thonjve dhe lëkurë.

E veçanta e vaj liri është
gjithashtu se ajo eshte parandalimi i kancerit.
Të përfshira në fara e lignans liri, substanca fotokimik të kontribuojë
Normalizimi i metabolizmit. Ata gjithashtu ngadalësojnë shpërndarjen
qelizat në lloje të caktuara të tumorit (provuar shkencërisht). Neutralizues receptorët
estrogjenit tepërt e cila mund të shkaktojë gjirit

kancer, ata të parandaluar zhvillimin e kësaj sëmundjeje. Në flaxseed gjithashtu
përmban acid alfa-linolenic, e cila është e njohur për saj
aftësitë anti-kancer.

Vaj flaxseed dhe i pazëvendësueshëm në humbjen e peshës.
Nuk ka as edhe një të veçantë Lino
dietë
. Sigurisht, kjo është marrja jo super tabletë që mund
humbni peshë në një çështje ditësh. Por përdorimi i rregullt normalizes tretje,
përmirësuar peristaltikės, reduktuar oreksin dhe të rezultojë në një dy apo tre
paund rënë nuk do të marrë kohë.