Kush thotë Mish supë të dëmshme


 • Çfarë është e mirë për të njeriut mbetet në supë mishi?
 • Çfarë duhet të bëni? Si të gatuaj të shëndetshme dhe të shijshme supë me mish?


 • Kur njerëzimi i njohur për herë të parë shijen e supë viçi? Ndoshta në një kohë kur lloji i vetëm dhe me siguri shumë i efektshëm i ushtrimit ishte e drejtuar nga mamuth. Shpenzimet e tilla të energjisë do të mund të kompensojë vetëm supë përzemërt me mish. Por koha kaloi, dhe njeriu modern e ka humbur djersën e tij dhe punën e nevojshme për të prodhuar ushqimin e vet. High kalori viçi supë ishte unclaimed në jetën e përditshme. Megjithatë, një njeri i mësuar me shijen e gjeneratave të mishit, nuk ishte në gjendje të heqin dorë nga lëngjet e mishit si lëndë ushqyese dhe duke pasur parasysh mungesën e "dobishme" vigan filloi duke përdorur inxhinieri gjenetike, antibiotikët, hormonet dhe aditivëve të tjera kimike, të rritet dhe shpendët e brendshme kafshët.


  Çfarë është e mirë për të njeriut mbetet në supë mishi?

  Hulumtuesit gjetën se sasi të mëdha të extractives gjetur në supë mishi, mbingarkesë sistemin e tretjes dhe të komplikojë mëlçinë. Bazat purine të cilat janë të bollshme në viçi, mish derri dhe supë pule në artritin rrezikshme metabolike, përdhes, sëmundje të caktuara të gjakut. Kimike "shtesa" me mish të transferohen lehtësisht në një lëng dhe supë janë të padëshiruar "erëza", si antibiotikët, hormonet e rritjes dhe preservatives që mund të shkaktojë probleme serioze shëndetësore. Supë nga kockat - dhe në përmbajtje rekord të substancave të dëmshme, metale sepse kockat janë të depozituara të rënda, komponimet e rrezikshme e merkurit dhe arsenik.


  Supë më të koncentruar, më shumë dëme mund të shkaktojë një person , veçanërisht nëse njëri është një problem me të tretjes dhe metabolizmit. Një tjetër mish gjë, e cila ishte gatuar supë, këtu ajo është një lëshuar vetëm nga aditivëve të padëshiruar dhe yndyrë të tepërt - ajo mund të përdoret për ushqim dietë, të rriturit dhe fëmijët.

  Megjithatë, nuk dua të mendoj se ushqimi që ne të mësuar nga të fëmijërisë nëna ime dhe gjyshja - është e dëmshme. Supë, mish veçanërisht diete, mund të rekomandohet gjatë shërimit nga i rëndë Infeksionet dhe sëmundjeve të traktit gastrointestinal kur enët komplekse nuk tretet plotësisht, dhe nuk mund të sigurojë kthimin e ushqyesve thelbësore dhe energji.

  Kjo është veçanërisht e vërtetë me supë pule, e cila ka vidpoyuvaly gjatë Hvorov dhe i pafuqishëm. Koncentruar supë pacientët të dobishme me gastrit kronik me aciditet të ulët dhe anemi, pacientët i holluar me reduktuar ndjeshëm oreksin.

  Supë Great alternativë është supave perimeve. Ato përmbajnë sasi të lartë të vitaminave, mineraleve, aq të nevojshme për trupin, dhe është krejtësisht yndyrë mungon. Lengjet e mishit bimore - ushqimi Ushqimi që mund të rekomandohen për të gjithë. Por jo të gjithë ende shije supë pule aromatik, të aftë për të krejtësisht të heqë dorë supë mishi.


  Çfarë duhet të bëni? Si të gatuaj të shëndetshme dhe të shijshme supë me mish?

 • Supë mishi duhet të "provuar" dhe dietë.
  Më të mirë në qoftë se ajo do të jetë rritur në oborrin ushqim natyral në pulë fshati, lepuri apo dem të vogël.
 • Për supë duhet në fileto - Bones nuk janë të nevojshme.
 • Mishi duhet të jetë i përpunuar tërësisht dhe lahen nën ujë të rrjedhshëm. Pastaj zhytur në ujë të ftohtë, të sjellë një çiban, vlim për 10-15 minuta dhe ikjen. Në ujë të parë, e cila zier mishin, të shkojnë të gjitha extractives "të dëmshme". Dhe hudhni mbi mish duhet të jetë ujë të freskët dhe vazhdojnë gatim. Nëse ju dëshironi të merrni më shumë ose më pak të koncentruar supë, procedura mund të përsëritet sërish.

  Dhe për të ri-përdorim edhe më të mirë të mishit gatim i përgatitur supë perimesh në vend të ujit.
 • Pasurojnë vitamina supë dhe elementët gjurmë mund të jetë, duke shtuar herbs copëtuar të freskëta, të tilla si majdanoz, selino, kopër, borzilok, chives dhe nenexhik.

 • Këtu ka një supë jo vetëm t'ju sjellë kënaqësi, por ajo do të jetë me të vërtetë të dobishme. Ju bëftë mirë!