Dëshironi të aditivëve të ushqimit


 • Shifrës Food
 • Bad Reputation
 • Një qasje të veçantë për fëmijët
 • E di dozën
 • Shënim "Dashuri"

 • Shifrës Food

  Aditivëve të ushqimit - janë substanca të cilat janë injektuar në produktet me arsye teknologjike. Ata mbajnë ato në mënyrë që ata nuk u qelb, nuk prishur, nuk ka ndryshuar ngjyrën dhe qëndrueshmëri. Pa aditivëve të ushqimit, shumë prej ushqimit të sotme dhe trajton thjesht nuk do të ekzistonte në tryezën tonë, dhe varg i atyre që kanë mbetur do të ishte shumë më e varfër.

  - Kodi i fjalëpërfjalshëm "E" (Letra e parë në fjalën «Evropë») - një sistem të kodifikimit, të zhvilluara në Europë, - thotë kreu i shtojcave kërkimore higjienike departamenti Institutit të Kërkimeve të ushqyerit, Ph.D. Genadi Shatrov.

  - Është futur për lehtësi.

  Aditivëve të ushqimit shpesh gjenden në tregti ose të gjata, emra kimike trudnoproyiznosymymi. Lloj caption E624 duket e njëjtë në të gjitha gjuhët dhe të informojë përbërjen e produktit. Dhe të përshtaten atë në një etiketë të vogël shumë më të lehtë. Ky kod - një lloj vulën e miratimit. Pasi ajo është, atëherë kjo shtesë është përfshirë në listën e miratuar në Evropë.

  Supplements janë të numëruara sipas veprës. Series "E" nga 100 në 200 - një ngjyrë, 200-300 - preservatives, 300-400 - antioksidantë, të ndjekur trashese, emulsifiers, defoamers, enhancers shije dhe aromë.


  Ky klasifikim është arbitrar sepse e njëjta substancë mund të jetë, për shembull, dhe preservatives dhe antioksidantë të njëjtën kohë (p.sh., sulfite natriumi, ose E221).

  Shumë shtojcave - origjinë natyrore. Për shembull, E330 - acid citric - janë të gjitha agrume. Në domate përmbajnë ngjyrosje E160 - carotene E101 - Vitamina B2, ose riboflavin. Leshterikët E400 i izoluar - alginate sodium. Sorbic dhe acid benzoik dhe kripërat e saj - një ruajtës që të ndodhë edhe në natyrë, veçanërisht në malit hirit, boronicë, boronicë. A mendoni se produkti përmban një kombinim i shtojcave: acid acetik - E260, acid tartaric - E334, acid glutamik - E620, carotene - ngjyrosur E160, niacin - E375, antotsianyn - E163, acid citric - E330, acid sucinik - E363, cystine - E920, vitaminë C - E300, vitaminë B - E101?

  Kjo mollë e thjeshtë!


  Bad Reputation

  Por në vend se të na sigurojë se çdo gjë shtuar në sallam tonë, majonezë ose margarinë kaluar kontrollin e rreptë, me plotësimin e "E" të krijuar një ndjenjë se ne ishim të mashtruar. Edhe etiketat mbi disa produkte të tilla si: "përbërësit të kodit shkronjën" E "të miratuar nga Ministria e Shëndetësisë dhe Komunitetit Europian si një ushqim shtues të sigurt" - blerësi nuk e qetë të dyshimtë.

  Për shembull, kodin prapa E621? Në industrinë ushqimore substancë e njohur si MSG - shije enhancer. Ajo krijon një shije të mishit. Ajo është shtuar në supave dhe petë çastit, ushqime të konservuara, salcat, ushqimet e gatshme, një përzierje e erëza, turshi, patate të skuqura dhe sallam.

  Besohet se kjo shtesë potencialisht të rrezikshme. Me njerëz në të cilat dietë shumë ushqime që përmbajnë msg, ajo mund të luajë një shaka të keqe - të shkaktojnë të ashtuquajturin "sindrom restorant kinez" (në MSG kuzhinë lindore - një përbërës popullor). Simptomet karakteristike: dhimbje koke, palpitations, vjellje, dhimbje gjoksi, të qenët i përgjumur, dhe dobësi.

  Shto benzinë ​​zjarrit dhe disa hulumtime. Në një eksperiment të kohëve të fundit, një shkencëtar japonez kuptova se msg në doza të mëdha shkakton verbëri në minjtë. Japanese pranon se numri i aditivëve, ngrënë nga minjtë, shumë më e lartë se norma e njeriut.

  Megjithatë, tha ai, "ne nuk duhet të mohojmë mundësinë që glutamate mund të ndikojnë në vizionin e njeriut, sidomos kur duke e përdorur atë doza relativisht të mëdha për shumë vite." Ekspertët në fushën e shtojcave ushqimore pretendojnë se këto frika janë të sjellë nga larg.

  - Aditivëve të ushqimit, msg njëjta gjë mund të dëmtojë mbidozë - tha Genadi Shatrov. - Por tejkalojnë normë është e vështirë, nëse jo e pamundur. Njeri thjesht të paaftë për të hash shumë produkt për të marrë një dozë të rrezikshme. Përgjithësisht glutamate - një amino acid (proteina e ndërtuar prej saj). Kjo është në trupin e njeriut (në qumështin e gjirit të nënave), është i përfshirë në metabolizmin e proteinave, dhe është i pranishëm në shumë ushqime të pasura në proteina - djathë, mish, qumësht dhe fasule.

  Realiteti (i cili është konfirmuar nga të gjitha organizatat ndërkombëtare) si vijon. Disa aditivëve të shkaktojnë reaksione alergjike. Alergeneve mund të jenë, për shembull, ngjyra të caktuara. Megjithatë, ata janë të ndjeshëm ndaj shumë pak njerëz. Ata e dinë contraindications e tyre dhe për të mbajtur dietë. Mos hani shumë të ndritshme karamele, ngjyra, karamel preferojnë ngjyrë apo jo me ngjyrë. Molla e gjelbër nuk zgjedhin, e kuqe. Rastësisht, pronat alergjike mëkatuar jo vetëm e aditivëve sintetike, por edhe disa flavors natyrore.


  Një qasje të veçantë për fëmijët

  Sistem Fermentative i një fëmije nën 3 vjet nuk është zhvilluar ende.

  Ajo nuk mund të shfrytëzojë plotësisht plotësuese ushqimore. Prandaj, veçanërisht nga substancat që mund të përdoren në dietën e fëmijëve nën 3 vjet deri në një vit. Pak i tyre. Këto janë vetëm disa acide ushqimore, ngjyra natyrale (p.sh. carotenes) dhe flavorings rrjedhin nga bimët dhe frutat.

  Për rreziqet e rritur të shëndetshëm të njeriut të aditivëve të ushqimit, artificiale ose natyrore, nr. Ka vetëm një moment jo shumë të këndshme. Shumica e shtojcave janë përdorur për të promovuar produktet me kosto të ulët me vlerë të ulët ushqyese, pasuruar shijen e tyre ose saturating ngjyra. Dhe përfitimet e disa preservatives diskutueshme.

  Nuk janë substanca që mund të ruajë ushqim për javë, muaj, madje edhe vite. Por, pse dikush duhet të hani ushqim një muaj më parë?


  E di dozën

  Në parim, çdo substancë në Tokë mund të jetë helmues. Doza pyetje. Një nga parimet e përdorimit të aditivëve të ushqimit: ata nuk duhet të rrisë rrezikun e konsumit të ushqimit. Për sigurinë e tyre monitoron Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) dhe Organizata e Ushqimit dhe Bujqësisë e Kombeve të Bashkuara (FAO).

  Komiteti i përbashkët i ekspertëve FAO / WHO vlerëson toksicitetit, tregon shtojcave mutagjene. Para se të shkoj në produkt, çdo testuar në kafshë.

  "Ushqim" i tyre shtimi i përjetshëm zbuluar dozë joaktiv. Moving mbi njeriun, ajo zvogëlon deri në 100 herë, dhe ndonjëherë më shumë (faktorin e sigurisë). Kjo quhet Doza ditore e lejueshme është shprehur në miligram të substancës për kilogram të peshës trupore.

  Nëse hap të dhënat të panjohura më parë, madje edhe një mundësi hipotetike aditivëve efekte të dëmshme në trup, futje e lejueshme përditshme është zvogëluar. Në disa raste, ekspertët rekomandojnë që vendet nuk e përdorin këtë përbërës. Në një kohë e përdorur gjerësisht në Amaranth ngjyrë ushqim. Në 1975, studimet eksperimentale kanë gjetur efekte toksike bojë.

  Në fillim ajo u ndalua këtu, pastaj diku tjetër.

  E njëjta gjë ndodhi me bromate kalium. Ajo është përdorur në prodhimin e trajtimit të miellit bukë. Ajo u besohet se bromate kalium hyn bram se pjekje bukë në temperatura të larta, është e shkatërruar, që është, në bukë finale nuk ka. Pastaj doli se një sasi e vogël e Bromate në bukë ende mbetet. Prandaj u vendos që të mos rekomandojë atë si një shtesë diete.
  Ndërsa në disa vende dhe Amaranth, dhe bromate kalium përdorur deri tani. Vlerësimet ndërkombëtare janë vetëm këshillues në natyrë.

  Standardet e përgjithshme në përdorimin tonë vendin e aditivëve të ushqimit të përmbushur standardet evropiane.

  Megjithatë, disa prej tyre kufizime më të rrepta. Për shembull, nitratet. Ata janë shtuar në produktet e mishit të parandalojë transformimin e enzimeve hekur-përmbajnë në komponimet ngjyrë dhe për të mbajtur salcice bukur trëndafili, salcice, etj D.

  Hulumtimi ynë ka treguar se ky funksion është i mjaftueshëm për të shtuar 75 mg për 1 kg të mirave materiale. Ato futur normë lejuar ditore prej nitrit, në 50 mg / kg ne produktit përfundimtar. Në Perëndim lejuar dozë prej 150-200 mg / kg. Më vonë, kur ata me makinë performancën tonë në përputhje me evropiane, vendosi të largohet nga nitrateve lejuar kufi njëjtë.

  Megjithatë, efektet e madje të dobishme (dhe terapeutike) mbi aditivët e trupit nuk të ofrojnë. Për shembull, vitaminë B2 (riboflavin), C (acidi Askorbik), E (tocopherols) janë përdorur si aditivëve të ushqimit, por hyri në produktet në doza të vogla në mënyrë që ata nuk mund të funksionojë si vitamina e duhura që mbushin ato mungesën në dietë. Për shembull, që të ketë disa efekt në vitaminë C, gjysmën e nevojshme ose dozë të tërë ditore (70 mg), dhe ky numër përmban përafërsisht kilogram të produktit. Vështirë se dikush ha pjesë paund. Zakonisht ha 50-100 gram ato përmbajnë doza të vitaminave ndikim të rëndësishëm në metabolizmin e përgjithshëm nuk.

  Normalizuar kryesisht preservatives dhe antioksidantë sintetike, ngjyrat dhe sweeteners. Shumë substanca natyrore nuk kërcënojnë njerëzit dhe në sasi relativisht të mëdha. Ne hani perimet e tyre, mish. Acidet ndryshme - laktik, malik, acetik - shtuar për produktet Doza të tilla (për të reduktuar ose të rritur aciditetin) që janë të nevojshme për procesin. E njëjta gjë vlen edhe për xhelatinë, niseshte, etj


  Shënim "Dashuri"

  Shumë prej nesh ndihen më rehat nëse etiketë thotë "produkt natyral". Por në sigurimet realitet prodhuesit të "naturalness" nuk do të thotë gjithmonë se ushqimi është më i shëndetshëm dhe i pastër sesa artificiale.

  Ndoshta ajo u prodhua në të njëjtën fabrikë si të panatyrshme.

  Kohët e fundit, paketimi është shpesh gjetur edhe një mbishkrim "produkt ekologjikisht miqësore." Inspektimi Sanitar thotë, ka gjë të tillë. Nuk është një "standard higjienike." Me fjalë të tjera, "pastërtinë ekologjike" ushqim askush nuk kontrollon për shkak se këto kritere nuk është atje. Mbishkrimi është, thonë ata, "i lehtë nga mendja." Prodhues i kërkuar të tërhequr blerësit - dhe shkroi. Të thuash të drejtën, për të krijuar një produkt ekologjikisht miqësore është praktikisht e pamundur. Është e nevojshme për të vëzhguar "pastërtinë" e të gjithë zinxhirin e përpunimit të lëndëve të para: - prodhimit - të shpërndarjes - konsumin.

  Edhe në qoftë se ju jeni të vendosur të vdekur kundër aditivëve të ushqimit plotësisht braktisin ato gjasa të ketë sukses. Sepse kjo do të thotë të shkojë në bar si në kohët parahistorike, kur aty shpiku frigorifer. Të gjithë ishin në gjendje për të mbledhur, të kapur, dikur gatuar dhe ngrënë. Trangujve, patate - drejt nga kopshti. Ne do të duhet për të pjesë me pije e butë, dhe me alkool - pini vetëm ujë nga tap ose qumësht të zier dhe Bujqësisë. Yogurts janë përjashtuar nga lista. Pa trashëse dhe ngjyra nuk do të marrë ato.

  Nuk është një qasje e arsyeshme. Nëse ju doni të jenë të sigurt se desktop tuaj ushqim natyral dhe të shëndetshme - ndiqni udhëzimet e thjeshtë:

 • me kujdes lexoni etiketën dhe injorojnë blerësit pamatur snapping çdo gjë në një rresht;
 • Mos blej produkte me unnaturally ndritshme, ulëritës ngjyra. Shumë nga "ngjyrë" pije, ëmbëlsira apo candies përmbajnë ngjyra të veçanta;
 • Mos blej produkte me jetën jashtëzakonisht të gjatë raft;
 • Zgjidhni perime të freskëta dhe fruta të papërpunuara. Por e di se disa prej tyre, të tilla si limon, e trajtuar me substanca të veçanta për të ruajtur më mirë dhe duke shtuar shndrit;
 • të ndjekin parimin e thjeshtësisë. Nëse ju blini ushqime të përgatitura, mbani në mend se më e vogël lista e përbërësve, aq më pak aditivëve. Produktet me një rafinuar, shije pikante, ka shumë të ngjarë të përmbajnë aditivë të ndryshme;
 • në vend që të blejnë lëngje të gatshme, të bëjnë ata vetë. Përzierja fruta të ndryshme, ju mund të përgatisë produkt të shëndetshme e shije të hollë;
 • jo patate të skuqura rostiçeri, mëngjes i përgatitur, supë nga një qese, qentë e nxehtë, burgers terezi, të zëvendësojë ato arra, perime të papërpunuara;
 • Nëse ju nuk keni një kohë të rregullt për të shkuar pazar, blej perime të ngrira;
 • të heqë dorë nga produkte të përpunuara ose të ruajtura të mishit të tilla si salcice, bankat merak.
 • Dhe të përgatisë veten. Por mbani mend: më shumë se ju konsumojnë një produkt, më shumë ndikimin që ka në trup. Nëse hani shumë mish, çokollata dhe kështu me radhë.

  e., ju mund të fitojnë të shkaktojë dispepsi, mëlçisë, zemrës. Ndiqni rregull i artë: çdo gjë në dietë duhet të jetë aq të ndryshme dhe sa më shumë të jetë e mundur.

  Informacion nga nenet Julia Side "Unë dua shtojcave? Ushqim ... ".