Atlet ushqim, para, gjatë dhe pas ushtrimit


 • Çfarë është një dietë e shëndetshme për një atlet?
 • Mbushje hidrokarbur në përgatitje për nisjen.
 • Produkte ose aditivëve sintetike natyrore?
 • Çfarë është një dietë e shëndetshme për një atlet?

  Si për të ushqyer atletët në sport durim - dhe në jetën e përditshme, dhe para se të fillojë, dhe në garë? Këshilla atlet i tij ndahet cili vrapoi rreth 30 maratona e skive, John Zhytenov.

  Ushqim të shëndetshëm në kuptimin klasik: në më shumë karbohidratet mëngjesit. Mëngjes i tillë (drithëra ose pulp e rëndë, drithëra me qumësht, bukë, disa spoonfuls e bllokim, një copë e vogël e djathë) normalisht aftë në barkun tim në të gjitha maratona e skive për drekë më shumë perime në mbrëmje pas proteinave ditë trajnim (mish, peshk) .

  Sigurisht, më pak yndyrë, skuqur, etj Gjithmonë me çaj në vend të bllokim - një përzierje e mjaltë, kajsi, arra dhe arra pishe dhe lëng limoni. Tea, nga rruga, ose jeshile ose fruta, pini kafe, por kishte, mesatarisht 1-3 gota në javë. Në përgjithësi, asgjë dietë të veçantë pa fanatizëm. Në të gjithë këtë unë e mbylli pikëpamjen se nën ngarkesë ekstreme (e cila është sigurisht maratone ski) organ duhet ruajtur diçka të veçantë, ajo është e vështirë për të "tërhequr" një dietë normale është se ajo humbet gjatë trajnimit të rënda dhe konkurrencës. Pra, një "kimi e drejtë" pak (pije isotonic, xhel energjisë, mirëmbajtje Farmaceutikë) nuk do të ndalet.


  Pas mendimit John Zhytenova, duhet theksuar se në sport, ka dy pika të mendimit në lidhje me ushqimin:
  Disa janë thjesht produkte natyrore (kryesisht nga ata të përmendur më sipër), të tjerët preferojnë të ashtuquajturën "kimi".

  Përfaqësues Ivan i atyre që zgjodhën një terren të mesme. Si një anëtar Ironman (Swimming 3800m - 2 xhiro 180km Bike -. 3 xhiro rreth 60 km Drejtimin 42,2 km -. 4 sërë 10,5 km 200metrov + tranzit), ai kishte më shumë se 15 dhe një orë e gjysmë të sjelljes së vazhdueshme gjatë aktivitetit të dendur fizik. Dhe kur trupi nuk ishte në gjendje për të marrë ndonjë gjë ushqimor, John dëgjuar Bordi triathletes kalitur përpoq hlotok "kur".

  Si rezultat, "qarqet" dhe "Red Bull", e solli atë në fund.

  Mbushje hidrokarbur në përgatitje për nisjen.

  Një nga mënyrat më të popullarizuara të gatishmërisë për fillimin - një mbushje hidrokarbureve. Ajo karbohidratet janë burim kryesor i energjisë në garë. Sigurisht, bashkëveprojmë me komponentët e tjerë në trup. Saturation është "e shkurtër" dhe "afatgjatë". Në rastin e parë, atlet leans rëndë në karbohidratet, të tilla si makarona, biskota, drithëra, bollgur, disi duke reduktuar konsumin e proteinave dhe yndyra.

  Përndryshe, për të krijuar maksimale karbohidratet aksioneve atlet brenda 2 - 3 ditë pothuajse ha vetëm ushqim proteina: mish, djathë, vezë, në fund të ditës 3 mban 3 ose më shumë trajnime orë, dhe pastaj, brenda ditësh 1-2h vetëm ha karbohidratet.

  Në mënyrë tipike, opsioni i dytë, që ka një efekt maksimal të magazinimit të energjisë është përdorur para një fillim i rëndësishëm, por ajo përfshin shumë durim sportsmena.Po për shumë atletë, ngopjes hidrokarbureve (zakonisht opsioni i parë), mënyra më efektive për të shtuar një vitalitet dhe energji shtesë për garën.

  Por - si trajnim të përforcuar para një fillim i rëndësishëm. Vetë dietë nuk është shumë dinak - shumë atletë konvergojnë për bollgur dhe banane si shvydkozasvoyuvanyh "energjisë" ushqim, dashuri për të pirë ujë të thjeshtë me limon dhe manaferrat grimcuar, Kastrati, blueberries, Kastrati.

  Ka, për shembull, kjo recetë: Hidh mbrëmje mbështjellë oats me ujë, dhe do të lejojë që ajo të qëndrojë, shtoni një kore bukë për starters (250 g për litër.). Morning gjithë tendosje përmes napë dhe shtrydh. Atëherë kjo masë duhet të sjellë një çiban rreth ngrohjes ulët, hedh në lojë me birila dhe le të ftohtë.
  Doli pelte - gati për të përdorur produktin që ofron fuqinë dhe rrit qëndrueshmëri.

  John Zhytenov Nëse një garë e gjatë se 1-1,5 orë, pastaj pije shtuar për ushqim, si rregull, gels energjisë. Për të kuptuar se si për të ngrënë në konkurs, duhet të dimë shumë më tepër të dhëna. Sport? Skiator humbet energji më shpejt se çiklist.

  Sezoni? Në verë shumë më shumë lagështi është e humbur. Ajo që unë përdorin për të skive maratonë: 10 minuta para fillimit izotonika 1-2 gllënjka gjatë pije garë çdo 20 minuta (izotonik Isostar, LongEnergy, Enervit), ushqim - çdo 40 minuta (gels energjisë Enervit, Maxim). Të gjitha pjesët e vogla (0,5 l. Ose 0,7 litra.). Në një ditë të nxehtë në malet e larta ose në "të thatë" garë - nevojën për të pirë më shumë. Me pak fjalë - më pak. Pirja dhe, veçanërisht, duhet të ketë para se do të ketë zi buke apo etje.

  Produkte ose aditivëve sintetike natyrore?

  Të gjithë që përdor trupi gjatë trajnimit apo gara, është synimet afatshkurtra, edhe pse ajo është një komponent shumë i rëndësishëm dhe integral në sport.

  Vë - afatgjatë dhe përdorimin në shënjestër të produkteve dhe substancave që mund të nxjerrë një fuqi "maksimale" ose komponentët ofrojnë atë, dhe shpejt të rivendosur trupin pas një stërvitje për ngarkesat e mëvonshme. Pa shumë dëm për shëndetin e këtij efekti mund të arrihet, sipas të dhënave të marra, të hahet ushqim natyral, të freskëta dhe organike, të përshtatura mirë për individin.

  Ky opinion është ndarë nga shumica e atletëve, e cila ishte në gjendje të bisedoni. "Në një rezervë të energjisë të stresit të lartë është e lodhur më herët se në kushte normale, kështu që ajo duhet të jetë e mbushur vazhdimisht.

  Çfarë? Ose vitamina sintetike apo, përsëri, fruta dhe manaferrat si ushqim të konservuar, lëngje, pije frutash, broths, etj - Thotë Igor Belous, Master i Sporteve të oficerëve të rrumbullakëta (qitje me pistoletë, gjimnastikë, not, ski) - problemi kryesor, së pari të gjeni përbërjen optimale të ushqimit të zhytur për veten e tyre dhe, së dyti, që të jetë në gjendje të duhur dhe në mënyrë fleksibile të ndryshojë kjo në varësi të natyra dhe kohëzgjatja e ngarkesës. Berries, lëngje, të shkurtër, produkte natyrore nuk mund të mbush plotësisht nevojën e trupit për micronutrients dhe vitamina. Pije të gazuara dhe i ngopur me dioksid karboni nuk mund vetëm të marrë distanca, por në përgjithësi në jetë. "

  Në anën tjetër, "sportive moderne industri të ushqyerit ka arritur një nivel të zhvillimit që injorojnë arritur vetëm pa kuptim," tha John Zhytenov që e di nga përvoja se jo të gjithë lëng boronicë mund të ndihmojë në aspektin e ngarkesave më të fortë.

  Sport - kjo është jeta. Fraza banale që është bërë për yllin shumë udhëzuese. Dhe të gjithë është mjaft unike, një dhe vetëm yll.

  Food - një çështje shumë serioze për çdo atlet, çështja ende shumë të panjohura. Progresi sjell një njerëzimit të ri, çdo herë edhe më e përsosur fazë të zhvillimit, por askush nuk doli me një droge të tillë universale, e cila e kombinuar kanë një veti të dobishme e të gjithë komponentëve të natyrës.

  Prandaj, të hahet produkte natyrore, ju mund të mos harrojmë për farmakologji, por jo anasjelltas.