Ushqim për sytë


 • Vitaminat për Eyes
 • Efektet në sytë e disa vitamina


 • Vitaminat për Eyes

  Trupi ynë për funksionimin normal të vitamina esenciale. Midis tyre ka, mungesa e cila ndikon në mënyrën se si ne e shohim. Ne e dimë, për shembull, se mungesa e numrit (ose shumë të vogël) të vitaminës A mund të shkaktojë përkeqësimin e muzg (verbëri natën). B vitamina dhe vitaminë C është i njohur për të gjithë si të nevojshme për vizion të mirë. Këto vitamina të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të tilla si katarakte, glaukoma, dhe në rastin e një sëmundje ekzistuese - ngadalësojë përparimin e saj.

  Si për të bërë sy marrë gjithçka që ai ka nevojë, dhe të përballen me ngarkesë vizuale?

  Së pari, ju duhet të siguroheni që ushqimi ishte i balancuar. Ju lutem vini re se vitamina janë shkatërruar nga ngrohje (veçanërisht otositsya të vitaminave B2 dhe C). Prandaj, për të ruajtur vitamina perime ku ata janë, është e rekomandueshme të mos vlim dhe derdh ujë të valë dhe pastaj të përfundojë. Megjithatë, nëse ju vlim ato, bëni minimale valë të mundshme kohore. Së dyti, ju mund të merrni vitaminat e nevojshme, duke marrë vitamina të veçanta.

  Për shumë prej nesh mënyrë tjetër - një të thjeshtë dhe të përballueshme. Mos harroni se ju nuk mund të "përzihen" duke marrë një nga vitaminat në sasi të mëdha pa u konsultuar më parë me mjekun.
  Efektet në sytë e disa vitamina

  Vitamina A

  E nevojshme për retinë normale. Me një mungesë të përkeqësimit të errët, thatësi e konjuktiva dhe kornesë, skuqje dhe ënjtje të qepallave. Gjetur në mëlçi, vezë e verdhë veze, qumësht, krem, gjalpë, vaj peshku. Burimet e provitamin A (carotene), karrota, domate, piper i kuq, majdanoz, kajsi, kungull, qepë të gjelbërta. Konsumi minimal i 1,5-2,0 mg në ditë.

  Vitamina C

  Ajo forcon muret e enëve të gjakut - kapilarët. Krijon mbrojtje antioxidant për sytë dhe në këtë mënyrë mund të parandaluar formimin dhe zhvillimin e cataracts. I dobishëm në glaukoma.


  Me një gjakderdhje mungesë proishdit në syve, lodhje të syve.
  Të përfshira në lakër të freskët, patate (sidomos në vjeshtë), speca të kuq dhe jeshile, karrota, domate, perime me gjethe, mollë, ferrë, të thata rose hips, hirit malore.
  Futje minimal ditor i 70-100 mg.

  Vitamina P (bioflavonoids)

  Forcon kapilarët, redukton vaskulare pėrshkueshmėrisė. Me një mungesë - brishtësinë e enëve të gjakut në rritje, gjakderdhje në sy. Të përfshira në chokeberry, qershi, currants zi, çaj të gjelbër, bizele, portokall, limon, hips, speca, raspberries, luleshtrydhe. Është e rekomanduar për çdo 500 mg e vitaminës C të marra të paktën 100 bioflavonoids mg.

  Vitamina B2 (riboflavin)

  A është i përfshirë në karbohidrate, proteina dhe metabolizmin yndyrë; luan një rol të rëndësishëm në ruajtjen e vizion normale. Me një mungesë të konjuktivit shpeshta, lacrimation, fotofobi. Kur deficiti - sëmundjet inflamatore të kornea, zhvillimin e kataraktit. Të përfshira në maja, mëlçisë, zemrës, veshkave, produktet e peshkut, qumësht. Konsumi minimal i 3,0-5,0 mg në ditë.

  Vitamina B6

  Qetësues natyral. Me një mungesë të "tërheqë" sy. Të përfshira në lakër, grurë, thekër, misër, vezë e verdhë veze, peshk. Konsumi minimal i 2,0-3,0 mg në ditë.

  Vitamina B12

  Të nevojshme për furnizimin normal të gjakut.

  Të përfshira në vezë e verdhë veze, rrushi, lëng rrushi, boronicat, lëng boronicë, kumbulla të thara, kajsi, fiq, marule, majdanoz. Futje minimum përditshme e 0005 mg.

  Vitamina E (tocopherol)

  Vitamina E - një antioxidant natyror, pengon zhvillimin e cataracts. I dobishëm për retinopatisë diabetike (në pacientët me diabet mellitus, ndryshimet diabetik retinës shfaqet). Me një mungesë të vitaminës E është një rritje të rrezikut të cataracts dhe degjenerimi makular makular (degjenerim retinal). Gjetur në vajrat bimore, sprouted embrion gruri, soje, fara luledielli, bajame, brokoli, lakër brukseli, zarzavate collard, spinaq, selino, bizele të gjelbër.

  Futje minimum përditshme e 10-30 mg.

  Informacion nga artikullin "Vitaminat për Eyes"