Shtojcave ushqyese - ilaçe për të shëndetshëm


 • Ushqim aditivëve - zgjidhje të thjeshtë për probleme komplekse?
 • Top Lista e aditivëve të ushqimit
 • Supplements ushqyese: Pro dhe kundër
 • Ushqim aditivëve - zgjidhje të thjeshtë për probleme komplekse?

  Sot ushqyese shtojcave janë shitur kudo - pothuajse çdo dyqan ju mund të gjeni raft me kavanoza ngjyra, verboj emrat e bimëve dhe vitamina. Dhe kërkesës së konsumatorëve për shtojcave ushqimore mbështetëse artikuj në revistat e grave, të cilat detaje në lidhje me të dhënat shkencore në mënyrë efektive me fotografi dhe shembuj nga jeta, pikturuar meritat e një çështje. Prandaj, ata që zgjedhin për t'u angazhuar në shëndetin dhe pamjen, sytë e drejtuar nga diversitetin mbresëlënëse e imagjinatës produkteve "natyrore" të shëndetit.

  Ndonjëherë aditivëve të ushqimit përdoren për të adresuar disa çështje specifike - përmirësimin gjumë (Valerian, melatonin), humor (Wort Shën Gjonit), potencë (Yohimbe, xhensen, Eleutherococcus, arginine) Trajtimi i ftohjet (Echinacea, hudhër), kancer (kërc peshkaqen) sëmundja Alzheimer (Ginkgo biloba) etj

  Në fakt, kjo nuk është asgjë e re, që nga kohra të lashta bimëve të trajtuara. Tani për tani herbalism ishte çështje e përshtatshme dhe të përballueshme, në sajë të kapsula xhelatinë që ruajnë cilësinë e bimeve natyrore dhe të lehtësojë klientët nga procedurat e kohë-konsumojnë për përgatitjen e infusions dhe ekstrakte.


  Çka është e re është se shtojcave ushqimore, përfshirë shumë bimëve mjekësore u konsideruar një pjesë integrale e një jetese të shëndetshme dhe marrjen e tyre nuk është më për të trajtuar, dhe vetëm për shëndetin e përgjithshëm.

  Sukses komercial i aditivëve të ushqimit inkurajon kërkuesit për të kërkuar mjete të reja magjike. Tani në botë ka kryer një hulumtim intensiv, përbërësit si të njohur tashmë aktive dhe materiale të reja. Zbulimet e reja çojnë në lindjen e aditivëve ushqimore të reja. Dhe në rrezatimin e lavdisë shtojce dietetike të rregullt është zakonisht një vend për kozmetikës që përmbajnë të njëjtën substancë aktive.

  Top Lista e aditivëve të ushqimit

  Në hartimin e fletë top ne ndjekur përmendur shpesh i aditivëve në botimet popullore, numri i referencave për atë në internet, intensitetin e reklamës dhe shumëllojshmëri të shtojcave që përmbajnë këtë substancë në raftet e dyqaneve amerikane. Ne nuk e marrin parasysh përgatitjet multivitamin që kërkojnë është shtojcave ushqimore mjaft të vazhdueshme, dhe të specializuara - për të luftuar trashje, atletët, etj

  Lider në kërkesën e konsumatorit ishin antioksidantë. Numri i artikujve të thënë në lidhje me efektet e dëmshme të radikaleve të lira dhe antioksidantë mbi përfitimet e revistave të grave në SHBA është aq i madh që ndoshta çdo grua amerikane që janë të shikuar shëndetin e tyre mund të shpjegojë pse radikalet e lira të dëmshme, edhe nëse mes të saj wake natë.

  Para së gjithash ne duhet të kujtojmë vitamina antioxidant - vitaminë E, vitaminë C, beta-carotene, edhe pse në vitet e fundit janë bërë gjithnjë popullore komponimet polyphenolic bimë (flavonoids) dhe bimët që përmbajnë ato.

  Vitamina E (alpha-tocopherol), i cili kushtoi dokumente të panumërta shkencore, i ngjan një diva e plakjes - askush nuk dyshon përfitimet e saj, por pasionet e dhunshme, për fat të keq, shkuar. Megjithatë, ia vlen të kujtohet se kjo është një yndyrë-shpjegueshëm antioxidant, që do të thotë që hyn në thellësi si nëpër membranat qelizore dhe lëkurë. Kjo e bën atë jo vetëm një shtesë diete të dobishme, por edhe një përbërës të domosdoshëm në kozmetike.

  Në veçanti, ajo mbron lëkurën nga rrezet e dëmshme UV, zvogëlon rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare, zvogëlon peshën e përgjigjes inflamatore në sëmundjet alergjike, ngadalëson zhvillimin e cataracts, sëmundjes Alzheimer dhe disa sëmundjeve të tjera.

  Vitaminë C (acid askorbik), si edhe vitaminë E, është një ndriçues i antioksidantë. Megjithatë, interesi në të ushqyer periodikisht nga zbulimet e reja. Kështu, ajo u gjet se vitamina C është e nevojshme për sintezën e kolagjenit në lëkurë, stimulon sistemin imunitar, ka një efekt zbardhjen. Në vjeshtë dhe muajve të dimrit vitaminë C pushtonte raftet dyqan, si ajo rrit rezistencën ndaj infeksioneve të ftohtë.

  Beta-carotene agjent reputacion anticancer. Besohet se ajo parandalon zhvillimin e tumoreve, pasi nuk është një kurth për oksigjen fanellë - një molekulë që kthehet në një shumë toksik dhe të gjatë-jetuar hidroksid radikal. Ajo radikalët hidroksid mund të shkaktojë dëme të ADN-së që të çon në degjenerim të qelizave të tumorit. Kohët e fundit, vëmendja e publikut u përpjekur për të tërhequr të tjera Carotenoid - lycopene, alfa-carotene, por ata nuk kanë bërë ende mjaft popullor.

  Vitaminat E dhe C janë antioksidantë të mëdha trup. Kjo nuk është antioksidantë të fortë të njohur. Një Pronat fuqishme antioxidant janë polyphenols bimore, flavonoids ose.

  Kjo është për shkak të flavonoids vitaminë C mund të ruhen për disa muaj pa shkatërruar fruta dhe manaferrat, të tilla si buckthorn, agrume, etj

  Ilaçe të promovuar më mirë bimor veprim antioxidant është Pycnogenol - pisha detare leh ekstrakt. Pycnogenol rrjedh edhe nga farë rrushi, i cili është gjithashtu shumë e famshme. Pas prodhuesit Pycnogenol, kompanitë e tjera filluan të prodhojnë drogë antioxidant në bazë të farës së rrushit. Një medikament i tillë është një OPC drogës (Oligomeric proantocianidinat - oligomers proantotsyanydyna, substancat aktive të drogës farë rrushi ekstrakt).

  Disi më pak të njohura, edhe pse ndoshta jo më pak të dobishme, çajit të gjelbër ekstrakt, e cila u ngrit në radhët e shtesave ushqimore, pasi u zbulua se ai pengon zhvillimin e tumoreve malinje. Polyphenols bimore janë të përfshira gjithashtu në produktet kozmetike, dhe efekti i tyre mbrojtës dhe anti-inflamator kur aplikohet në lëkurë, verifikuar eksperimentalisht. Përveç efektit antioxidant e flavonoids kanë një numër të pronave të tjera të dobishme - të përmirësuar vetitë e mureve të enëve (ku çojë kali gështenjë), përmirësimin e qarkullimit (flavonoids dhe komponente të tjera të xhinko) kanë plagë shëruese dhe veprim anti-inflamator.

  Në vendin e dytë pas antioksidantë, çuditërisht, doli për të mbjellë hormonet dhe DHEA - shenjë paralajmëruese e hormoneve steroide. Në raftet e dyqaneve amerikane phytoestrogens janë të bollshme. Kjo është, para së gjithash, isoflavones soje ekstrakt, patate e ëmbël të egra meksikan (yams), Damiana ekstrakt i tërfili i kuq. Ka edhe objektet e bimëve që përmbajnë phytoestrogens, të cilat janë të rekomanduara për të eliminuar problemet e menopauzës, parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare dhe osteoporozën, të përmirësojë disponimin, ngadalësuar plakjen e lëkurës. DHEA është e shpalli si molekula e rinisë dhe inkurajuar në mënyrë aktive për të ngadalësuar plakjen.

  Ka një kërkesë në rritje për shtesa ushqimore që përmbajnë minerale, si më shumë studime konfirmojnë nevojën e tyre për funksionimin normal të trupit. Që nga mjekët gjithmonë paralajmërojnë gratë për rrezikun e osteoporozës në premenopausal dhe menopauza, dyqanet e ndotura me plotësim kalcium. Përveç kësaj, shumë shtesa ushqimore që përmbajnë magnez dhe selen - gjurmë elementet që janë pjesë e enzimave antioxidant, dhe të kryejë funksione të tjera të rëndësishme në trup.

  Selen është e rekomanduar si një mineral gjurmë që mbështet sistemin imunitar, që nga hlutatyonperoksydaza enzimë, për të cilat ajo është, është një nga avokatët kryesorë të qelizave të imunitetit nga radikalet e lira.

  Për të gjetur se mbështet sistemin imunitar, dhe përfshijnë zink, i cili është pjesë e superoxide Dismutase enzimë antioxidant (pederast). Në mënyrë tipike, kalcium, magnez, selen dhe zinkut janë pjesë nga komplekset vitaminë-minerale dhe ka nevojë për të blerë ato veç e veç.

  Sigurisht, në vjeshtë dhe dimër kërkesës për imunomodulatoreve dhe shtojcave ushqimore për ftohjet. Kjo çon ekstrakt të Echinacea. Si një shtojce dietetike Echinacea i bazuar është shpesh më shumë vitaminë C dhe ekstrakt Hidrastis (zheltokornya) Kanada (Goldenseal, hydrastis canadensis L.), i cili përmban të berberinës Alkaloid, e cila ka një aktivitet të fuqishëm antimicrobial.

  Në grup moshën më të vjetër shtojcave të popullarizuara për parandalimin e arteriosklerozës dhe të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës sosudstyh. Disa kanë efekte komplekse. Këto droga mrekulli përfshijnë hudhër dhe Q10 coenzyme. Hudhër jo vetëm pengon formimin e pllakave aterosklerotike, por gjithashtu ka antimicrobial dhe efekte immunomodulatory. Shtojcave ushqyese moderne të bazuara në hudhër krejtësisht pa erë, kështu që ju mund t'i merrni ato edhe në mes të një çështje të trazuar. Coenzyme Q është një antioxidant yndyrë-shpjegueshëm që mbron nga dëmit Mitochondria - qelizat bimore energjisë.

  Për parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare janë të rekomanduara si phytoestrogens (këtu kryesisht fokusohet në përgatitjet e soje soje dhe produkteve), acidet yndyrore esenciale (vaj kryesisht flaxseed, vaj borage, naftës deodorized peshk ose një kombinim i këtyre vajrave).

  Ajo duhet gjithashtu të përmendet shtesa ushqimore që përmbajnë resveratrol nga rrushi i kuq. Megjithatë, shumë njerëz preferojnë të konsumojnë më tepër se shtojcave produkt natyral që vera e kuqe është e mirë në Amerikë rritje të zhvilluar mirë, dhe shumë të verërave nga Kaliforni dhe Uashington për verërat më të mira franceze.

  Së fundi, të përqëndrohet në disa shtesa anti-plakje që janë të njohura në grup të vogël të blerësit më tru. Shumica e tyre veprojnë kryesisht si antioksidantë, i cili na sjell përsëri në krye. Këto droga përfshijnë N-acetylcysteine ​​- një amino sulfur acid nevojshme per sintezen e glutathione, alfa lipoic acid - një antioksidant që neutralizon radikalet e lira dhe mbron kundër shkatërrimin e antioksidantë tjera, silymarin nga carangth qumështit (. Carangth qumështit, Silybum marianum (L.) Gaerth) për të mbrojtur të mëlçisë nga dëmtimi që ka efekt antioxidant dhe antivirale dhe disa substanca të tjera.

  Nga koha në kohë, ose se ushqim shtues deklarohet një mrekulli do të thotë burimi i të rinjve dhe soars në krye të preferencave të blerjes. Droga fazë mrekulli ishin antioksidantë, flavonoids, acidet yndyrore esenciale, coenzyme Q, phytoestrogens. Tani aditivëve të ushqimit të tilla përfshijnë melatonin dhe DHEA.

  Supplements ushqyese: Pro dhe kundër

  Pra, imagjinoni që ne të marrin vitaminë E, vitaminë C (ose kompleks multivitamin), ndonjë produkt që përmban polyphenols bimore (të themi, Pycnogenol), një shtojce dietetike me phytohormones (si isoflavones soje), Hynhko (për të stimuluar aktivitetin e trurit ), vaj me acidet yndyrore esenciale, coenzyme Q10, ekstrakt hudhër, droga një ose dy mrekulli (p.sh., melatonin) ... vazhdon, por ju ende mund të ndalet ... numri i kapsula që duhet të ha shkon dukshme.

  Kombinoni këtë me shtesa më të specializuara ushqimore të tilla si humbje peshe, lista të zgjatet edhe më tej. Dikush mund të marrë shtojcave kurse, por nëse kjo ka kuptim për të mbrojtur kundër radikalëve të lirë tre javë, dhe pastaj të largohen nga trupi pa mbrojtje? A ka kuptim për të parandaluar formimin e pllakave aterosklerotike, ose tumore brenda një muaji, atëherë në qoftë se ata ende i formuar? Si mund të ngadalësojnë plakjen, luftuar atë në qoftë se një ose dy muaj?

  Ajo rezulton se shumë shtojcave ushqimore duhet të merren jetë të tërë gjatë, apo jo të marrë në të gjitha. Ajo mund të jetë më e lehtë për të shqyrtuar dietën tuaj dhe të përpiqen për të marrë vitamina antioxidant dhe polyphenols bimore njëjtë në përbërjen e frutave dhe perimeve?

  Pas të gjitha, mjekësi tradicionale bimor nuk është menduar herbs pritjes gjithë jetës. Herbs, si dhe medikamente mund të kombinohet ose jo të kombinuara me njëri-tjetrin, mund të ketë efekte anësore dhe mund të kundërindikuar në sëmundje të caktuara.

  Tashmë, mjekët, kirurgët plastikë (si dhe të gjitha kirurgët tjera) dhe cosmetologists duhet të marrë parasysh gjasat që pacienti është nën ndikimin e bimëve të ndryshme. Për shembull, xhensen, hudhër, xhenxhefil, xhinko kundërindikuar para operacionit sepse ato rrisin gjakderdhje, dhe pacientët që marrin Wort Shën Gjonit, kujdes duhet të kryejë peels dhe retinoids emërojë, si ajo rrit rrezikun e fotodermatoziv.

  Nëpërmjet artikujve në revista me shkëlqim (lexim janë kaq të lehtë për të besuar se problemet shëndetësore të ketë zgjidhje të thjeshtë), numri i konsumatorëve të aditivëve të ushqimit është në rritje në mënyrë të qëndrueshme. E pra, për këto 10 vitet e fundit, shkenca bio ka bërë një progres të jashtëzakonshëm. Dhe sigurisht, frytet e shkencës duhet të përdoren. Ne shohim njerëz të cilët kujdesen për veten e tyre të duken më mirë se ata që nuk duan ose shpenzojnë kohë dhe energji për kujdesin shëndetësor, ose nuk e kanë këtë aftësi. Dhe në qoftë se ne tani mund të aplikojnë PHYTOTHERAPEUTIC e lashtë do të thotë OCM%
  D1? Slena, kuptuar mekanizmin e veprimit të tyre, pse nuk përdorin ato në vend të drogave sintetike?

  Jeta moderne ndonjëherë e bën të vërtetë e kërkesave të tepërta për sistemet mbrojtëse, dhe, duke mbajtur rreziqet presion, ata punojnë në një mënyrë të tillë intensiv, të kujton të dështimit të shtrirë vargut, gati për të plasur në çdo moment. Për të string nuk është prishur, ndonjëherë duhet një pushim të vogël, një lloj pushime, gjatë të cilave mbrojtësit të rivendosur fuqinë dhe plagët zalikuyut.

  Prandaj, edhe në qoftë se ne nuk mund të marrin shtesa për jetën, afat, ata japin trupin, e mbrojtur atë nga radikalet e lira, duke shkatërruar patogjene, përmirësimin e funksionin e trurit, eliminimin e depresionit, duke hequr stresin etj

  mund të parandaluar dështimin e sistemeve adaptive, duke çuar në sëmundje. Ju vetëm duhet të sigurohemi se ata nuk bëhen të vështira për të trupit, sepse deri më tani asnjë shkencëtar mund të themi me siguri, ne shohim se ku dëshira për të përmirësuar shëndetin e tyre dhe të zgjasë jetën përmes shtojcave ushqimore.

  Informacion nga Anna Margolin neni "shtojcave ushqimore -. Ilaçeve për të shëndetshme"

  Shko në krye.