Drithëra fibra dietetike për shëndetin
Celulozë , ose të rënda
fibër diete ,
rezvychayno pjesë të rëndësishme në dietë për të gjithë - fëmijët, në mënyrë aktive duke punuar të rriturit,
i ulur moshuarit dhe kështu me radhë.
d. Fiber mbështet ekuilibër florën
zorrë, e cila nga ana siguron rregullimin e tretjes dhe lokale
prodhimi i disa vitamina. Fiber ndihmon lëvizjet e rregullt zorrë,
sepse peristaltikės zorrëve çakëll aktivizon zorrës së trashë dhe
zbut stol. Ajo stimulon sekretimit biliare, e cila kontribuon
tretje dhe ul kolesterolin.

Fibër trashë në lidhje me substancat aktive
përfshirë në procesin e tretjes, por jo të furnizuesit kryesore

komponentet ushqyese e ushqimit.

Fibër trashë - këto janë mbetjet e ushqimeve bimore,
kanë kaluar nëpërmjet traktit gastrointestinal dhe nuk është ekspozuar kripë
Acidet dhe enzimat. Këto përfshijnë celuloze, hemicellulose, lignin,
pektin. Fibër dietik është një efekt pozitiv mbi mukozës
cipë e zorrëve, thithjen e proceseve të ushqimit dhe aktiviteteve të baktereve të zorrëve.

Fibër Rough diete gjetur në të gjitha uzinave
produkte, por shumica e tyre në drithëra të ndryshme krunde.

Pjesë e krunde fibrave dietike çark
kolesterol, kështu krunde mund të përdoret për të parandaluar
atherosclerosis. Efekti pozitiv i krunde në diabet,


si degradim niseshte ngadalshëm ndihmon në eliminimin e provokuese
aktivizimi faktor dhe përparimi i sëmundjes. Grimcat e krunde,
për shkak të përmbajtja e tyre e fibrave të ndryshme është universale
substancë biologjike që lidh jonet e metaleve të rënda, radionuclides,
produkte të rrezikshme dekompozimi ushqyesve.

Fibër diete të përfshira në krunde është
lëndë ushqyese për florës normale të zorrëve, kështu që
krunde përdorur në trajtimin e dysbiosis zorrëve. Bile
Efekti i krunde dhënë një stimulues ndikimin e tyre në motor të përgjithshme
aftësia e traktit digjestiv (stimulimit mekanik).

Nabuhaya, krunde
të bëhet një template për formimin e feces - një të lirshme, lehtësues
lëvizje zorrë dhe heq kapsllëk. Përdorimi i rregullt krunde
mund lehtësimin e kapsllëk dhe për të parandaluar ndodhjen e tyre në të ardhmen, pas
ndërprerje e krunde (restaurimi i zbrazjes normale refleks
zorrë).

Në një krunde shtesë ushqim
efektive në çrregullimet e mëlçisë, tëmthit, pankreasit
kancer, sëmundje kronike e stomakut dhe zorrët dhe në faljen
zbutur inflamacion akut (duke zgjeruar dietë). Përveç kësaj,
Krunde Pritja treguar në dysbacteriosis, kapsllëk, për të parandaluar

tumoret e zorrës së trashë, obeziteti, diabeti, dhe
rekomanduar për pranim në ushqim për të gjithë njerëzit e interesuar në të djathtë
të ushqyerit.

Krunde dhe ushqime të pasura në fibra dietetike, të përshtatshme për
Stabilizimi i peshës, si një zëvendësim për bukë ose të grurit si edhe analoge bukëve
bukë.