Fibër dietik - një burim i shëndetitKohët e fundit, ne shpesh dëgjojmë për fibrave dietike, pronat e tyre dhe efektet në trupin e njeriut, që ata të kontribuojnë jo vetëm të shëndetshëm, por edhe humbje peshe. A është e vërtetë? Çfarë është fibër diete, të cilat produkte janë dhe çfarë ata e dobishme?

Fibër diete është gjetur vetëm në ushqimet me origjinë bimore: fruta, perime, manaferrat dhe fara. Shumica e fibra është në lëkurën e frutave, e cila ne mënyrë me kujdes hiqni para përdorimit. Mbetet pas trajtimit të tilla vetëm 2% fibra, dhe lëngje janë pothuajse mungon.

Cilat janë përfitimet e fibër dietik? Përfitimet, fjalë për fjalë, awesome!

Për të kuptuar këtë pyetje, ne duhet të kuptojmë se fibrat e janë. Këto janë karbohidratet komplekse që janë shumë të vështirë që të tretet zorrët tona. Në një tjetër të quajtur fibra. Ajo - një pastruese trakt i vërtetë ndihmon tretjen e ushqimit. Në sajë të përmirësuar tretje duke rritur volumin e prodhimit stol një numër i madh i substancave të panevojshme të trupit. Thjesht vënë, pastrimin e trupit. Kjo pronë i fibër është shumë e rëndësishme për njerëzit që vuajnë nga obeziteti dhe çrregullime të ndryshme të zorrëve.

Por kjo nuk është e gjitha! Është vërtetuar se celulozë ndihmon në normalizimin e nivelit të kolesterolit, i cili është i rëndësishëm për pacientët me hipertension dhe sëmundje koronare të zemrës, ul sheqerit në gjak, largon substanca toksike.


Konsumi i rregullt i fije dietetike ul rrezikun e kancerit të zorrës së trashë, zorrës së trashë dhe kancere të tjera.

Norma ditore e yndyrës për mesatare të personit - 25-40 gram, por nëse ai çon një jetë aktive, në sport, rritet norma. Për të japin trupit me kaq shumë fije dietetike, njerëzit duhet të hani 1,5 kilogram fruta dhe perime çdo ditë. Kjo nuk gjithkush është i aftë për të, ajo është e rekomanduar për të përdorur një lloj të ndryshme të shtesave ose rregullisht hani arra, kungull, kumbulla të thara, krunde.

Këtu në krunde duhet të përqëndrohet vëmendjen. Ky produkt përmban më fibra.

Ashtu si ushqime të tjera të pasura me karbohidrate komplekse, krunde të kontribuojë në normalizimin e zorrë. Ato janë të pasura me micronutrients të ndryshme. Kaliumi, magnez, fosfor, proteina, proteina, acide të ngopura. Ky është burimi i vërtetë i shëndetit! Por krunde jo vetëm të përmirësojë gjendjen e përgjithshme e njeriut, por edhe të kontribuojnë në luftën kundër trashje. Fiber absorbon ujë, kështu që duke marrë në zorrët, krunde rritur në madhësi, në mënyrë shumë më të shpejtë vjen një ndjenjë e plotësi. Nëpërmjet fibër dietik dhe tretje të shpejtë, kalorive thjesht nuk kanë kohë për të zgjatem në trup dhe të konvertohet në yndyrë.

Bran në të vërtetë të promovuar humbje peshe, dhe më e rëndësishmja - kjo është mënyrë absolutisht e sigurt për të humbur peshë, nuk është droga, dhe produkteve natyrore.

Megjithatë, pa marrë parasysh sa e dobishme krunde, mos abuzojnë ato. Ne ju kujtoj se norma ditore për person mesatar nuk duhet të kalojë 40 gramë. Nuk ka nevojë për të përdorur ato në formë të thatë, ndryshe asnjë të mirë nga ata nuk do të. Bran mund rozparyuvaty ujë të vluar, duke i kthyer ato në një lloj qull, ju hani me kos, qumësht ose kos. Filloni përdorimin me një lugë çaji në ditë (5 gramë) dhe gradualisht të rritet në dy lugë.

Konsumi i tepërt i ushqimeve që përmbajnë sasi të lartë të fibrave mund të çojë në pasoja të padëshirueshme si bloating, fryrje dhe fenomeneve të tjera të pakëndshme.

Pra hani krunde, pa tejkaluar dozën e përditshme.

Kjo jo vetëm që i shton shëndetin, por edhe ndihmon për të humbur peshë!