Stabiliteti ushqim
Sot, raftet dyqan pothuajse e pamundur për të gjetur produkte pa aditivëve të ushqimit. Por shtojcave shtesë armiqësi. Disa prej tyre - rezultati i kimikateve të rrezikshme, dhe disa nuk e mbajnë ndonjë dëm. Nuk është çudi një shekull më parë gatuan përdorur shtojcave të ndryshme për të përmirësuar ushqimin.
Ndër drejtpërdrejt stabilizant janë shtojcë "të mirë" që është e padëmshme. Ky nder hije ata kanë fituar nëpër origjinë natyrore. Raw, e cila prodhoi një numër të stabilizant, ne hamë çdo ditë, si ata janë pjesë e frutave dhe perimeve.

Por ajo që është e stabilizant funksion?

Në fakt, ata formojnë dhe për të ruajtur qëndrueshmërinë e produktit, mos e lejuar atë të bie. Sigurisht, produktet që përdorin stabilizant, të vëna madh. Por shumica e qumështit, mishit, ëmbëltore dhe prodhimet furrë. Dhe në etiketat e tyre shpesh janë emra të tillë të çuditshme për ne si Mishrat , Niseshte e modifikuar dhe carrageenan . Kjo është stabilizant më të zakonshme.

Mishrat janë vetëm tre lloje: guar , xanthan dhe Çamçakëz Locust bean . Dhe që të tre janë nxjerrë nga përbërësit natyral. Për shembull, çamçakëz guar janë çamçakëz bathë, i cili si për të ngrënë popullit të Indisë.


Ky lloj i çamçakëz nuk është absorbohet nga zorrët dhe është e lidhur me fije dietetike. Prodhuesit e përdorin atë në dietat sepse ndihmon të sigurojë një ndjenjë e plotësi.

Një lloj tjetër Mishrat nxjerrë nga fara carob, dhe si emri i saj thotë. Këto fara janë tokë në miell, e cila përdoret si një efektiv dhe të sigurt ushqime anti. Çamçakëz Locust bean gjithashtu nuk çahet në traktin gastrointestinal, dhe ajo i takon të njëjtës fije dietetike.

Dhe lloji i fundit Mishrat - xanthan - A mund të prodhohen nga lakër të perimeve, por misër kryesor i saj të para.

çamçakëz xanthan Ushqimi është një shtresë mbrojtëse nga dëmtimi dhe tharje. Edhe pse ajo ka një tjetër kërkesë e rëndësishme - ushqim të ulët-kalori, ku ajo është përdorur si një zëvendësim për yndyrna dhe vajra.

Sigurisht, çamçakëz përdorur në produktet e shumta, dhe të gjithë ata nuk llogariten. Por më shpesh çamçakëz guar përdorur në desserts të qumështit (p.sh., akullore), dhe salcat dhe majonezë. Çamçakëz Ksantonovuyu të doja të përdorni një kos me pak yndyrë dhe djathrave. Dhe miell carob - Një përbërës thelbësor në shumë produkte të qumështit dhe ushqimit të fëmijës, i cili është prova më e mirë e sigurisë së tyre.

Këto tri lloje të stabilizant janë miratuar për përdorim në pothuajse të gjitha vendet. Në përputhje me standardet e cilësisë dhe sigurisë konfirmuan Sanpin 2.3.2.1078-01.

Një tjetër popullor në mesin e prodhuesit e natyrore anti - carrageenan . Ajo është nxjerrë nga algat e kuqe. carrageenan përgjegjës për viskozitetit e produktit dhe dallimin e tij nga çamçakëz është se ajo është përdorur gjerësisht jo vetëm në ushqim, por edhe në industrinë kozmetike për të përmirësuar krem ​​të butë. Në të njëjtën raftet ushqimore përmendjen carrageenan gjendet në etiketat e produkteve të tilla si kos, djathë, pije qumësht, karamele dhe pelte, proshutë dhe mish te grire.

carrageenan vetëm i lejuar për t'u përdorur. Për më tepër, ajo ka rezolutë antivirale dhe antiyazvennyy. Siguri carrageenan edhe për fëmijët konfirmoj normave Sanpin 2.3.2.1293-03.

E fundit anti-udhëheqës, natyrisht, niseshte . Gjithkush e di se ajo është burimi ynë kryesor i energjisë. Por dallimi në mes natyror niseshte , rrjedhin nga misri ose oriz, modifikuar nga ajo e përdorur vetëm në industrinë ushqimore? Ndonjëherë, për të granula koll gjatë pasterizim nuk janë shkatërruar, ata pjesërisht stitched acid fosforik. I tillë niseshte dhe merr emrin modifikuar .

Si rezultat i këtij procesi, ajo bëhet pronë për të mbajtur lagështi, duke e lejuar për një qëndrueshmëri të caktuar të produktit. Megjithatë, pyetja kryesore që shqetëson konsumatorët - nëse i tillë niseshte modifikuar gjenetikisht produkt. Ne nguten për të siguruar: jo, jo për metodat e saj të prodhimit janë aplikuar inxhinieri gjenetike, e cila është e rregulluar në përputhje me Enjoy R 51953-2002. Si një thickener Niseshte e modifikuar përdorur në kos dhe produkte të tjera të qumështit, si dhe të mishit dhe produkteve të pastë. Përdorim niseshte njeh dhe i lejon Sanpin sigurt 2.3.2.560-96.

Rrjedhimisht, jo të gjitha shtojcave janë të dëmshme për shëndetin tonë.

Ne kemi shënuar stabilizant popullore, të cilat absolutisht nuk janë të rrezikshme as për ne apo për fëmijët tanë. Një tjetër gjë është se ka stabilizant dëmshme nuk janë miratuar për përdorim në këtë vend, por ende gjenden ndonjëherë në ushqime. Lista e shtojcave të tilla janë të lehtë për të gjetur në internet. Prandaj, për të ruajtur shëndetin tuaj, zgjidhni ushqimet me kujdes dhe gjithmonë lexoni etiketat në përbërjen e tyre.