Fruta, perime dhe drithëra - ushqim e kampionëve


 • Ushqim, paraqitur nga Natyrës
 • Vegetarianism dhe sport i madh
 • Atletë të famshëm - vegjetariane
  Ushqim, paraqitur nga Natyrës
 • Në ditët e sotme, një numër në rritje i VEGJETARIANËT - njerëz që refuzojnë të produkteve të hahet shtazore (mish, peshk, vezë).

  Vegetarianism thotë vetëm konsumimin e ushqimit që ishte në dispozicion (siç thuhet në Bibël) që nga fillimi i krijimit (pemëve frutore dhe zarzavate).

  Mendja vegjetarian menduarit se të gjitha produktet artificiale komerciale të krijuara nga dora e njeriut duke përdorur tiganisje, gatim nuk mund të jetë asgjë në krahasim me produktet e forcë jeta energjisë që ekzistonin në mjedisin origjinale e krijuar nga natyra.

  Dr David Reid, Bachelor i Mjekësisë dhe Kirurgjisë, një anëtar i terapist Shoqërisë Mbretërore thotë: "Që unë jam një terapist i cili e specializuar në sportive të ushqyerit, vegans dhe person shumë aktiv, unë kam vetë përvoja ime personale dhe profesionale të asaj se si ushqimi ndikon në aktivitetet e trupit . karbohidrate, energji të pasur dietë vegjetarian siguron trupit pikërisht ato ushqime që janë mirë të përshtatshme për të. Advantage: të heqë dorë mish dhe të fitojë! "

  Terapist, një anëtar i Royal Korporatës mjekët, Dr Reid janë vegans për shumë vjet; Ai ka këshilluar disa ekipe sportive kombëtare, duke përfshirë edhe ekipin e futbollit divizionit të parë.


  Për disa vite ai ka punuar në Komisionin Mjekësor të Asociacionit Olimpik Britanik, ishte kryetar i Komitetit Mjekësor të Shoqatës Ndërkombëtare të atlet tenisit tryezë, lojtarët regbi. Aktualisht, Dr. Reid vazhdon të leksion dhe shkruaj artikuj mbi të ushqyerit dhe mjekësisë sportive për mjekët dhe jo-profesionistë.

  Vegetarianism dhe sport i madh

  Jo të gjithë ishin në gjendje të kuptojnë përfitimet dietë vehanskoyi. Këtu janë disa nga yjet sportive të cilët vendosën në këtë përvojë fitues:

  Sixto Linares: vendosur një rekord botëror të gjatë Triathlon një-ditore, dhe shprehu një durim të madh, shpejtësinë dhe forcën në shumë ngjarje bamirëse.

  Sixtus thotë se ndërsa eksperimentet e kryera me dietë qumësht me vezë (duke hequr dorë mish, por përdorimi i disa produkteve të qumështit dhe vezët), por tani ai nuk do të hani vezë dhe produktet e qumështit dhe të ndjehet më mirë.
  Sixto theu rekordin botëror në Triathlon një-ditore, not 4,8 kilometra, udhëtojnë me biçikletë 185 milje dhe 52,4 milje Running pastaj.

  Judith Oakli: kampion vehanka në ndër-shtet të rrjedhshëm dhe të 3-herë kampion i Uellsit (biking mal dhe çiklizmit): "Ata që duan të fitojnë në sport duhet të zgjedhin për veten e tyre dietë e duhur. Por kjo do të thotë në këtë kontekst, fjala "e drejtë"?

  "Ushqimi i Champions" - një udhëzues i madh që tregon qartë pse ushqim vegjetarian jep atletëve një avantazh të rëndësishëm. Unë e di se dietën time vegan -. Një arsye shumë të rëndësishëm për suksesin tim sportiv "

  Dr Chris Fenn, një i diplomuar i ushqimit dhe çiklist (të gjatë distancë). Një nga ekspertët kryesorë të ushqimit në Britani të Madhe. Puna në ushqim për ekspedita. Dietë të rreptë për të zhvilluar ekspedita në Polin e Veriut dhe malit Everest, duke përfshirë se si për të arritur më lart, Ekspedita Everest 40.

  "Duke punuar me një specialist në sportive të ushqyerit, kam zhvilluar një dietë për ekipin britanik olimpik në drejtimin ndër-ski vend dhe biatlonin, pjesëmarrësit ekspedita në Polin e Veriut dhe malin Everest.

  Nuk ka dyshim se një dietë e mirë vegjetarian mund të sigurojë të gjitha ushqyesve thelbësore për shëndetin, si edhe shumë të karbohidrateve të rëndësishme niseshte që ofrojnë lëndë djegëse për muskujt e punës. Si një person i angazhuar në çiklizmit distanca të gjata, unë mishërojnë teorinë në praktikë. Ushqime vegjetarian furnizuar trupin tim me energji kur kam kaluar kaloi Amerikën dhe udhëtoi nga një bregdet në tjetrin, duke mbuluar një distancë prej 3500 kilometra, duke thyer 4 vargjet malore dhe ndryshimin e zonave kohore 4 ".

  Atletët famshme vegjetariane

  • kampion Ridzhli Abel në karate

  • BJ Armstrong, ylli amerikan i basketbollit

  • Surya BONALI - vehanka, kampion olimpik në patinazh artistik

  • fitues Peter Burvosh Davis Cup

  • Andreas Kahlinh, ndërtimin e trupit kampion

  • Chris Kempbe, kampion olimpik në luftime

  • Niki Cole, gruaja e parë që arriti në Polin e Veriut

  • Ruth Hayndrih, kampion 6-herë në peshëngritje

  • Desmond Howard, një lojtar profesionist futbolli, yll i futbollit

  • Sixto Linares, mbajtës botë-rekord në Triathlon 24-orëshe

  • Carl Lewis - vegans, fitues i gjashtë medaljeve të arta olimpike (atletikë)

  • Martina Navratilova, kampioni legjendar (tenis), fitues i shpërblimeve 166, 9 fitues i shumëfishtë i Wimbledon

  • Bill Pickering, notar, mbajtëse botë-rekord

  • Stan Çmimi, mbajtësja e rekordit botëror në peshëngritje

  • Murray Rose, notar, fitues i shumë medalje të arta dhe të dhënat botërore olimpik

  • Dave Scott, 6 tikratnyy fitues Triathlon (Ironman Triathlon) në SHBA

  • Judith Oakli - kampion vehanka në ndër-shtet drejtimin dhe 3-herë kampion i Uellsit (mountain biking dhe çiklizmit)

  • Emil Watson, fitues i garave gladiatorit në Angli

  • Jane Welzel, kampion SHBA në maratonë running

  • Charlene Wong Williams, kampion olimpik në patinazh artistik

  Shko në krye.