Trenuyemosya këshilla në shtëpi për organizimin klasa


 • Ndrysho intensitetin e trajnimit
 • Mos harroni fazat kryesore të trajnimit
 • Pick rroba të rehatshme dhe këpucë
 • Të sigurojë një vend të rehatshme dhe të përshtatshme për trajnim
 • Ruajtja orarin e klasave

 • Pros dukshme. Por nuk është një pengesë e madhe - zakonisht duke filluar të bëjmë, ne jemi të përkushtuar dhe entuziast. Por pas një muaji apo edhe më herët, efikasiteti është reduktuar, ne fillojmë dembel, trajnim humbasë.

  Mendoni skemë të trajnimit ideal për të trajnuar më i përshtatshëm dhe të rehatshme. Në këtë rast, është e mundur që ju nuk do të të lë dhe të presin deri mësimin e vërtetë të punës së tyre.

  Disa këshilla për organizon trajnim:


  Ndrysho intensitetin e trajnimit

  Nëse ju jeni në një biçikletë stacionare, do të përpiqen për të lëvizur në një ritëm të ndryshëm. Klubet palestër të mbajë programin e veçantë të ushtrimeve për duart që ju mundësojnë për të trajnuar pjesët më të ulëta dhe të sipërme të trupit. Në shtëpi, ju do trajner Iron Gym. Nëse ju preferoni një punë rutine, të përpiqet të ndryshojë periodikisht normë - lëvizje të shpejtë nga hapi për të kandiduar, pastaj kthehet në normën e mëparshëm. Sigurisht, kjo nuk vlen për punësim në relaksim, shtrihen, yoga, fytbolu.

  Mos harroni fazat kryesore të trajnimit

  Lodhje, dhimbje të muskujve dhe tensioni nuk kanë gjasa për të shtuar ju dëshirën e vet për të ushtruar.


  Mos harroni rregullat e thjeshta të klasave të trajnimit në skemën tuaj duhet të përfshihen hapat e mëposhtme:

 • Warm-up (ngrohtë-up) - 10-15 minuta.
 • Pjesa kryesore - 30-40 minuta.
 • Shtrihen - 10 min.
 • Pjesa më e madhe e trajnimit mund të jetë e pushtetit, kardio apo të përzier, në varësi të qëllimeve tuaja.

  Kardiotrenirovka - ajo mund të kandidojë, biçikletë, valle, ndonjë sport aktiv. Imitues i madh "Cardio Twister". Mbi të gjitha, mos e prish, të shkojë në ritmin tuaj, pa ndalesa. Fundi i këtij pushtimi, gradualisht në rënie normë.

  Personi i plotë kur kryejnë ushtrime djeg kryesisht glukozë dhe trajnuar - ind dhjamor.

  Glukozë Fall rrit oreksin, kështu plot me njerëz mund të bëhet edhe më e trashë, nuk ka vullnet.

  Nëse ju zgjidhni trajnim peshë, në këtë rast, marr grup më të mirë të ushtrimeve, tërheq grupe të mëdha muskujve. Të jetë i sigurt për të marrë parasysh mundësitë dhe gjendjen fizike. Faktori më i rëndësishëm për suksesin - teknika e duhur ushtrim. Ndiqni teknikat e frymëmarrjes dhe duke dëgjuar ndjenjat e veta të trupit tuaj.

  Pick rroba të rehatshme dhe këpucë

  Pikat kryesore në zgjedhjen e veshje për palestër - ju duhet të jetë të rehatshme dhe të përshtatshme për të bërë. Mundohuni të mos abuzojnë sintetike, trupi duhet të marr frymë.

  Duke zgjedhur këpucë duhet të merret me përgjegjësi për të, së pari, trajnimin më të sigurt dhe për të shmangur lëndimit, dhe, së dyti, për të maksimizuar klasa e efikasitetit. Gjimnastikë shënim dhe këpucë vrapim kostum të ndryshme, me përjashtim këpucë nuk duhet të jetë tepër i ngushtë dhe i ngushtë.

  Të sigurojë një vend të rehatshme dhe të përshtatshme për trajnim

  Sipas studiuesve kanadezë, tango argjentinas është mënyrë e përsosur për të mbajtur qartësinë e mendjes dhe koordinimin e lëvizjes në të moshuarit.

  Përgatis një vend për trajnim - 3-5 metra hapësirë ​​të lirë për të reduktuar probabilitetin e goditur mobilje dhe jo rastësisht largoj një houseplant të preferuar.


  Hedh në dhomë, të marrë një stërvitje mat, shishe me ujë, të përfshijë muzikën e duhur.

  Para se të bëni një trajnim kontrolluar pak - qëndrim përballet me mur në pjesën e prapme, sup blades, mollaqe, këmbët dhe pesë në lidhje me sipërfaqen e saj. Nëse kjo pozitë është për ju të pazakontë dhe të pakëndshme - marr një program për stërvitje për të korrigjuar sjellje. Exerciser Ab Trainer i Avancuar ju ndihmojë me këtë.

  Ruajtja orarin e klasave

  Skema optimal i trajnimit - tri herë në javë për një orë. Një organ më i shpeshtë i trajnimit nuk kanë kohë për të shërohen, ngarkesës do të jetë më pak efektive. Mundohuni që të rrinë në orarin dhe tren në të njëjtën kohë për të klasave të përfshira në zakonin.