Shkalla e ushqimit me kalori


 • Ushqime të pasura në kalori
 • Produktet me një kalori mesatare
 • Ushqime të ulëta në kalorive

 • Ushqim kalori të përcaktuar përbërjen e tyre kimike. Në yndyrna përmban sasinë më të madhe të energjisë së - rreth 9 kcal për 1 gram. 1 gram i karbohidrateve ose proteinave përmban rreth 4 kalori. Prandaj, ushqim me përmbajtje të lartë të yndyrës - gjalpë, yndyrna e kryera, mish yndyrshëm, qentë e nxehtë, salcice, çokollatë, vajrave bimore - janë më të kalorive. Në mish dre vetëm 1,5-2% yndyrë, dhe 100 gram Losyatin përmbajnë rreth 100 kalori; derri yndyrë përmban 49,3% yndyrë dhe kalori përmbajtjen e pothuajse 5 herë më shumë.


  Ushqime të pasura në kalori

  Ushqime me përmbajtje të lartë të ujit janë më pak dhe më pak kalori të kontribuojnë për trashje. Këto produkte përfshijnë perime dhe fruta. Më shumë ujë në perime, më i ulët përmbajtja e tyre kalori. Kjo vlen për drithëra dhe bukë, bishtajore, dhe produkte të tjera bimore.

  Shumë ushqim kalori të lartë është - 450-900 kcal per 100 g Këto janë ushqim - vaj vegjetal, i shkrirë, gjalpë, proshutë, mish derri yndyrë, sallam suxhuk, arra, çokollatë, ëmbëlsira me krem.

  Kalori Great ushqim konsiderohet 200-449 kkal per 100 g Këto produkte përfshijnë - Kategoria 1 viçi, mish derri, qengji Kanali 1, salcice salcice gatuar, salcice tymosur, salcice gatuar (përveç viçi), salcice, qentë e nxehtë, bukë, mish, pata, rosa.


  Curds djathë, turshi, të përpunuara, krem ​​kosi, djathi, yndyrë, djathë. Vjeshtë Capelin, Bonito, saury, yjor bli, harengë Pacific, ngjala, kaproll (havjar, presion, salmon, salmon pink, bli, bli). Bukë, makarona, sheqer, mjaltë, reçel.


  Produktet me një kalori mesatare

  Ushqim kalori moderuar konsiderohet do199 100 kcal per 100 g Kjo - qengji Kategoria II, Kategoria II viçi, kalë, mish dre, lepuri, dreri, qengji, pule, pula, gjelat Kategoria II, Kategoria II pula, vezët , trembem.
  Zuban, Asp, skumbri, makrorus, harengë Atlantikut të mbahem në të, skumbri, skumbri kalë, bli.

  Djathë Bold, kos 6% yndyrë.


  Ushqime të ulëta në kalorive

  Ushqim ulët kalori është midis 30 dhe 99 kcal per 100 g Këto përfshijnë - qumësht, kos, djathë të ulët-yndyrë, kos, kos 1,5% dhe 3,2% yndyrë, Mare. Cod, hake, pozitë e lartë, heshtë, krapi, ngec. Berries (përveç Kastrati), perimet, turnips, bizele, lakër (lakër brukseli, kohlrabi, lulelakër), patate, karrota, fasule, radishes, panxhar.

  Ushqim shumë të ulët kalori më pak se 30 kcal per 100 g Këto produkte përfshijnë kungull i njomë, lakër, prej trangujve, radishes, turnips, marule, domate, speca e ëmbël, kungull, Kastrati, kërpudha të freskëta.

  On kalori ushqim ndikon fije (fibra): e më shumë, e më pak kalori. Fiber jo vetëm pengon absorbimin e karbohidrateve dhe yndyrave, por edhe në mënyrë të konsiderueshme ngadalëson atë.

  Në lulelakër përmban 90 gram ujë, 4,5 gram të karbohidrateve dhe 0,9 gram fibra në 100 g pjesë të ngrënshme të produktit. Përmbajtja e tij kalori është 30 kcal per 100 g ëmbël piper përmban sa më shumë ujë - 90 gram të karbohidrateve dhe madje edhe pak më shumë se lulelakër - 5,2 m Por kjo është shumë më fibër - 1,4 g.; në përputhje me rrethanat, përmbajtja e tij kalori është disi më i ulët - 27 kcal per 100 g pjesë ushqimor i produktit.

  Kur krahasuar produktet me pothuajse të njëjtën përmbajtje yndyrë, por me nivele të ndryshme të yndyrë duket të njëjtin model. Po, kërpudha të freskëta Boletus përmbajnë 0,9 gram yndyrë dhe 2,1 gram fibra, dhe përmbajtja e tyre kalori është 23 kcal; kërpudha të përmbajë pak më shumë yndyrë - 1,0 g, por 2 herë më pak yndyrë - 0,9 g; përkatësisht, mbi të kalori të tyre - 27 kalorive.

  Informacion nga artikullin "kalori të ushqimit"