Tregime të frikshme të vegetarianism


 • Tale 1 Jeta pa mish nuk është i mundur
 • Tale e 2 proteinave trashanik i domosdoshëm në Endgame
 • Tale 3 sekte vegjetarian totalitare
 • 4 Tale i Njeriut - grabitqar
 • Tale 5 VEGJETARIANËT - njerëz të sëmurë
 • Tale 6 vegjetariane nuk do të marrë "energji e ushqimit"
 • Tale 7 gatim vegjetarian është i varfër dhe pa shije
  Tale 1. Jeta është e pamundur pa mish

  Tregim i parë - më e zakonshme. Ky është një tregim i shkurtër për domosdoshmërinë e mishit (dhe peshqit) në të ushqyerit të njeriut. Në mënyrë tipike, kjo tregon historinë e shënim të vetëm në lidhje dëgjuar dhe e mori. Prandaj, si rregull, përrallë shpejt të vijnë në argumentin përfundimtar dhe nuk ka për sa i përket tregimit.

  Diçka si, "mish për të ngrënë." Dhe kjo është ajo. Çfarë për të? Përse? Nuk shpjegohet. Siç thonë ata, një çështje e besimit.

  Në anën tjetër, një pozicion i tillë - "mish vetëm duhet" - dhe thonë asgjë. Ashtu si të gjithë menduan, është e qartë se nuk ka asgjë të pazëvendësueshëm në mish, vegjetarian dhe përndryshe nuk do të jetë, në parim, si një fenomen, po vdes për të shpejt vegjetariane pa mish. Por përkrahësit thonë tregim i parë shkon, "VEGJETARIANËT -. Një mit, ata thjesht nuk mund të jetë"

  2. Tale Proteina e trashanik i domosdoshëm në Endgame

  Disa ithtarët e përrallës së parë, ata thonë lojtarë të shahut, "forcon" duke shtuar shpjegim "shkencor" e "proteina të kafshëve dhe amino acidet esenciale", si rezultat kemi një përrallë e dytë "e ketrat bardhë": atë proteina të ngrënë 500 gram kështu në ditë ( dhe, jo më pak se 150), dhe të gjithë mish të jetë adorable.


  Këto argumente "shkencore", bazuar në standardet e të dhënave për konsum proteinave pesëdhjetë vjet më parë, të tërhequr nga disa artikuj të popullarizuara në mishit dhe qumështit industrive të shekullit të kaluar.

  Nëse qasje të detajuar për këtë çështje, duket se futje proteina Rregullat e ka parë gjatë pothuajse tri herë zvogëlohet, dhe proteina vegjetarian mund të merrni më shumë ngrënësit të tjera të mishit, të tilla si bishtajore dhe arra, dhe nëse jo vegans vegan, pastaj në produktet e qumështit në përgjithësi proteina të shkëlqyer.

  Edhe më dramatik i dhënë fund komplot shtrembëruar shkëlqyeshëm merr përrallë e dytë, kur skena pushtues amino acidet esenciale ... natyrisht.

  Kush ata vijnë me dhjetra kush - Seven (për disa arsye). Në fakt, ata u bashkuan tetë plus dy (që varet nga tetë e parë). Këto gjoja thelbësor vetëm në mish dhe përmbante, dhe pa thelbësor nuk mbijetojnë.

  Pse kështu? Pas të gjitha amino acidet esenciale nuk mund të sintetizohet nga të gjitha kafshët, jo vetëm njerëzore. Dhe, logjikisht të menduarit, ende kanë për të ardhur në përfundim se burimi i këtyre amino acidet esenciale vetëm bimë. Pra, me të vërtetë është. I përgjithshëm Laktovehetariantsi mund të tjera lehtë: thelbësor i plotë në djathë, gjizë dhe produkte të tjera të qumështit. Edhe vegans nuk është e kërcënuar, vetëm duhet të përdorin një shumëllojshmëri të bimëve dhe më shumë se çdo bishtajore (mundësisht jo të thata), arra, kokrra, miell dhe kërpudhave.  3. Tale sekte vegjetarian totalitare

  Nëse një vegjetarian - kështu që një sekt përbëhet tmerrshme, totalitare. Ata nuk hanë mish atje, nuk ka ... A është kjo nga flijimit. Kjo është gjithashtu dëgjohet shpesh. Nëse një person i kujdesit shëndetësor vetë, kujdesin e tyre të ushqyerit të bëhet në mënyrë "jo e jona" - një sekt i vonuar, dhe së shpejti do daulle.

  E pra, është e pamundur për të menduar dhe për të kuptuar se vegetarianism - është sistem ushqim vetëm i shëndetshëm. Kjo është arsyeja pse ai e ka përdorur në "praktikat fetare" orientale ... Tani, në qoftë se një njeri bleu një sharrë elektrike me zinxhir kompakt, ai gjithmonë mbrëmje e dimrit kalimtarët në rrugë ka, pamëshirshëm povyskuyuchy një motor pa të njëjtën gjë?

  Pse një dietë të shëndetshme dhe nuk e përdorin për qëllime të tjera?

  4. Tale i Njeriut - grabitqar

  Ajo rezulton se një shumë e grabitqarët: ata përballoj veten dhe tregimtarët tmerrin gjakatarë "njeri-kayuk." Sipas këtyre, shpesh i mirë në zemër, tregimtarët, njeriu - një të kafshëve grabitqare, dhe për këtë arsye duhet të hani mish një. Nëse kjo përrallë tingëllon, gjëja e parë që vjen në mendje është se a shumë raccoons vopivshih zemra-heqje mbytura personalisht ose dhëmbët zahryz, dhe hëngri me shije, së bashku me lëkurë, një mbështetës i kultit të egra? Por pastaj ajo rezulton se kjo raccoons urbane "grabitqar" nuk shihet madje, dhe për këtë arsye nuk mbytura ... Gjithsesi ajo dhe viç pryhlopnut nuk mund të - sorry.

  Por ende - një grabitqar.

  Kjo tregimtar për të pyetur: ku, sorry, njeri Klychkov kthetrat da për marramendës mish vrarë antilopë? Në fund të fundit, në qoftë se ju mendoni rreth saj, për të strukturuar pre e tyre në njerëz jo shumë të ngjashme, madje krejtësisht i ndryshëm: nuk ka fangs / kthetrat ju, jo, sorry, feçkë zgjatur, dhe po, disa fytyra banesë me dhëmbë që thyejnë po të mos zhvishem mollë ketë sukses.
  Pastaj shtoni erëza, shafran, kanellë, kardamom, karafil - pak. Ju mund të shtoni pak mjaltë. Lassie përmirëson zjarr ndihmon tretjen e ushqimit dhe pije mund të jetë e drejtë pas drekës.

  Nëse ju doni të hani ëmbëlsira, për shembull, disa karamele apo një copë tortë - ajo është e mirë për të filluar vakt.

  Bëni këtë para mëngjes, drekë apo darkë. Dhe mbani mend ayurvedicheskoye rregull: të gjitha desserts thithen më mirë para se vakt kryesore. Sepse e gjithë kjo - karbohidratet të cilat janë ndarë në vend se, për shembull, mishi ose sallatë. Ata shpejt hequr nga trupi dhe nuk dëmtojnë vakt kryesor. Por në qoftë se ju hani ëmbëlsirë pas darke, karbohidratet zgjatem në trup dhe të fillojnë të kalbet.

  Një tjetër rregull i zakonshëm ayurvedicheskoye: në qoftë se ju doni të ruajtur shëndetin, duhet rreptësisht të kufizuar sasinë e ushqimit në një kohë. Ayurveda beson që të gjithë në një kohë mjaft të sa më shumë ushqim sa do të përshtaten në dy duart e tij.

  Më pak - mund të jetë më shumë - kjo është e standardeve të shëndetshme kalojnë në përgjegjësinë tuaj.

  Shko në krye.